Piękny uśmiech to przede wszystkim zdrowy uśmiech. Aby nie dopuścić do powstania ubytków, należy każdego dnia dbać o higienę jamy ustnej - dokładnie szczotkować, nitkować uzębienie, oczyszczać język i płukać jamę ustną. Niestety - problem z próchnicą ma ponad 90% polaków co wskazuje, że nie dbamy kompleksowo o swoje zęby. Pomóc zwalczyć ten problem, może sięgnięcie po soniczną szczoteczkę do zębów.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Działanie sonicznej szczoteczki do zębów opiera się na połączeniu dwóch elementów:

 1. wykonywaniu ruchów wymiatających,

 2. emitowaniu fal o częstotliwości dźwiękowej.

Włosie urządzenia porusza się z prędkością od 31 000 do 96 000 ruchów na minutę, co w połączeniu z falami dźwiękowymi powoduje powstanie tzw. aktywnej chmury bąbelków (technologia DFA). Przemieszcza się ona na odległość ok. 4 mm od końcówki włókien, dzięki czemu doskonale oczyszcza trudnodostępne miejsca, takie jak przestrzenie międzyzębowe czy okolice aparatów stałych z płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Dzięki delikatnemu włosiu i ruchom wymiatającym, szczotkowanie uzębienia urządzeniem sonicznym nie prowadzi do recesji dziąseł. Szczoteczki soniczne mogą być więc stosowane nawet przez osoby cierpiące na paradontozę.

RANKING SZCZOTECZEK

1. Smilesonic EX

Szczoteczka soniczna Smilesonic EX to następca zbierającego doskonałe opinie modelu Smilesonic PerfectClean. Podobnie jak poprzednik, najnowsza generacja odznacza się wysoką jakością wykonania, przemyślanym - cieszącym oko designem oraz naprawdę wieloma ciekawymi funkcjonalnościami i 5 trybami pracy do wyboru. Ponadto Smilesonic EX dostępny jest w 4 kolorach: czarnym, czerwonym, niebieskim i zielonym.

szczoteczka smilesonic

5 rodzajów mycia

Clean (czyszczący) – podstawowy tryb pracy do standardowego mycia. Szczoteczka wykonuje w tym trybie 62.000 ruchów na minutę.
White (wybielający) – tryb wybielania zębów. Szczoteczka porusza się w tym trybie z prędkością 96.000 ruchów na minutę.
Polish (polerujący) – polerowanie i wygładzanie zębów Szczoteczka działa w tym trybie z prędkością 70.000 ruchów na minutę.
Gum Care (ochrona dziąseł) – masaż dziąseł w celu ich wzmocnienia. Szczoteczka wykonuje w tym trybie 62.000 ruchów na minutę.
Sensitive (delikatne mycie) – delikatne mycie wrażliwych zębów. Szczoteczka porusza się w nim z prędkością 62.000 ruchów na minutę.

Warto też podkreślić to, że zestaw Smilesonic EX jest napawdę bogato wyposażony. Znajdziemy w nim aż 4 końcówki (każda do innego rodzaju mycia) ładnie wykonane, twarde etui na szczoteczkę i końcówki oraz praktyczną ładowarkę.

2. Philips Sonicare DiamondClean

Philips Sonicare DiamondClean to topowa szczoteczka soniczna i najwyższy model renomowanej marki Sonicare, oferowana w wielu różnych kolorach i konfiguracjach. Osobiście polecam wersję Philips Sonicare DiamondClean Whitebox, która od standardowych zestawów różni się zaledwie brakiem szklanki oraz etui, ale jest od nich tańsza o ponad 300 złotych! To całkiem niezła okazja, szczególnie, że sama szczoteczka i technologia jest identyczna, a nie musimy dopłacać za dodatki.

Jest to z pewnością interesująca opcja dla wszystkich, którzy nie potrzebują dodatkowych gadżetów, a są zainteresowani wyłącznie szczoteczką soniczną. 

Szczoteczka Philips Sonicare DiamondClean umożliwia pracę w jednym z 5 trybów:

 1. clean –tryb podstawowy, przeznaczony do codziennego oczyszczania jamy ustnej,

 2. gumCare – to tryb clean, połączony z minutowym masażem dziąseł,

 3. white – tryb, który dzięki szybszym ruchom główki doskonale wybiela,

 4. sensitive – czyli program przeznaczony głównie dla osób z nadwrażliwością,

 5. polish – to tryb polerujący, wspierający efekt wybielenia zębów.

Urządzenie Philips Sonicare DiamondClean posiada wbudowany timer, quadpacer, czujnik nacisku oraz EasyStart.

 

diamond clean

3. Philips Sonicare Easy Clean

Philips Sonicare Easy Clean to podstawowy model urządzeń do oczyszczania jamy ustnej marki Philips Sonicare. Oferuje on pracę w trybie clean, czyli podstawowym programie oczyszczającym, idealnym do codziennego używania. Jest to więc doskonały model dla osób, które nie przepadają za zbędnymi gadżetami. Philips Sonicare Easy Clean wykonane zostało z solidnego plastiku, a jego klasyczny biały design będzie ozdobą każdej łazienki. Panel sterowania został wykonany w prosty sposób i nie znajdują się na nim żadne zbędne przyciski.

Philips Sonicare Easy Clean, podobnie jak inne urządzenia tej marki, może pochwalić się wbudowanymi programami, wśród których znajdują się:

 1. timer - czyli licznik czasu, który poinformuje o upływie dwóch minut (czyli czasu zalecanego przez stomatologów na szczotkowanie),

 2. quadpacer - to czujnik informujący o upływie 30 sekund - czyli czasu, jaki należy przeznaczyć na szczotkowanie każdej ćwiartki uzębienia,

 3. czujnik nacisku - zapobiegający zbyt mocnemu dociskaniu szczoteczki do zębów, przez które moglibyśmy uszkodzić sobie szkliwo,

 4. EasyStart - to program pomagający przestawić się na korzystanie z technologii sonicznej. Zwiększa on moc działania szczoteczki każdego dnia przez pierwszych 14 użyć, dzięki czemu pomaga przystosować się do nowych odczuć.

Warto wspomnieć, że wszystkie szczoteczki marki Philips Sonicare są kompatybilne z każdą oferowaną przez tę firmę końcówką, co pozwala na dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb.

4. Seysso Oxygen

Szczoteczka soniczna Oxygen to reprezentant nowoczesnej linii produktów marki Seysso. Jest to jedna z najszybszych szczoteczek dostępnych na polskim rynku. Urządzenia może pracować z maksymalną prędkością 96 000 pulsacji na minutę. Szczoteczka Seysso Oxygen bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń i rozjaśnianiem zębów. Rękojeść jest naprawdę solidnie wykonana a 3 tryby szczotkowania umożliwiają dopasowanie rodzaju mycia do własnych preferencji:

 1. clean - klasyczne mycie zębów z prędkością 82 000 rychów na minutę,

 2. sensitive - łagodne mycie zaprojektowane z myślą o nadwrażliwościach zębów oraz dziąseł,

 3. whitening - tryb wybielania zębów zapewniający aż 96 000 ruchów na minutę.

Szczoteczkę soniczną Oxygen wyposażono w systemy ułatwiające kontrolę czasu i jakości mycia zębów. Urządzenie posiada wbudowany timer, podświetlany panel do zmiany trybów oraz wskaźnik naładowania i wzmocnioną obudowę. W zestawie znajdziemy dodatkowo 2 typy końcówek oraz ładowarkę.

szczoteczka seysso oxygen

5. Seysso Proffesional

Seysso Professional to szczoteczka odznaczona Medalem Najwyższej Jakości Targów KRAKDENT® 2017. Oferuje pracę w jednym z trzech trybów:

 1. soft - program przeznaczony dla osób borykających się z problemem nadwrażliwości. Szczoteczka wykonuje w nim 31 000 ruchów na minutę,

 2. clean - tryb codziennego oczyszczania w tempie 41 000 ruchów na minutę,

 3. whitening - to program pomagający usunąć przebarwienia z zębów i wypolerować ich powierzchnię. Szczoteczka porusza się w nim z prędkością 48 000 drgań na minutę.

W zestawie z urządzeniem Seysso Professional znajduje się magnetyczne etui podróżne. Posiada timer. Może być używana bez ładowania aż 2 miesiące, co czyni ją idealnym wyborem dla zapominalskich i osób często podróżujących.

seysso proffesional

6. SEYSSO Basic Edition

SEYSSO Basic Edition to urządzenie wykonane z solidnego plastiku, oferowane w eleganckim, czarnym kolorze.

Szczoteczka SEYSSO Basic Edition pracuje w jednym z trzech trybów:

 1. clean - w którym wykonuje 41 000 ruchów na minutę,

 2. soft - gdzie porusza się z prędkością 31 000 drgań na minutę. Program ten przeznaczony jest dla osób z problemem nadwrażliwych zębów,

 3. massage - program masujący dziąsła.

Wbudowany w urządzenie akumulator litowo-jonowy umożliwia mu pracę bez ładowania przez okres 6 tygodni. Szczoteczkę wyposażono także w timer a zestaw ją zawierający - w stację dokującą z miejscem na dwie końcówki.

seysso basic

7. Curaprox Szczoteczka Soniczna Hydrosonic Black Is White

To szczoteczka soniczna, na której głowicy znajduje się specjalistyczne włosie Curen, które nie zmienia swojej twardości po namoczeniu w wodzie. Doskonale usuwa zalegającą płytkę nazębną oraz resztki pokarmowe. Niewielka głowica szczoteczki dotrze w każdy zakamarek jamy ustnej.

Szczoteczka Curaprox Hydrosonic Black Is White działa w jednym z trzech trybów:

 1. intensive - w którym pracuje z prędkością 32 000 ruchów na minutę,

 2. soft - urządzenie wykonuje 42 000 ruchów na minutę,

 3. massage - dodatkowo masuje dziąsła.

W szczoteczkę Curaprox Hydrosonic Black Is White wbudowano także timer i quadpacer. Akumulator pozwala na używanie urządzenia bez ładowania przez tydzień. W zestawie znajdziemy dwie zapasowe końcówki oraz etui podróżne.

curaprox

8. Waterpik WP-900 E

To szczoteczka soniczna marki, która najbardziej popularna jest w Stanach Zjednoczonych. Jest koloru białego, posiada ergonomiczny, antypoślizgowy uchwyt. W zestawie ze szczoteczką otrzymujemy irygator Waterpik WP 100 (czyli najpopularniejszy obecnie model), dzięki któremu będziemy mogli kompleksowo oczyścić naszą jamę ustną z resztek pokarmowych i płytki nazębnej, ukrytych nawet w jej najdalszych zakamarkach.

Szczoteczka może pracować w jednej z dwóch prędkości:

 1. niskiej - przeznaczonej do oczyszczania zębów wrażliwych,

 2. wysokiej - dla osób, które chcą dokładnego usunięcia zanieczyszczeń.

Szczoteczka posiada wbudowany timer i quadpacer. Akumulator litowo-jonowy pozwala na korzystanie z urządzenia przez tydzień, bez konieczności jego ładowania.

9. Remington Sonicfresh Total Clean SFT-150

To szczoteczka soniczna, która wykonuje 31 000 ruchów na minutę. Dzięki jego codziennemu stosowaniu wybielimy swój uśmiech. Końcówka szczoteczki posiada bardzo miękkie, zaokrąglone włosie, którego używanie sprawi, że pozbędziemy się problemu krwawiących dziąseł.

Szczoteczka może działać w jednym z trzech trybów pracy:

 1. clean - klasyczny tryb oczyszczający,

 2. massage - program szczotkowania poączonego z masażem dziąseł,

 3. sensitive - dla osób z wrażliwymi zębami.

Rękojeść szczoteczki jest wykonana z solidnych materiałów, pokryta antypoślizgową powłoką. Urządzenie posiada wbudowany timer i quadpacer.

10. WhiteWash SW 2000

WhiteWash SW 2000 to soniczna szczoteczka do zębów uznanej na całym świecie firmy. Głowica urządzenia wykonuje 33 000 ruchów na minutę, dzięki czemu usuwa kilkukrotnie więcej płytki nazębnej, niż końcówka szczoteczki manualnej. W szczoteczkę WhiteWash SW 2000 wbudowano trzy tryby szczotkowania:

 1. clean - standardowy codzienny tryb oczyszczający,

 2. sensitive - czyli łagodny program, przeznaczony do szczotkowania zębów wrażliwych,

 3. massage - tryb wykonujący dodatkowy masaż dziąseł.

Szczoteczka soniczna WhiteWash SW 2000 posiada wbudowany timer, informujący o upływie czasu przeznaczonego na szczotkowanie. Rękojeść jest kompatybilna z końcówkami WhiteWash SW2011 oraz WhiteWash SW2033. Zestaw z urządzeniem zawiera, poza ładowarką, trzy wymienne główki.

sw2000