Jak często należy chodzić do dentysty na wizyty kontrolne?

Właśnie z tych powodów nasze wizyty u dentysty odbywają się zazwyczaj tylko wówczas, gdy już zmusza nas do nich stan zdrowia. A przecież mogłoby być inaczej. Moglibyśmy uniknąć wszystkich przykrych dolegliwości związanych z bólami zęba, gdybyśmy tylko udawali się do stomatologa regularnie, dzięki czemu ten miałby możliwość w porę zdiagnozowania wykształcających się problemów i podjęcie leczenia profilaktycznego. Jak zatem często powinniśmy odwiedzać dentystę, by nasze uzębienie zawsze znajdowało się w dobrej kondycji?

Nie bój się bólu - wizyta kontrolna u dentysty nie boli, to jedynie przegląd jamy ustnej i uzębienia w ramach profilaktycznej wizyty. Bez obaw!

Obawa przed bólem jest głównym czynnikiem zniechęcającym nas do odwiedzania gabinetu dentystycznego. Tyle że jest ona kompletnie nieuzasadniona. W dzisiejszych czasach leczenie stomatologiczne nie ma prawa boleć. Lekarze dysponują tak nowoczesną technologią i dużą wiedzą, że każdy nasz problem są w stanie rozwiązać kompletnie bezboleśnie. Czego się zatem ciągle obawiasz i dlaczego ograniczasz częstotliwość wizyt do koniecznego minimum? Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym to przecież bardzo ważna kwestia, jeśli chcemy, aby nasze zęby były piękne i przede wszystkim zdrowe. 

Warto, byśmy przemogli swój strach, gdyż dentyście możemy w pełni zaufać. Czasy, w których borowanie odbywało się przy użyciu wiertła, i było zabiegiem niezwykle bolesnym, dawno już minęły.

Jak wygląda wizyta kontrolna u stomatologa?

Podczas wizyty kontrolnej u stomatologa wykonywane jest szczegółowe badanie całej jamy ustnej. Oprócz tego specjalista omawia wszystkie aspekty i problemy stomatologiczne, które dotyczyły nas w przeszłości i mogą dotyczyć w przyszłości. Głównym celem takiej wizyty jest wykonanie dokładnego przeglądu wszystkich zębów pacjenta.

Ile trwa kontrolna wizyta u stomatologa?

Podstawowe badanie kontrolne w gabinecie stomatologicznym zajmuje około 15-30 minut. Może się zdarzyć, że dentysta podejmie leczenie już podczas pierwszej wizyty. Wówczas można ona potrwać nawet godzinę.

Prywatnie czy na kasę NFZ - jak dbać o nasz stan uzębienia?

Oczywiście, stomatologa należy wybrać umiejętnie. Ważne, byśmy podczas każdej wizyty w gabinecie czuli się komfortowo i nie niosła ona za sobą niepotrzebnego stresu. Właśnie z uwagi na ten fakt, coraz więcej osób decyduje się na podjęcie leczenia w placówkach prywatnych. Wszystko głównie ze względu na komfort psychiczny. Wprawdzie lekarze udzielający nam pomocy na kasę NFZ, jak i prywatnie, powinni się przykładać do swojej pracy w ten sam sposób, jednak wielu z nas wciąż posiada przeświadczenie, że jeśli za coś zapłacimy, to zostaniemy otoczeni skrupulatniejszą opieką.

Jeśli my również mamy takie przekonanie, być może powinniśmy dla własnego spokoju skorzystać z usług gabinetu prywatnego. Pamiętajmy jednak, że leczenie na kasę chorych również jest skuteczne i ma w stosunku do prywatnego jedną poważną zaletę – jest zupełnie darmowe. Sprawdźcie, które zabiegi u dentysty są refundowane przez NFZ.

  1. Irygator bezprzewodowy Waterpik WF-10 (Cordless Select)
    390,00 zł
  2. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-05 (Whitening Professional)
    529,99 zł
  3. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-06 (Whitening)
    479,99 zł
  4. Waterpik Cordless Advanced WP-563 – bezprzewodowy irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych
    Cena promocyjna 440,00 zł 499,00 zł
  5. Irygator stacjonarny Waterpik WP-70 (Classic)
    345,00 zł
  6. Irygator stacjonarny WATERPIK WP-160 Ultra Plus z 7 końcówkami
    Ocena:
    100%
    366,90 zł
  7. Waterpik WP-562 – bezprzewodowy irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych w kolorze czarnym
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 499,00 zł 559,00 zł
  8. Irygator bezprzewodowy – WATERPIK WP-450 E ULTRA
    Cena promocyjna 319,99 zł 329,00 zł

Unikasz dentysty? Licz się z przykrymi konsekwencjami, ponieważ codzienne higiena jamy ustnej to zbyt mało

Musimy mieć świadomość, że nie wszystkie problemy z zębami jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie dostrzec samodzielnie – szczególnie jeśli chodzi o ubytki próchnicze, znajdujące się w początkowej fazie rozwoju. Tylko dentysta jest w stanie zdiagnozować je szybko, a także zauważyć objawy wykształcania się kamienia nazębnego. A potem nakreślić profesjonalny plan leczenia.

Nieleczona próchnica ma fatalny wpływ nie tylko na nasze zęby, ale również na funkcjonowanie całego organizmu, którego wszystkie narządy działają jak naczynia połączone. Jeden wpływa na drugi. Ostatnie badania potwierdziły, że próchnica może być bezpośrednią przyczyną takich chorób jak cukrzyca, rak trzustki, czy zapalenie nerek, a także prowadzić do wielu problemów sercowych, w tym zawału.

Jak często należy odwiedzać dentystę? Czy dzieci powinny odwiedzać dentystę częściej niż dorośli?

Jak często należy zatem odwiedzać dentystę, by uniknąć wszystkich wyżej wymienionych, przykrych konsekwencji? Wszystko zależy od stanu pacjenta, jego wieku oraz indywidualnych uwarunkowań. Rzecz jasna, czym mniej zdrowe zęby, tym większa powinna być częstotliwość naszych wizyt u dentysty. Przyjmuje się jednak, że dorośli ludzie powinni odwiedzać stomatologa mniej więcej raz na pół roku, zaś dzieci raz na trzy miesiące. Taki czas pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie wykształcających się stanów chorobowych i zatrzymanie ich rozwoju.

Jak wygląda kontrola stomatologiczna u dzieci i kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta dziecka u stomatologa? 

Dzięki regularnym wizytom naszego dziecka w gabinecie stomatologicznym specjalista jest w stanie szybciej wykryć niepokojące zmiany w jego jamie ustnej, np. związane z próchnicą. Takie kontrole powinny odbywać się co 3-4 miesiące. Dentysta w ich trakcie nie tylko wykonuje przegląd wszystkich zębów, ale również edukuje naszą pociechę co do zasad higieny jamy ustnej.

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się nie później niż około 18. miesiąca życia. Z kolei zalecenia ze Stanów Zjednoczonych mówią nawet o 12. miesiącu życia lub o momencie pojawienia się pierwszego zęba.

Lepiej zapobiegać niż leczyć - umów się na wizytę, przed pojawieniem się problemów z uzębieniem

Na koniec pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Jeśli dopuścimy do tego, że zęby popadną w zaawansowaną próchnicę, zapalenie miazgi, nadwrażliwość, czy paradontozę, prawdopodobnie będziemy zmuszeni do odbycia długiego i często kosztownego procesu leczenia. Właśnie dlatego tak ważne jest, byśmy odwiedzali dentystę regularnie – nie tylko zaoszczędzi nam to zdrowia, ale również wydatków.

Częstsze wizyty - niższe koszty leczenie. Profilaktyka się opłaca!

Pamiętaj o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym! Warto uczęszczać na nie przynajmniej raz w roku, a najlepiej robić to kilka razy. Wizyty kontrolne stanowią jeden z ważnych elementów kompleksowej higieny jamy ustnej. Kontrolując nasze uzębienie systematycznie, dentysta jest w stanie wykryć schorzenia stomatologiczne na wczesnym etapie. Zgłaszanie się do specjalisty z już rozwiniętymi dolegliwościami oznacza wyższe koszty leczenia i należy zawsze mieć to na uwadze.