Historia szczoteczki do zębów - jak to się zaczęło?

Dbanie o jamę ustną od wieków było jedną z podstawowych porannych czynności odświeżających. Już w czasach starożytnych szukano sposobów na czyszczenie zębów, używano więc specjalnych liści i naparów. Osad między zębami usuwano wykałaczkami stworzonymi z rybich ości lub gałązek. Pierwsze odnotowane urządzenie przypominające kształtem współczesną szczoteczkę odkryto w Chinach w czasach dynastii Tang.

Powstanie szczoteczki do zębów - kiedy powstała pierwsza szczoteczka do zębów?

Przyjmuje się, że pierwsza szczoteczka powstała w roku 1498 w Azji. Ich wygląd był bardzo podobny do tradycyjnej, znanej nam dobrze szczoteczki, jednak wykonanie główki i użyte materiały do włosia znacznie się różniły. Najczęściej używane było futro syberyjskich świń. Ich powszechne stosowanie spowodowane było delikatnym i jednocześnie sprężystym włóknem, które idealnie nadawało się do czyszczenia zębów. Tańszym sposobem na tworzenie główek szczoteczki, było użycie końskiego włosia. Dobrze spełniało swoją rolę, chociaż szybko się zużywało.

W XVII wieku Europa zaczęła sprowadzać ten ciekawy towar z Chin i trwało to ponad 300 lat (produkcja szczoteczek w Europie ruszyła dopiero w połowie XX wieku).

  1. TePe Kids Extra Soft – miękka szczoteczka manualna dla dzieci z obrazkami
    9,90 zł

Ewolucja szczoteczki - z czego produkowano włosie do szczotkowania zębów?

Obecność szczoteczek na rynku cieszyła się wielką popularnością. Światowe organizacje zdrowotne popierały ich produkcję i reklamowały je jako produkt niezbędny w każdym domostwie. Rozpoczęto również prace dotyczące wprowadzania ulepszeń. Najważniejszym z nich było wymiana włosia z główki szczoteczki ze zwierzęcego na syntetyczne. Powodem tego było ich słaba jakość – włoski często wypadały i zbierały na sobie bakterie. W roku 1900 zaprezentowano pierwszą szczoteczkę z włóknem nylonowym. Zaś trzydzieści lat później pierwsza taka szczoteczka trafiła na półki sklepów.

Nowocześnie i zdrowo - czas na pierwszą szczoteczkę elektryczną

Ogłoszenie szczoteczki jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości spowodowało, że ich rozwój i produkcja rozkwitła. Już niecały rok po wprowadzeniu na rynek klasycznych szczoteczek z nylonowym włosiem producenci zaprezentowali szczoteczkę elektryczną. Początkowo podchodzono do niej z nieufnością, ale już w latach 70 zyskała popularność, co spowodowało jej ekspansję na światowe rynki stomatologiczne. Tutaj przeczytacie więcej o historii szczoteczki elektrycznej. W dzisiejszych czasach wybór szczoteczek jest nieograniczony, a ciekawe jest to, że pomysłów nie brakuje i co roku prezentuje się coraz to nowsze urządzenia mające na celu nas odciążyć.

Czego używano do mycia zębów przed pierwszą szczoteczką?

Warto pamiętać, że o zęby dbano na długo przed wynalezieniem pierwszej szczoteczki. Ojciec medycyny, czyli Sokrates, żyjący około 460-370 r. p.n.e. zalecał, aby czyścić je za pomocą specjalnego proszku, który składał się z popiołu powstałego na skutek spalenia zwierzęcych zwłok. Inna metoda mycia zębów popularyzowana przez tego greckiego filozofa polegała na smarowaniu ich wełnianą kulką nasączoną miodem.

W II wieku p.n.e., aby pozbyć się włóknistych resztek pożywienia spomiędzy zębów, zaczęto stosować wykałaczki, natomiast100 lat później, w Rzymie, zalecano żucie ligustru, niedojrzałych jabłek i gruszek, czy też płukanie jamy ustnej łagodnym octem. Jeden z rzymskich polityków i pisarzy, Pliniusz Młodszy, propagował używanie igły jeżozwierza, gdyż według niego miała ona właściwości wzmacniające zęby.

W roku 1020 pewien arabski lekarz i filozof napisał traktat, w którym poruszył zagadnienia stosowania specjalnych szczoteczek do czyszczenia zębów. Zaznaczał, że nie należy robić tego ze zbyt dużą siłą, aby nie uszkodzić szkliwa zębowego. W tamtych czasach powszechna była również pielęgnacja zębów poprzez żucie bądź rozgniatanie małych gałązek lub korzeni roślin. Przez kilkaset następnych lat sporą popularność zyskały również wykałaczki do zębów. Dopiero w XV wieku uznano, że dłubanie
w zębach jest nieestetyczne.

Historia szczoteczki do zębów w ujęciu liczbowym

  • 1600 r. p.n.e. - pierwsze wzmianki o myciu zębów przy pomocy gałązek
  • 1498 rok (Azja) - pierwsza szczoteczka do zębów z futra syberyjskich świń
  • 1780 rok - szczoteczka Williama Addisa z Anglii 
  • 1800 rok - szczoteczki manualne z włosiem są już znane w Europie
  • 1885 rok - ruszyła sprzedaż "profilaktycznych" szczoteczek do zębów w USA
  • 1900 rok - pierwsza szczoteczka z włóknem nylonowym
  • 1939 rok w Szwajcarii - pierwsza szczoteczka elektryczna
  • 1960 rok - masowa produkcja szczoteczki do oczyszczania zębów Broxodent
  • 1961 rok - pierwsza szczoteczka bezprzewodowa od General Electric
  • 1987 rok - pierwsza szczoteczka rotacyjna do domowego użytku

 

Sprawdźcie także: Jaką pastę do szczoteczki elektrycznej wybrać | Jak dbać o jamę ustną | Dlaczego zęby się kruszą