Przyczyny i leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Odsłonięte szyjki zębowe to problem, który najczęściej w naturalny sposób dotyka osób starszych. Ale nie tylko. U ludzi młodych i znajdujących się w średnim wieku może on się wykształcać na skutek niedostatecznej higieny jamy ustnej (nieregularnego i nieuważnego szczotkowania i nitkowania zębów) czy też naszego stylu życia (na przykład palenia tytoniu). Na szczęście dziś istnieje kilka metod, dzięki którym możemy pozbyć się problemu z odsłoniętymi szyjkami zębowymi i tym samym znowu móc zapomnieć o nadwrażliwości.

Odsłonięte szyjki zębowe - przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

Szyjki zębowe mogą odsłaniać się z wielu przyczyn. Biorąc pod uwagę fakt, czy temu zjawisku towarzyszy stan zapalny, czy też nie, możemy wyróżnić standardowe cofanie się dziąseł, cofanie się dziąseł powiązane z zapaleniem przyzębia,
a także trzecią postać, która łączy w sobie cechy dwóch poprzednich. Oto przyczyny klasycznych recesji, w których dziąsło spychane jest z zęba w sposób mechaniczny:

  • powikłania po leczeniu ortodontycznym
  • niewłaściwa technika szczotkowania zębów
  • budowa anatomiczna dziąsła otaczającego zęby
  • zbyt częste usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym
  • niski przyczep wędzidełka, które pociąga błonę śluzową razem z dziąsłami.

Jak rozpoznać odsłonięte szyjki zębowe: nadwrażliwość zębów, recesja dziąseł i co jeszcze?

Odsłonięte szyjki zębowe najczęściej objawiają się nadwrażliwością na gorące, słodkie i kwaśne potrawy oraz wyraźnie widocznymi zmianami w kształtach dziąseł. Ale nie tylko. Wszystkie objawy charakterystyczne dla odsłoniętych szyjek zębowych sprecyzowano poniżej:

  • nadwrażliwość na gorące, zimne, słodkie i kwaśne potrawy oraz trunki,
  • gwałtownie pojawiające się, przeszywające bóle występujące u nasady zęba,
  • krwawienia dziąseł,
  • zmiany w kształcie dziąseł – odsłonięcie korzenia zęba,
  • opuchnięcia dziąseł,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

 

 

  1. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Black
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  2. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Pink
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  3. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Blue
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  4. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow White
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł

W jaki sposób należy leczyć odsłonięte szyjki zębowe?

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych jest zależne od przyczyn, które spowodowały stan chorobowy. Kluczem jest tu jednak zawsze odpowiednia higiena jamy ustnej, a zatem szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, a ponadto uzupełnianie tego procesu nitkowaniem i stosowaniem płynów do płukania.

W zależności od charakteru naszego problemu, lekarz może jednak zalecić dodatkowo także inne metody leczenia. Jeśli doszło u nas do odsłonięcia się szyjek zębowych na przykład na skutek zaawansowanego kamienia nazębnego, stomatolog przeprowadzi zabiegi skalingu i piaskowania, by pozbyć się problemu odpowiadającego za stan chorobowy. Niekiedy w celu walki z odsłoniętymi szyjkami zębowymi konieczne bywa leczenie ortodontyczne czy też usuwanie ich w sposób chirurgiczny.

Czy maści na odsłonięte szyjki zębowe działają?

Stosowanie maści na odsłonięte szyjki zębowe jest rozwiązaniem przejściowym, które nie wpływa na poprawę stanu dziąseł i zębów. Tego typu środki działają jedynie objawowo, a więc przynoszą tylko chwilową ulgę, dlatego też nie są
w stanie zastąpić nam wizyty u specjalisty.

Leczenie odsłoniętych szyjek zebowych a higiena - odpowiednia pasta i szczoteczka kluczami do sukcesu

Zapewne wielu z Was zastanawia się, w jaki jeszcze sposób w domowych warunkach możemy walczyć z odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Podstawą jest tu dobór do codziennej pielęgnacji odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów. Pod pojęciem „odpowiednia” rozumiemy tu szczoteczkę o miękkim bądź ewentualnie średnio twardym włosiu, czyli takim, które będzie dla naszych dziąseł bezinwazyjne. Jeśli zaś chodzi o pastę do zębów, to powinna być ona możliwie delikatna, o niskim współczynniku ścieralności  (RDA nie wyższe niż 30). Poza tym dobrze by było, aby posiadała też ona w swoim składzie fluor i charakteryzowała się właściwościami przeciwzapalnymi oraz regenerującymi. Odpowiednia higiena zębów i dziąseł pozwoli Wam ograniczyć problem odsłaniających się szyjek zębowych. 

Poprawna technika szczotkowania - dlaczego intensywne szorowanie zębów może obniżać dziąseł jeszcze bardziej?

To bardzo ważne, aby za każdym razem używać poprawnej techniki szczotkowania. Zbyt intensywne mycie zębów, zwłaszcza przy problemie odsłaniających się dziąseł, może doprowadzić do ich dalszego podrażniania oraz uszkodzenia ich przyczepu do powierzchni zębów. W tym czasie warto również stosować szczoteczki z delikatniejszymi włóknami. Nie możemy zapominać o tym, że niepoprawne szczotkowanie zębów jest jedną z głównych przyczyn recesji dziąseł.

Domowe sposoby na cofanie się dziąseł

W walce z odsłoniętymi szyjkami zębowymi bardzo istotne znaczenie może mieć również nasza dieta. Unikajmy produktów gorących, zimnych, kwaśnych i słodkich, a także strońmy od gazowanych napojów. Zadbajmy za to, by każdy z naszych posiłków był lekki i miękki. Ponadto, jeśli jesteśmy palaczami, najlepiej ten nałóg porzućmy. Jeśli ograniczymy naszym zębom kontakt z kwasem z jedzenia oraz napojów, a zamiast tego zadbamy o odpowiedni poziom witamin i minerałów w organizmie — ich kondycja zdecydowanie się poprawi.

Czym grozi zbagatelizowanie problemu odsłoniętych szyjek zębowych?

Zbagatelizowanie problemu odsłoniętych szyjek zębowych może wiązać się dla nas z wieloma poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Mowa tu nie tylko o wspomnianej wcześniej paradontozie, ale również zapaleniach dziąseł, zanikaniu dziąseł, czy nawet w ostateczności wypadnięciu zębów. Jeżeli więc boicie się utraty zębów pamiętajcie, aby zgłosić się do periodontologa, jeśli kondycja Waszych dziąseł i przyzębia Was martwi.

Masz problem z odsłanianiem się szyjek zębów? Pamiętaj o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym!

Aby uniknąć wymienionych wyżej konsekwencji, natychmiast po rozpoznaniu u siebie objawów odsłoniętych szyjek zębowych należy udać się do stomatologa, który nakreśli najlepszą w naszym przypadku metodę leczenia. Pamiętajmy przy tym, że dentystę należy odwiedzać bezwzględnie przynajmniej raz na pół roku, a podstawą do zachowania jamy ustnej w odpowiedniej kondycji jest regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz dziąseł, a także prowadzenie zdrowego trybu życia.