Skaling jest jednym z podstawowych zabiegów stomatologicznych. Jego wyjątkowość polega na tym, że pozwala na skuteczne usunięcie kamienia nazębnego z okolic szyjek zębowych. Dzięki regularnemu poddawaniu się zabiegom skalingu powinieneś utrzymać zęby w dobrym stanie, a dodatkowo pozbyć się nieestetycznych przebarwień. Istnieje kilka metod przeprowadzania zabiegu skalingu, a należą do nich metody konwencjonalne (przy pomocy skalera ręcznego), mechaniczne (za sprawą frez), ultradźwiękowe (skalerem ultradźwiękowym), laserowe (za pośrednictwem laseru), oraz chemiczne (przy użyciu specjalnych płukanek). Piaskowanie, które często stosuje się wraz ze skalingiem, polega na usuwaniu pozostałości kamienia nazębnego za sprawą specjalnej piaskarki.

Kiedy nie należy wykonywać skalingu?

Jak do każdego zabiegu, również do wykonania skalingu istnieją pewne przeciwskazania. Otóż stomatologiczne oczyszczanie zębów z osadu nie może być praktykowane u osób, które posiadają alergię na którykolwiek ze stosowanych w trakcie operacji składników. Nie zaleca się również, by do skalingu przystępowały osoby ze stanami zapalnymi jamy ustnej, owrzodzeniami, obrzękami, czy nawet chorobami serca i wątroby. Skaling ultradźwiękowy, ze względu na swoją specyfikę, nie jest zaś przeznaczony dla osób, które mają zaawansowaną osteoporozę, korzystają z rozrusznika serca, oraz zmagają się z odsłoniętymi kieszonkami dziąsłowymi. Nie powinny też do tego zabiegu przystępować kobiety w ciąży.

Jak wygląda skaling zębów?

Skaling to obecnie najskuteczniejsza znana nam metoda usuwania kamienia nazębnego. Wykonuje ją dentysta w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Usunięcia niechcianych osadów i przebarwień można dokonać na dwa sposoby. Pierwszą z nich jest tak zwany „skaling naddziąsłowy”. Polega on na pozbywaniu się kamienia nazębnego z korony zęba przy pomocy ultradźwięków; za ich sprawą podczas wykonywania skalingu kamień po prostu pęka. Zaraz po zabiegu zaś w celu profilaktycznym poleruje się zęby.

Drugim sposobem jest „skaling poddziąsłowy”. Jak może wskazywać nazwa, za sprawą tej metody usuwa się kamień nazębny zgromadzony pod dziąsłami. Wszystko również odbywa się przy pomocy ultradźwięków i kończy polerowaniem. Warto jednak zaznaczyć, że skaling poddziąsłowy może być bolesny, zwłaszcza dla osób zmagających się z nadwrażliwością dziąseł.

Jak wygląda piaskowanie?

Piaskowanie to zabieg uzupełniający skaling. Przeprowadza się je przy użyciu tak zwanej „piaskarki”, która pod wpływem odpowiedniego ciśnienia i wody rozprowadza po zębach specjalny piasek dentystyczny, mający za zadanie pozbyć się przebarwień i pozostałego po zabiegu skalingu osadu. Operacja jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Warto pamiętać, że zaleca się, by przynajmniej przez trzy godziny po przeprowadzonym piaskowaniu zrezygnować z picia kawy, herbaty, wina, oraz palenia papierosów.

Jak wygląda fluoryzacja przeprowadzana po skalingu?

Fluoryzacja po skalingu nie jest koniecznością, jednak zaleca się, by ją wykonywać. Zabieg polega na posmarowaniu przez dentystę zębów specjalnym lakierem, a potem pozostawieniu go na nich przez kilka minut. Po wszystkim pacjent wypłukuje jamę ustną wodą. Dzięki fluoryzacji wzmocnisz swoje szkliwo i zapewnisz mu kompleksową ochronę przed atakiem kwasów i bakterii w przyszłości.