Które zabiegi u dentysty są refundowane przez NFZ?

Z uwagi na własny komfort psychiczny i krótszy czas oczekiwania na leczenie wiele osób woli leczyć zęby w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Należy mieć jednak świadomość, że niektórym zabiegom za które słono płacimy prywatnie, moglibyśmy równie dobrze poddać się zupełnie za darmo u dentysty mającego podpisany kontrakt z NFZ. Warto, by wszystkie osoby, które opłacają składkę za ubezpieczenie zdrowotne zapoznały się z listą takich zabiegów.

Zabiegi refundowane przez NFZ niestety nie wystarczą, by móc zachować w zdrowiu zęby i dziąsła. Z pewnością jednak okażą się dobrą opcją w przypadku spraw niewymagających natychmiastowej, skomplikowanej interwencji. Na NFZ możemy więc spokojnie poddać się chociażby operacji usuwania kamienia nazębnego czy też przeglądowi stomatologicznemu. Ale to oczywiście nie wszystko. W ramach NFZ pacjenci mogą skorzystać z:

- 1 raz w roku badania stomatologicznego i 3 razy w roku przeglądu jamy ustnej,
- 2 zdjęć RTG zębów,
- leczenia próchnicy (od jedynek do trójek za pomocą plomb z materiałów chemoutwardzalnych, pozostałe zęby możemy - wypełnić amalgamatem),
- leczenia kanałowego (od jedynek do trójek),
- leczenia protetycznego (w przypadku utraty co najmniej pięciu zębów w jednym łuku mamy prawo do protezy akrylowej raz na pięć lat),
- usunięcia kamienia nazębnego raz do roku,
- leczenia zmian na błonie śluzowej,
- chirurgicznego usunięcia zęba,
- znieczulenia (powierzchniowego, nasiękowego bądź wewnątrzustnego w powiązaniu z gwarantowanym świadczeniem - stomatologicznym),
- leczenia i profilaktyki zębów mlecznych i stałych dzieci i młodzieży do 18 roku życia,
- leczenia ortodontycznego dzieci do 12 roku życia.

Okresowe przeglądy jamy ustnej

W ramach NFZ na pewno warto udać się na okresowy przegląd stomatologiczny. W gabinecie prywatnym trzeba najczęściej za niego zapłacić 100-200 złotych, natomiast lekarz mający kontrakt z NFZ powinien przyjąć cię na niego bez skierowania i wszystkie czynności wykonać bezpłatnie. Co istotne, na przegląd jamy ustnej możemy udać się w ramach NFZ do dowolnej placówki w kraju – nie obowiązuje w tym wypadku żadna rejonizacja.

W trakcie przeglądu specjalista obejrzy wszystkie nasze zęby, sprawdzi, czy nie pojawiły się na nich żadne ubytki albo kamień nazębny. W razie konieczności, może też nam wykonać zdjęcie RTG bądź zdecydować o konieczności przeprowadzenia zabiegu skalingu (usuwania kamienia nazębnego). Na naszą prośbę, zupełnie bezpłatnie w gabinecie stomatologicznym specjalista może nam także udzielić instruktażu higieny jamy ustnej.

Leczenie próchnicy

Wydatki na stomatologię stanowią bardzo niewielką część budżetu NFZ (zaledwie 2,5%), co sprawia, że leczenie próchnicy – choć teoretycznie powinno być refundowane – w praktyce ma sens jedynie prywatnie. Na darmowe założenie plomby czekać trzeba najczęściej kilka miesięcy, co zwłaszcza w przypadku dużych ubytków jest niebezpieczne dla zdrowia. Poza tym, należy pamiętać, że refundowane są jedynie plomby chemoutwardzalne tylko przednich zębów (od jedynki do trójki), pozostałe zęby zaś bezpłatnie możemy wypełnić jedynie amalgamatem, który jest mniej estetyczny i trwały.

Co więcej, gdy korzystamy z usługi w ramach NFZ, nie możemy dopłacić za podniesienie standardu zabiegu. Nie istnieje zatem możliwość, byśmy całe leczenie odbyli za darmo, a dopłacili jedynie za lepszą plombę. Reasumując: jeśli decydujemy się na leczenie w ramach NFZ, musimy akceptować je ze wszystkimi jego ułomnościami. Jeśli zaś chcemy wypełnić ubytek lepszą plombą, musimy wówczas za całe leczenie zapłacić zgodnie z cennikiem usług prywatnych.

Jeśli w naszym przypadku sprawa jest poważniejsza i zachodzi konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego, wprawdzie również możemy skorzystać z darmowego leczenia refundowanego przez NFZ, ale także jedynie w przypadku zębów znajdujących się z przodu (od jedynki do trójki). Pozostałe zęby trzeba już leczyć pełnopłatnie, ewentualnie mamy możliwość poprosić dentystę, by ten dokonał ich ekstrakcji.

Leczenie protetyczne

W przypadku utraty co najmniej pięciu zębów w jednym łuku, w ramach NFZ bezpłatnie przysługuje nam także proteza akrylowa. Mowa tu o protezie częściowej wyłącznie z prostymi, doginanymi klamrami. W taką protezę pacjent może zaopatrzyć się bezpłatnie raz na pięć lat, natomiast co dwa lata ma prawo do jej bezpłatnej naprawy. Co jednak istotne, w przypadku pacjentów, którzy utracili zęby na skutek operacyjnego leczenia nowotworów w obrębie twarzoczaszki, protezy przysługują bez ograniczeń czasowych.

Leczenie zębów u dzieci

W przypadku dzieci, wachlarz bezpłatnych, refundowanych przez NFZ zabiegów jest nieco większy. Przede wszystkim najmłodsi darmowo mogą poddać się plombowaniu wszystkich zębów mlecznych, poza tym do dyspozycji mają też leczenie chorób przyzębia, operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich czy usunięcie ze wskazań ortodontycznych zawiązków zębów. Profilaktycznie do ukończenia ósmego roku życia dzieci mogą również zabezpieczyć lakami szczelinowymi bruzdy zębów trzonowych, a do 18 roku życia poddać się lakierowaniu wszystkich zębów stałych.

Bezpłatne dla dzieci jest także leczenie ortodontyczne, ale tylko do 12 roku życia. Do tego momentu maluchy mają możliwość prostować ząbki ruchomymi aparatami ortodontycznymi. Do 13 roku życia mogą zaś darmowo korzystać z aparatów retencyjnych, a zatem tych podtrzymujących efekty leczenia i utrzymujących uzębienie we właściwej pozycji. W związku z leczeniem ortodontycznym maluchy mają szansę bez żadnych opłat raz zrobić zdjęcie pantomograficzne, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów oraz odbywać wizyty kontrolne i w razie konieczności naprawiać aparat ortodontyczny. Po ukończeniu przez dziecko 12 roku życia wszystkie te usługi są już płatne według cennika danego gabinetu.