Prawidłowa higiena jamy ustnej - jak prawidłowo dbać o zęby?

Głównym punktem dbania o jamę ustną jest regularność. Wtedy możemy być pewni, że naszym zębom nic nie zagraża, bo zdrowe zęby to zdrowy organizm i szczęśliwy człowiek. Dzięki odpowiedniej trosce o dziąsła zapewnimy sobie dobre samopoczucie, rzadkie wizyty u dentysty i brak bólu – a każdy z nas wie, że ból zęba jest najgorszy.

Prawidłowa higiena jamy ustnej składa się z 4 etapów

Do serca powinniśmy sobie wziąć radę rodziców i stomatologów o codziennym myciu zębów. Ma to ogromny wpływ na nasze zęby i pomaga ochronić je przed tworzeniem się próchnicy czy innych chorób. Pamiętać należy o tym, że szczotkować zęby trzeba dwa razy dziennie przez dwie minuty. Następnie nitkować przestrzeń między zębową – każdą 3,4 razy ruchem góra-dół. Ostatni etap to dokładne płukanie jamy ustnej specjalnym płynem do płukania. Pozwoli to usunąć pozostałe bakterie i resztki płytki nazębnej. To również doskonała ochrona przeciwpróchnicza i przeciwgrzybiczna. Jeżeli nosimy aparaty nazębne, to dobrze jest dodatkowo dokupić irygator – to urządzenie pozwoli usunąć resztki jedzenia z trudno dostępnych, osłoniętych drutami bądź klamrami miejsc. Stosowanie powyższych czynności bardzo szybko się opłaci, a różnica w samopoczuciu i odczuciu będzie bardzo duża.

Etap 1: Szczotkowanie zębów: pasta do zębów i odpowiednia szczoteczka do zębów to absolutna podstawa dbania o zęby

Szczotkowanie zębów przez 2 minuty po każdym posiłku (lub minimum dwa razy dziennie) to podstawowy, ale niezwykle ważny etap prawidłowej higieny jamy ustnej. W trakcie czyszczenia zębów pozbywamy się zalegających na zębach resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej, zapobiegając tym samym rozwojowi próchnicy zębów, chorób dziąseł i innych problemów stomatologicznych. Długotrwałe zaniedbania tej czynności mogą prowadzić do poważnych stanów zapalnych, a nawet do utraty zębów. Mówiąc o myciu zębów, nie można nie wspomnieć o szczoteczkach, które w tym celu się wykorzystuje. Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Na rynku jest wiele świetnych modeli, należy tu wymienić szczoteczki soniczne Smilesonic, szczoteczki soniczne Philips Sonicare, a także szczoteczki soniczne Seysso. Wybór konkretnego modelu będzie różny w zależności od potrzeb danej osoby. Ważne jest, aby szczoteczka nie miała zbyt twardego włosia. Może ono bowiem prowadzić do uszkodzenia szkliwa czy podrażnienia dziąseł. Wybór pasty to także kwestia mocno personalna. Pastę do zębów warto dopasować do naszych zębowych problemów. Jeśli Twoje zęby wymagają rozjaśnienia — watro wybrać tę wybielającą. Osobom mającym problemy z dziąsłami poleca się natomiast pasty z dodatkiem chlorheksydyny. Wachlarz możliwości jest ogromny. Sprawdźcie naszą ofertę past do zębów. Na pewno znajdziecie u nas tę idealną

Etap 2: Nitkowanie zębów przy pomocy odpowiednio dobranej nici dentystycznej to kolejny etap prawidłowej higieny jamy ustnej

Nitkowanie zębów, czyli czyszczenie ich za pomocą nici dentystycznych, stanowi świetne uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej i powinno potrwać około 3-5 minut. Włókna szczoteczek do zębów najczęściej nie są w stanie oczyścić przestrzeni międzyzębowych, w które wspomniana już nić wchodzi bez żadnego problemu. Wspomniane obszary to siedliska płytki bakteryjnej i resztek pożywienia, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jaką nić dentystyczną wybrać? W sprzedaży dostępne są różne rodzaje nici dentystycznych: o różnej grubości, woskowane lub niewoskowane czy nasączone środkami zapachowymi. Istnieją również nici zawierające fluor, który działa przeciwpróchniczo. Popularne marki wytwarzające tego typu produkty to m.in. GUM, Curasept czy Oral-B. Pamiętaj o tym, aby wybierać nici dopasowane do wielkości Twoich przestrzeni międzyzębowych, tak aby zminimalizować ryzyko podrażnienia dziąseł. Dobrej jakości nici dentystyczne znajdziesz w sklepie Denthelp.

Etap 3: Płukanie jamy ustnej przy pomocy stomatologicznego płynu do płukania jamy ustnej 

Kolejną czynnością wykonywaną w ramach kompleksowej higieny zębów i dziąseł jest płukanie jamy ustnej przy pomocy specjalnego płynu stomatologicznego. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyczyścić trudno dostępne miejsca, pozbywając się z nich płytki nazębnej, osadów i resztek pokarmowych. Płukanie jamy ustnej powinno trwać około 30 sekund. Niektóre ze środków zaleca się stosować przed myciem zębów, a inne dopiero po wykonaniu tej czynności. Wynika to bezpośrednio z właściwości poszczególnych płynów do płukania. Przed użyciem danego płynu należy dokładnie zapoznać się z jego instrukcją obsługi oraz zasadami stosowania, gdyż nie każdy tego typu środek może być stosowany każdego dnia. Najpopularniejsze płyny do płukania jamy ustnej to m.in. płyny dla osób z halitozą, płyny z fluorem, płyny na nadwrażliwość zębów, płyny nawilżające, płyny dla osób z próchnicą, płyny dla użytkowników aparatów ortodontycznych, bezalkoholowe płyny do płukania itd. Chcesz wybrać środek odpowiedni dla siebie?

  1. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Pink
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  2. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Purple
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  3. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  4. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Green
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  5. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Blue
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  6. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Red
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  7. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Black
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł

Etap 4: Ochrona u specjalisty - regularne kontrole u dentysty to kolejny etap, którego nie możecie pomijać

Jak dbać o higienę jamy ustnej? Nikt nie doradzi nam w sprawach higieny jamy ustnej tak dobrze, jak dentysta. Jest to osoba, która bardzo dobrze zna nasze zęby i historię ich leczenia. Wie czego powinniśmy się wystrzegać i jak je chronić. Dlatego coroczna wizyta w gabinecie stomatologicznym jest tak istotna, nawet jeżeli nic nam nie dolega, a nasze zęby są w dobrej kondycji, to warto jest zrobić przegląd. Szybsze wykrycie wady lub choroby pozwoli prawie bezboleśnie i tanio rozprawić się z nimi, co uchroni nas przed czasochłonnym leczeniem endodontycznym lub usunięciem zęba. Regularne wizyty u stomatologa sprawią, że leczenie zębów nie będzie konieczne. Warto również poradzić się dentysty w sprawie doboru odpowiedniej szczoteczki, pasty do zębów czy nawet płynu do płukania. Może się okazać, że nie powinniśmy nadmiernie atakować szkliwa alkoholowym płynem, tylko wybrać ten łagodniejszy. Jaką szczoteczkę wybrać, czy szczoteczka manualna jest lepsza od sonicznej, jaką technikę szczotkowania wybrać, jak dbać o przestrzenie międzyzębowe i wiele innych?

Aby dowiedzieć się tego wszystkiego umówmy się na wizytę jak najszybciej, a z pewnością zwróci się nam to z nawiązką.

Może Cię zainteresuje: irygator do zębów RANKING

Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej - podsumowanie

Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna obejmować wszystkie działania, które mają na celu zachowanie lub przywrócenie zdrowia zębów i dziąseł. Warto pamiętać o czasie szczotkowania zębów, które powinno trwać przynajmniej 2 minuty, aby możliwe było precyzyjne wyczyszczenie każdej ćwiartki uzębienia. Nie można zapominać też o pielęgnacji przestrzeni międzyzębowych, o które możemy zadbać za pomocą nici dentystycznych, wykałaczek lub irygatora do zębów. Kolejna istotna czynność składająca się na prawidłową higienę jamy ustnej to płukanie ust za pomocą specjalnego płynu, który usuwa nieczystości z trudno dostępnych miejsc. Nie możemy zapominać również o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, podczas których specjalista dokładnie obejrzy nasze zęby i wdroży odpowiednie leczenie, jeśli okaże się ono konieczne. Zależy Ci na zdrowiu Twojej jamy ustnej? Pamiętaj o regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, a także o płukaniu ust oraz systematycznym uczęszczaniu na kontrole stomatologiczne.

Sprawdźcie także: Czy Cola rozpuszcza zęby | Dlaczego zęby się kruszą | Najlepszy klej do protez