Halitosis (Halitoza), czyli nieprzyjemny zapach z ust. Jakie są przyczyny halitozy i jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?

Halitoza to bardzo uporczywa dolegliwość, która utrudnia kontakty międzyludzkie. U jej źródła leży najczęściej niedostateczna higiena jamy ustnej, ale nie tylko – do powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust często przyczyniają się także nękające nas schorzenia, takie jak choroby przyzębia czy kserostomia. Jeśli cierpisz na halitosis i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić, zapoznaj się z lekturą niniejszego tekstu – za chwilę wszystko stanie się jasne.

Z halitozą może borykać się nawet 50% osób na całym świecie — nie wstydź się problemu, tylko szukaj rozwiązania

Według przeprowadzonych na początku XXI wieku badań, na halitozę może cierpieć nawet 50% naszych rodaków, a zatem jest to problem powszechny. Osoby, które zmagają się z tą wstydliwą przypadłością, często starają się ją maskować gumami do żucia, cukierkami miętowymi, czy specjalnymi spray’ami do ust, jednak podobne działania dają krótkotrwałe efekty i nie eliminują problemu. Najważniejsze w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust jest wykrycie jego źródeł, a następnie podjęcie działań mających na celu ich wyeliminowanie.   Bardzo często to nie nieodpowiednia higiena jest przyczyną. Nieświeży oddech może wynikać z zalegających treści w kryptach migdałkowych, z przyjmowania niektórych leków, z zarzucania treści pokarmowej z żołądka lub wielu innych. Zamiast się martwić, szukaj przyczyny nieświeżego zapachu z ust i nie poddawaj się. Więcej o przyczynach halitozy w kolejnych akapitach. 

Jak zidentyfikować halitozę tj. przykry zapach z ust?

Rozpoznanie halitozy nie jest rzeczą trudną. Dochodzi do niego na podstawie badania metodą organoleptyczną, czyli poprzez wąchanie z bliskiej odległości powietrza wydychanego przez osobę chorą. Dużo więcej problemów sprawia znalezienie źródła problemu. Na początek w celu jego zidentyfikowania zawsze bada się jamę ustną, gdyż to ona jest ogniskiem około 80% przypadków. Gdy badanie jamy ustnej nie przynosi rezultatu, specjaliści poszerzają diagnostykę o analizę stanu układu oddechowego czy pokarmowego osoby chorej. Pod lupę zostają wzięte wówczas także ewentualne schorzenia ogólnoustrojowe, z którymi zmaga się dany pacjent.

Zanim jednak dojdzie do szczegółowej diagnostyki, w przypadku dostrzeżenia u siebie symptomów halitozy, lekarze zalecają bardziej rygorystyczne przestrzeganie higieny jamy ustnej; wszystko dlatego, że – jak wspomniano wyżej – niemal 80% kłopotów z nieprzyjemnym zapachem z ust ma związek właśnie z jamą ustną. Prawidłowa jej pielęgnacja powinna polegać na szczotkowaniu zębów minimum dwa razy dziennie, nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych, oraz przepłukiwaniu ust płynem do płukania.

  1. Pasta do zębów na nieświeży oddech Marvis Aquatic Mint 25ml - 85ml
  2. Vitis Halita – pasta do zębów na nieświeży oddech 75 ml
    23,49 zł
  3. Vitis Halita – płyn na nieświeży oddech 500 ml
    31,50 zł
  4. Pasta do zębów na nieświeży oddech Marvis Jasmin Mint 85ml
    24,90 zł
  5. Pasta do zębów na nieświeży oddech Marvis Ginger Mint 85ml
    24,90 zł
  6. Pasta do zębów na nieświeży oddech Marvis Cinnamon Mint 85ml
    24,90 zł
  7. Pasta do zębów na nieświeży oddech Marvis Aquatic Mint 85ml
    Ocena:
    100%
    24,90 zł

Halitoza – przyczyny powstawania brzydkiego zapachu z ust

Brzydki zapach z ust wywołują znajdujące się w jamie ustnej bakterie beztlenowe. Bardzo dobre warunki do rozmnażania się mają one zwłaszcza w przypadku niedostatecznej higieny jamy ustnej – przy wykorzystaniu zalegających w buzi resztek pokarmowych produkują bowiem lotne związki siarki, które możemy obarczyć bezpośrednią odpowiedzialnością za nieświeży oddech.

Nieprawidłowa higiena to nie jedyna przyczyna nieprzyjemnego zapachu z ust. Oto pozostałe!

Oprócz niedostatecznej pielęgnacji zębów i dziąseł, najczęstsze przyczyny halitozy to:

  • choroby przyzębia – zalegająca na szkliwie płytka nazębna, jeśli nie zostanie usunięta podczas szczotkowania, po jakimś czasie przekształca się w kamień nazębny. Ten pozostawiony samemu sobie może prowadzić do zwiększonego namnażania się bakterii, prowadzących do zapalenia dziąsła, czy nawet całego przyzębia. Konsekwencje takiego stanu to bóle, obrzęki, zaczerwieniania, a także właśnie przykry zapach z ust. Do halitozy może też prowadzić próchnica, ropnie dziąseł, czy bakterie zalegające w kieszonkach dziąsłowych;
  • kserostomia – czyli suchość w jamie ustnej, także może być przyczyną nieświeżego oddechu. Dochodzi do niej najczęściej na skutek uszkodzenia ślinianek, czy też za sprawą zespołu Sjorgena, a więc choroby autoimmunologicznej atakującej ślinianki i gruczoły łzowe;
  • nowotwory jamy ustnej – mogą tworzyć guzy, będące sprzyjającym środowiskiem dla bakterii. Nagromadzane w nich drobnoustroje gniją, co powoduje nieprzyjemny zapach z ust; taki zapach nie ustępuje po umyciu zębów - to powinno dać Wam do myślenia,  
  • niewłaściwa pielęgnacja aparatu ortodontycznego – użytkownicy aparatów powinni dbać o to, by sprzęt ortodontyczny zawsze był odpowiednio doczyszczony z wszelkich resztek jedzenia. W przeciwnym razie, wokół elementów aparatu będą gromadzić się bakterie, mogące skutkować halitozą;
  • źle dopasowana proteza zębowa – nieodpowiednio ułożona w jamie ustnej proteza może powodować otarcia, skaleczenia i uszkodzenia dziąseł, co stwarza dogodne środowisko do rozwoju bakterii. Nieprzyjemny zapach z ust może też powodować niewłaściwa pielęgnacja protezy.

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych - to ono bywa odpowiedzialne za nieprzyjemny oddech

Zlekceważone lub nieprawidłowo leczone zapalenie zatok przynosowych może doprowadzić do licznych komplikacji. Jedną z nich jest przykry oddech, będący przyczyną działania bakterii, dla których pożywką jest zalegająca w zatokach wydzielina. To właśnie w niej namnażają się pneumokoki oraz gronkowiec złocisty.

Czy choroby układu oddechowego także mogą być jedna z przyczyn halitozy?

Choroby oraz wszystkie inne dolegliwości układu oddechowego, w tym stany zapalne, mogą przyczyniać się to występowania zjawiska halitozy. Nieświeży oddech może być związany z przewlekłymi stanami zapalnymi migdałków, oskrzeli, zatok przynosowych, jamy ustnej, a także z nowotworami płuc czy krtani.

Halitoza - rodzaje (rzekoma i prawdziwa)

Podstawowa kwalifikacja halitozy dzieli ją na rzekomą oraz prawdziwą. Halitoza rzekoma występuje wówczas, gdy nieprzyjemny zapach wyczuwany jest tylko przez pacjenta, a dodatkowo nie stwierdza się nieprawidłowości przy badaniu halimetrem. Z kolei halitoza prawdziwa wiąże się z zapachem wyczuwalnym również przez inne osoby. Tę możemy podzielić dodatkowo na halitozę fizjologiczną (występuje po nocnym odpoczynku i ustępuje po umyciu zębów lub wypiciu płynu) oraz patologiczną (która posiada określoną przyczynę patologiczną).

Jak leczyć halitozę i kiedy skonsultować się z lekarzem, który wykluczy lub potwierdzi przyczyny stomatologiczne?

Jak się pozbyć halitozy? To pytanie pojawia się w internetowej wyszukiwarce niezmiernie często. Niestety, pacjenci często stosują tymczasowe rozwiązania kłopotu, takie jak gumy do żucia czy miętowe cukierki, co nie pozwala zwalczyć źródła problemu, i tym samym pożegnać się z nim na dobre. Co więc zrobić, by halitoza przestała nam doskwierać? Jak ją ostatecznie wyeliminować?

W pierwszej kolejności, utrzymujący się dłużej nieprzyjemny zapach z ust należy skonsultować z lekarzem stomatologiem. Ten, po przeprowadzeniu z nami dokładnego wywiadu, postara się zlokalizować źródło problemu, zaleci dodatkowe badania, bądź skieruje nas do innego specjalisty. Oczywiście, przez cały okres zarówno diagnostyki, jak i samego leczenia konieczne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej – jak wspomnieliśmy wcześniej, powinna ona obejmować nie tylko szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, ale również ich nitkowanie przy pomocy nici dentystycznych oraz stosowanie bakteriobójczych, odświeżających płukanek.

Chcesz pozbyć się nieświeżego oddechu? Oto domowe sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. 

Poniżej znajdziecie listę wszystkich rzeczy, które pozwolą skutecznie walczyć z halitozą, a także zapewnią Wam przed tym nieprzyjemnym problemem doskonałą profilaktykę:

  1. Dbaj o właściwą pielęgnację jamy ustnej. Szczotkuj zęby przynajmniej dwa razy dziennie, regularnie przeprowadzaj nitkowanie trudno dostępnych obszarów, przepłukuj jamę ustną specjalistycznymi, antybakteryjnymi płukankami.
  2. Każdego ranka usuwaj nalot z języka przy pomocy specjalnej skrobaczki lub szczoteczki do języka.
  3. Raz na jakiś czas stosuj preparaty na bazie chlorheksydyny, które pozwolą zmniejszyć nasilenie lotnych związków siarki. Pamiętaj jednak, by nie korzystać z takich preparatów zbyt długo, ponieważ w dłuższej perspektywie mogą powodować skutki uboczne w postaci zaburzeń smaku, pieczenia języka, czy też przebarwień zębów.
  4. W przypadku dostrzeżenia u siebie halitozy, zaopatrz się w ziołowe tabletki zawierające cynk. Pierwiastek ten doskonale neutralizuje lotne związki siarki.
  5. Wyeliminuj z diety bądź znacznie ogranicz spożywanie produktów wzmagających nieprzyjemny zapach z ust. Zaliczamy do nich cebulę, czosnek, czy niektóre rodzaje mięs.
  6. Porzuć używki. Niekorzystnie na zapach z ust wpływają zwłaszcza papierosy.
  7. Ściśle przestrzegaj zaleceń otrzymanych w związku z halitozą przez swojego stomatologa.