Próchnica – niemożliwa do całkowitego wyeliminowania w społeczeństwie. Jak wskazują badania- 95 procent 18 – latków ma próchnicę. Dlaczego tak się dzieje? Jak z tym walczyć? Czy jesteśmy wstanie skutecznie walczyć z próchnicą?

Próchnica to choroba zakaźna o przewlekłym charakterze. Szkliwo zęba zostaje zmiękczone poprzez działanie kwasów i toksyn. Powstają one w jamie ustnej na wskutek bakterii, które niszczą płytkę nazębną. Najgorszym pomysłem jest jej bagatelizowanie. Chore na próchnice zęby zarażają kolejne. Najlepszym wyjściem jest nie dopuszczenie do stanu próchnicowego. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej. Należy pilnować prawidłowego szczotkowania i nitkowania zębów.

Przyczyny próchnicy

Za próchnice odpowiedzialna jest płytka nazębna, która przylega do zębów. Jeśli nie zadbamy o regularne oczyszczanie naszych zębów to drobnoustroje zaczną niszczyć nasze uzębienie wywołując próchnicę. Czasami za niektóre dolegliwości odpowiedzialna jest źle prowadzona dieta. Oczywiście przy złej higienie ustnej jesteśmy również narażeni na próchnicowe ataki. Unikając twardych pokarmów nie oczyścimy w naturalny sposób zębów i składu śliny.

Walka z próchnicą

Mimo, że próchnica może być tragiczna w skutkach, jesteśmy w stanie ją całkowicie wyleczyć. Prawie każdy z nas chorował na próchnicę kilka razy w życiu. Trudno się temu dziwić, dlatego że tylko połowa Polaków myje zęby rano i wieczorem. Z czego to wynika? Zatrważające są minimalne ilości gabinetów stomatologicznych w szkołach. Według specjalistów taka sytuacja tylko pogłębia problem próchnicy w społeczeństwie.

Jak możemy rozpoznać próchnicę?

Podejmowanie samodzielnej próby postawienia diagnozy może być bardzo mylne. Dlatego też sami nie jesteśmy w stanie sami odpowiedzieć sobie na pytanie: czy mamy próchnicę? W tym momencie najistotniejsza będzie profilaktyka i regularne wizyty u dentysty. Często chorobą jest paradontoza, która objawia się krwawieniem zębów i prowadzi do wypadnięcia zębów. Aż 20% osób w średnim wieku cierpi na ciężką paradontozę.

Objawy, których nie możesz lekceważyć

Jeśli ignorujemy stan naszych zębów i upieramy się przed pójściem do dentysty, to prawdopodobnie robimy najgłupszą rzecz, za którą my sami będziemy musieli w przyszłości zapłacić. Liczne zakażenia wynikające z nieleczonych zębów mogą stać się źródłem zakażenia dla całego organizmu i spowodować wiele groźnych dla naszego zdrowia schorzeń. Krwawienia z dziąsła, opuchnięte dziąsła i zbyt obszerny kamień nazębny? Nie czekaj! Zacznij działać. Brak reakcji może prowadzić do poniższych chorób.

- chorobę reumatyczną
- zapalenia wsierdzia i mięśnia sercowego
- kłębuszka zapalenia nerek
- zapalenia tęczówki oka, żył

Bakteria, która przedostanie się w głąb zęba będzie powodowała bóle oraz wrażliwość na ciepłe i zimne czynniki. Jeśli przy takim układzie nie wybierzemy się do specjalisty to bakterie zaatakują miazgę wywołując stan zapalny. Taki scenariusz grozi utratą zęba, gdyż na jego leczenie będzie za późno. Istotnym sygnałem są plamki, które z czasem ciemnieją. To powinien być wystarczający powód do tego aby odwiedzić swojego dentystę.

Jak zapobiegać?

W walce z próchnicą istotny jest każdy element naszego trybu życia. Na początek należy zadbać o to co jemy. Przede wszystkim w naszym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów mlecznych i warzyw. Dobrze jest przeżuwać twarde ziarniste pokarmy- świetnie oczyszcza się w ten sposób zęby. Najmniej przyjazną koniecznością jest ograniczenie jedzenia słodyczy zwłaszcza, które długo przebywają w jamie ustnej. Jeśli dietę mamy za sobą to teraz należy zadbać o jak najlepszą i skuteczną higienę jamy ustnej. Do tego potrzebujemy całego zestawu odpowiednich akcesoriów bez których trudno jest dbać o nasze uzębienie. Mam tu na myśli takie przedmioty jak szczoteczka – najlepiej elektryczna lub soniczna. Oczywiście umiejętne korzystanie z manualnej szczoteczki też wchodzi w grę. Do tego dorzućmy nitki dentystyczne, bez których nie doczyścimy przestrzeni międzyzębowych żadnymi szczoteczkami. No i na koniec najlepiej jest użyć odpowiedniego płynu do płukania naszej jamy. W ten sposób pozbędziemy reszty bakterii, a zwłaszcza tych które gnieżdżą się na języku i w trudno dostępnych miejscach. Dobrym rozwiązaniem są też pasty zapobiegające powstawaniu próchnicy.