Pasty do mycia zębów o niskim współczynniku ścieralności. Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów z niskim RDA?

Powszechnie wiadomo, że głównym zadaniem pasty do zębów jest ścieranie ze szkliwa bakterii i wszystkich innych codziennych nalotów. Właśnie z uwagi na efekty, jakie mamy osiągnąć poprzez szczotkowanie, w pastach znajdziemy wiele składników o właściwościach ściernych i polerujących, wśród których możemy wyróżnić hydroksyapatyt, węglan wapnia, czy uwodnioną krzemionkę. To dzięki tym specyfikom pasty spełniają swoje zadanie. Ich zawartość i siła oddziaływania na szkliwo może być jednak różna, w zależności od rodzaju produktu i jego przeznaczenia. O stopniu ścieralności danej pasty oraz sile jej właściwości czyszcząco-polerujących informują nas wskaźniki RDA i REA.

Wskaźniki RDA i REA - czym jest RDA pasty, a czym jej RDE?

Skróty RDA i REA oznaczają odpowiednio Radioactive Dentine Abrasion (dotyczy ścieralności pasty określonej dla zębiny) oraz Radioactive Enamel Abrasion (dotyczy ścieralności pasty określonej dla szkliwa). Skąd w nazwie obu skrótów słowo „radioactive”? Wszystko z uwagi na sposób określania wartości obu tych współczynników. Aby to zrobić, wzbudza się neutronowo szkliwo i zębinę, a następnie tak przygotowane tkanki szczotkuje przy użyciu badanej pasty. W trakcie szczotkowania dochodzi do fragmentaryzacji tkanek, które przedostają się do preparatu, powodując jego radioaktywność. Stopień ścieralności danej pasty określany jest poprzez liczbę radioaktywnych cząsteczek, które się w niej po wszystkim znajdują. Im ich więcej, tym jest on wyższy.

Współczynnik ścieralności RDA a wskaźnik RDE - czy są tożsame?

Wskaźniki RDA i REA absolutnie nie są z sobą tożsame. Wszystko dlatego, że pojedynczy składnik pasty może na przykład działać mocno ściernie na zębinę, natomiast mieć niewielkie oddziaływanie ścierne na szkliwo. I na odwrót.

Ścieralność pasty - dlaczego tak ważne jest, aby pasta miała niski wpółczynnik RDA?

Ścieralność pasty to jedna z najważniejszych rzeczy, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego produktu dla siebie. Oczywistym jest, że osoby posiadające wrażliwe zęby, powinny wybierać pasty o niższym wskaźniku RDA; najlepiej oscylującym w granicach współczynnika 30-50. Specjaliści zalecają zaś, by nawet u osób ze zdrowym i mocnym szkliwem produkt do codziennego szczotkowania posiadał współczynnik wynoszący nie więcej niż 70 RDA. Dlaczego? Otóż pasta o wyższym poziomie ścieralności może być w dłuższej perspektywie niekorzystna dla naszego szkliwa, osłabiając je i prowadząc do nadwrażliwości. Mimo to na rynku obecne są pasty, których wartość RDA wynosi nawet 200. W tak wysoki współczynnik ścieralności wyposażone są produkty, które mają zastosowanie stricte wybielające. Przed ich użyciem powinniśmy jednak zasięgnąć konsultacji stomatologicznej, by dowiedzieć się, czy pasta o silnych właściwościach ściernych nie okaże się dla nas szkodliwa. Poza tym należy pamiętać, że z tego typu produktów nie należy korzystać zbyt często, oraz w trakcie ich użytkowania uzupełniać higienę jamy ustnej preparatami posiadającymi działanie odbudowujące.

Oznaczenia REA znacznie różnią się od tych RDA swoją skalą. Jej rozpiętość wynosi w ich wypadku zazwyczaj od 2 do 5, przy czym według stomatologów najlepiej, gdyby produkt użytkowany codziennie posiadał wskaźnik REA na poziomie 2-3.

Jak sprawdzić RDA pasty? Gdzie na opakowaniu pasty znaleźć informację na temat współczynnika RDA danej pasty?

Niestety przepisy nie obligują producentów do zamieszczania na opakowaniach swoich produktów informacji dotyczącej wskaźnika RDA. Czasem jednak pojawia się ona na tubkach preparatów w okolicach ich składu. Jeśli jednak jej nie ma, zawsze możemy spróbować ją odnaleźć na stronie producenta pasty bądź bezpośrednio się z nim w tej sprawie skontaktować. Poniżej wypisaliśmy kilka znanych i cenionych past do zębów wraz z ich wskaźnikiem RDA.

  1. Vitis Sensitive – pasta na nadwrażliwość zębów 100 ml
    23,99 zł

Pasty do zębów o niskim współczynniku ścieralności

Jaką pastę wybrać, aby nie uszkodzić szkliwa zębów?

Warto mieć świadomość, że wyższy współczynnik ścieralności danej pasty nie zawsze gwarantuje lepiej doczyszczone zęby. Na efektywność czyszczenia ma wpływ bowiem kilka czynników, a wskaźnik RDA jest tylko jednym z nich. Najlepiej, by do codziennej higieny jamy ustnej używać pasty, która będzie jednocześnie posiadała niski, bezpieczny współczynnik ścieralności, a przy tym będzie skuteczna i komfortowa w użyciu. Do tego typu produktów z pewnością możemy zaliczyć pasty marki BlanX, Vitis, czy Yotuel. Pasty te poleca się szczególnie przy nadwrażliwości zębów.

Pasty dla palaczy o niskim RDA - czy pasty wybielające mogą mieć niski wskaźnik ścieralności?

Pasty wybielające przeznaczone dla palaczy posiadają zazwyczaj wysoki współczynnik RDA (100-150), aby możliwe było usuwanie uporczywych osadów i przebarwień po dymie papierosowym. Ich stosowanie powinno być jednak skonsultowane z lekarzem dentystą, który oceni stan naszego uzębienia i poleci odpowiedni środek. Na rynku past wybielających dla palaczy znajdują się także preparaty z niskim współczynnikiem RDA, przeznaczone dla osób podatnych na uszkodzenia szkliwa czy pojawiającą się często nadwrażliwość zębów. Popularne pasty tego typu to m.in. WhiteWash czy Vitis Whitening.

Czy przy pomocy pasty, której RDA jest niskie, jesteśmy w stanie usunąć całą zalegającą na zębach płytkę nazębną?

Każda pasta do zębów, także ta o niskim współczynniku RDA, w połączeniu z odpowiednią techniką szczotkowania i dobrej jakości szczoteczką pozwoli nam dokładnie wyczyścić zęby z płytki nazębnej. Jeśli jednak mamy trudność z opanowaniem poprawnej techniki szczotkowania i w efekcie towarzyszy nam uczucie niedomytych zębów, wtedy lepszym wyborem będzie pasta o nieco większej ścieralności.

Czy długotrwałe stosowanie past z wysokim RDA może doprowadzić do trwałego uszkodzenia zębów?

Tak, długotrwałe stosowanie past do zębów z wysokim RDA może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa zębowego oraz zębiny. Zaleca się, aby używać je na zmianę ze zwykłymi pastami lub też pastami remineralizującymi. Należy pamiętać o tym, że po pasty z wysokim RDA nie powinniśmy sięgać codziennie.

Pasty polerskie stomatologiczne - czy są to pasty o niskiej ścieralności czy pasty o wysokiej ścieralności?

Pasty polerskie stomatologiczne to pasty o wysokiej ścieralności. Tego typu środki posiadają współczynnik ścieralności na poziomie 190-200 RDA, co czyni je najsilniej ścierającymi preparatami dostępnymi na rynku. Pasty polerskie, np. ApaCare Polish, znajdziesz w sklepie Denthelp.