Czym jest i jak działa klej do protez zębowych? Wybieramy supermocny klej do protez!

Protezy zębowe to wynalazki, które pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Dzięki nim osoby posiadające braki w uzębieniu mają szansę odzyskać piękny uśmiech i możliwość przeżuwania twardych pokarmów. Żeby jednak protezy spełniały swoje funkcje właściwie, należy nauczyć się właściwie z nich korzystać. Jednym z podstawowych elementów mających niebagatelny wpływ na skuteczność naszego wypełnienia są specjalne kleje do protez. Jakie jest ich przeznaczenie? Jak działają? Zachęcamy do lektury.

Aby proteza mocno trzymała się na naturalnych tkankach, potrzeba spoiwa, które odpowiednio ją do nich przytwierdzi. Właśnie taką funkcję pełni klej do protez. Zazwyczaj występuje on pod postacią proszku, kremu lub żelu, który wzmacnia siły fizjologiczne utwardzające protezę na swoim miejscu. To dzięki niemu nie musimy się martwić, że podczas mówienia, jedzenia, śmiania się czy wykonywania innych czynności proteza nam się przesunie. Jakie jeszcze zadania wykonuje klej do protez?

Sposób działania kleju do protez zębowych

Aby dogłębnie zrozumieć sposób działania kleju do protez, należy przybliżyć to, w jaki sposób proteza jest w stanie utrzymywać się na tkankach. Otóż odbywa się to przy udziale śliny; to ona odpowiada za sklejanie się protezy z tkankami oraz utrzymywanie wypełniania na swoim miejscu. Klej uzupełnia działanie śliny, jeszcze mocniej niż ona spajając protezę w należytej pozycji.

Obecnie w sklepach znajdziemy kilka rodzajów klejów do protez, a każdy z nich zapewnia nam znacznie lepsze przytwierdzenie protezy do tkanek niż ślina czy woda. Zdecydowana większość konsumentów uważa, że warto stosować klej, ponieważ dzięki niemu znacznie wzrasta komfort i satysfakcja płynąca z korzystania z protezy.

Według konsumentów, wśród głównych zalet klejów do protez należy wyróżnić:

  • zwiększenie stabilności protezy – dzięki klejowi proteza nie przesuwa się, co pozwala nam bez skrępowania gryźć twarde produkty;
  • brak obaw – za sprawą kleju proteza nie odkleja się nawet osobom, które cierpią na niedostateczną produkcję śliny (suchość jamy ustnej);
  • poprawa wytrzymałości – klej sprawia, że nie musimy martwić się o to, że nasza proteza przedwcześnie zacznie się niszczyć.

  1. Irygator bezprzewodowy Waterpik WF-10 (Cordless Select)
    390,00 zł
  2. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-05 (Whitening Professional)
    529,99 zł
  3. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-06 (Whitening)
    479,99 zł
  4. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Black
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  5. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Pink
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  6. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Blue
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  7. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow White
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  8. Waterpik Cordless Advanced WP-563 – bezprzewodowy irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych
    Cena promocyjna 440,00 zł 499,00 zł
  9. Irygator stacjonarny Waterpik WP-70 (Classic)
    345,00 zł
  10. Irygator bezprzewodowy do zębów Philips Sonicare HX3826/31 Cordless Power Flosser 3000
    439,00 zł
  11. Irygator stacjonarny do zębów Philips Sonicare HX3911/40 Power Flosser 7000
    818,00 zł

Jak należy korzystać z kleju do protez dentystycznych?

Bardzo często dostajemy pytania o to, w jaki sposób należy aplikować klej do protez. Najważniejsze, by produkt stosować na oczyszczoną protezę zębową, dokładnie w miejscu, w którym ma ona przylegać do śluzówki. W zależności od formy kleju, sposoby jego aplikowania mogą nieco się od siebie różnić. Czasem należy go nanosić jako równoległe pasy, inny razem jako elipsy, jeszcze innym razem trzeba do nanosić punktowo, wyciskając z tubki paski długości kilku milimetrów. Przed nałożeniem kleju zawsze warto zapoznać się z instrukcją obsługi kleju lub kremu mocującego do protez.

Aplikując klej pamiętajmy też o tym, by nie przesadzić z jego warstwą – produkt nie powinien dostać się na krawędź protezy. Tuż po samym nałożeniu kleju, protezę należy szybko i zdecydowanie umieścić w jamie ustnej, a następnie odczekać 10 sekund i docisnąć ją do tkanek. Dobrze zaaplikowana przy pomocy supermocnego kremu lub kleju proteza jest maksymalnie komfortowa dla człowieka. Klej do mocowania protez zębowych uszczelnia i zapobiega gromadzeniu się resztek pokarmu pod protezą. Poza tym utrzymuje protezy całkowite i częściowe z bezruchu, co łagodzi objawy związane z ocieraniem protezy o dziąsło. Dzięki klejowi proteza nie rusza się w czasie mówienia, czy jedzenia. Klej zapewnia wygodę i ma zwykle przyjemny miętowy smak. Uczucie świeżości i utrzymanie protezy na miejscu - dla Waszej wygody warto wybrać dobry klej lub krem do protez.

Kiedy nie należy stosować kleju do mocowania protez?

Klej do protez to produkt, który posiada świetne właściwości utwardzające naszą protezę i na pewno warto z niego korzystać, jednak istnieją do tego pewne przeciwskazania. Przede wszystkim, z kleju powinniśmy zrezygnować w momencie, gdy nasza proteza nie jest odpowiednio dopasowana – jeśli potrzebujemy dużej ilości specyfiku by przymocować ją do tkanek, należy odstawić klej i skonsultować się ze specjalistą w celu wymiany wypełnienia. Nie zaleca się korzystać z kleju także w przypadku wystąpienia jakichkolwiek związanych z nim reakcji alergicznych oraz w momencie, gdy mamy problem z zachowaniem właściwej higieny jamy ustnej.

Do przeciwskazań związanych z użytkowaniem kleju do protez należą również otwarte skaleczenia bądź rany w jamie ustnej – wszystko dlatego, że klej może pogłębiać urazy, które już posiadamy. Z tego względu wymagana jest odpowiednia pielęgnacja protezy. Z kleju nie zaleca się korzystać także w przypadku nieregularnego odwiedzania stomatologa, ponieważ tylko specjalista może ocenić, czy proteza, którą posiadamy, nadal właściwie nam służy, czy też należałoby ją zamienić na nową (nie możemy korzystać przez całe życie z jednego wypełnienia, ponieważ nasza kość szczękowa z biegiem czasu się kurczy).

Czy każdy może zdecydować się na mocowanie protez na klej? Przeciwskazania do stosowania kleju do protez:

  • źle dopasowana proteza,
  • otwarte skaleczenia bądź rany w jamie ustnej,
  • alergia na którykolwiek ze składników kleju,
  • brak odpowiedniej higieny jamy ustnej,
  • nieuczęszczanie na konsultacje stomatologiczne.

Co jest lepsze: krem mocujący do protez czy klej do protez?

Użycie kremu mocującego może być konieczne zarówno w przypadku protez całościowych, jak i protez częściowych. Z kolei klej do protez częściowych powinien być tak samo trwały jak krem do protez całościowych, a zasady jego działania oraz stosowania są takie same. Przed wyborem warto skonsultować się specjalistą
i przedyskutować właściwą dla siebie konsystencję takiego środka.

A może klejące podkładki do protez - czy warto zdecydować się na mocowanie protezy zębowej na podkładki?

Klejące podkładki do protez oraz tzw. podściółki wskazane są zwłaszcza w trudnych warunkach mocowania protezy w jamie ustnej, np. przy zmianach w kościach szczęki powodujących gorsze przyleganie protezy. Przyczyny tego zjawiska to m.in. wypieranie przez język, ograniczona powierzchnia do mocowania spowodowana przez język, a także większe wydzielanie śliny w dolnej części jamy ustnej, co powoduje, że proteza żuchwowa znajduje się w stale wilgotnym miejscu.

Dobry klej do protez - na co zwrócić uwagę, szukając tego idealnego

W poszukiwaniach idealnego kleju do protez warto zwrócić uwagę na opinie użytkowników oraz zalecenia stomatologów. Dodatkowo należy dowiedzieć się więcej na temat składu oraz długości działania takiego środka. Dobrej jakości klej do protez będzie wyprodukowany ze składników o bezpiecznym działaniu.

Supermocny klej do protez, który zapewnia komfort noszenia protezy - najlepsze kleje dostępne w sklepie Denthelp

W internetowym sklepie Denthelp.pl znajdziesz kilka naprawdę mocnych klejów do protez. Jednym z nich jest supermocny klej FITTYDENT, który gwarantuje stabilność zarówno górnym, jak i dolnym protezom zębowym. W dodatku jest wodoodporny, dzięki czemu jego działanie nie jest osłabiane przez ślinę, napoje czy płukanki.

Inną protezą tej samej marki jest FITTYDENT Sensitive, która zawiera aloes i mirrę. Produkt zapewnia precyzyjne przyleganie protezy do dziąseł, zapobiega jej zsuwaniu się
i ześlizgiwaniu, a dzięki wyciągom roślinnym działa łagodząco i przeciwzapalnie. Oba wspomniane środki nie zawierają cynku.

Jak wygląda zdejmowanie protezy mocowanej na klej?

Sposób zdejmowania protezy zębowej uzależniony jest od sposobu jej mocowania. Instrukcję właściwego postępowania przekaże nam lekarz stomatolog, który ją zakładał. Jeśli proteza zębowa była mocowana na klej, jego resztki można usunąć za pomocą wacika zamoczonego w oleju jadalnym.

Jak wygląda proces czyszczenia protez z kleju i resztek pokarmów pod protezą?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, protezę zębową z kleju można oczyścić za pomocą wacika nasączonego olejem jadalnym. Można zastosować również ciepłą wodę i miękką szczoteczkę do zębów. Przydatny bywa także płyn do płukania jamy ustnej, lecz musi być on specjalnie dedykowany osobom posiadającym protezy, gdyż w przeciwnym razie może podrażnić jamę ustną.

Sprawdźcie także:  rutynowa kontrola u stomatologa – jak często?