Historia szczoteczki elektrycznej - kto wymyślił elektryczną szczoteczkę do zębów?

To niewielkie urządzenie elektryczne, które po dziś dzień wykorzystujemy w codziennej pielęgnacji jamy ustnej, powstało już w XX wieku w Europie.  Dr Philippe-Guy Woog stworzył szczoteczkę elektryczną z myślą o pacjentach z zaburzonymi funkcjami motorycznymi oraz problemami ortodontycznymi. Szczoteczka ta dzięki samoistnemu ruchowi obrotowemu miała za zadanie wyręczyć użytkownika i zapewnić mu dokładne czyszczenie zębów bez nadmiernego nadwyrężania się.

Kim był Dr Philippe-Guy Woog?

Phillipe-Guy Woog był szwajcarskim doktorem, który w 1939 roku stworzył pierwszą szczoteczkę elektryczną. Została ona wyprodukowana z myślą o osobach z niepełnosprawnościami mającymi znaczący wpływ na sprawność ruchową. Jej wynalazca chciał ulżyć swoim pacjentom, dlatego też stworzył model szczoteczki, której stosowanie miało być łatwiejsze, wygodniejsze oraz skuteczniejsze. Wymyślone przez siebie urządzenie nazwał Broxodentem. W początkowym okresie produkowane je tylko w Szwajcarii, lecz kilka lat później całą produkcję przeniesiono do Francji.

BROXODENT - pierwsza szczoteczka elektryczna do szczotkowania zębów

Dokładna data powstania szczoteczki elektrycznej to rok 1939. Wtedy właśnie dr Woog zaproponował pierwsze urządzenie o nazwie Broxodent. Początkowo produkcja odbywała się w Szwajcarii, lecz po szybkim wzroście zainteresowania przeniesiono produkcję do Francji.

W 1959 historia szczoteczki elektrycznej nabrała tempa - pojawiła się pierwsza szczoteczka bezprzewodowa

Dwadzieścia lat później w roku 1959 urządzenie pojawiło się w Stanach Zjednoczonych. Jej popularyzacja zaczęła wzrastać. Dwa lata później, w 1961 roku powstała pierwsza szczoteczka bezprzewodowa. Była ona o wiele bardziej bezpieczna, a to wszystko dzięki solidnej i hermetycznej obudowie chroniącej przed dostaniem się do środka wody. Szczoteczka mogła być już ładowana w innym miejscu niż użytkowana. Dzięki temu pozawalała korzystającemu na większą niż dotychczas mobilność.

  1. Szczoteczka elektryczna dla dzieci Oral-B Princess Vitality PRO 103 Kids
    109,99 zł
  2. Szczoteczka elektryczna Oral-B PRO 1 Black Cross Action z etui
    159,90 zł
  3. Oral-B Pro Battery Db5 – szczoteczka elektryczna do zębów - biała
    42,99 zł
  4. Szczoteczka elektryczna Oral-B Vitality D100 Spiderman dla dzieci
    98,00 zł
  5. Szczoteczka elektryczna dla dziecka +3 ORAL-B Vitality Kids D100 Cars
    99,90 zł

Firma General Electric - jaką rolę odegrała ona w historii szczoteczek do zębów?

General Electric to firma, która w 1961 roku wprowadziła na rynek pierwszy model bezprzewodowej szczoteczki elektrycznej. Można więc stwierdzić, że odegrała ona znaczącą rolę w historii tego typu przyrządów. Szczoteczka wyprodukowana przez General Electric była bezpieczna w użytkowaniu, a to ze względu na solidną i hermetyczną obudowę, która chroniła silniczek przed dostaniem się do niego wody. Nie posiadała żadnych kontaktów metalowych, a ładowanie odbywało się na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, czyli całkiem podobnie jak w transformatorze.

Może Was zainteresuje: Elektryczna szczoteczka do zębów RANKING

1987 – powstała pierwsza końcówka obrotowa o nazwie Interplak

Kolejną ważną datą w historii szczoteczek elektrycznych jest rok 1987. To właśnie wtedy firma Interplak zaprojektowała pierwszą końcówkę obrotową, która umożliwiała wykonywanie ruchów rotacyjnych. Było to innowacyjne rozwiązanie, gdyż wcześniej wszystkie szczoteczki elektryczne wykonywały ruchy posuwisto-zwrotne.

1990 to przełomowy rok w historii szczoteczki do zębów elektrycznej: powstała wówczas szczoteczka ultradźwiękowa i soniczna

Rok 1990 był okresem przełomowym. Popularność szczoteczek elektrycznych była już bardzo wysoka, dlatego producenci skupili się na tworzeniu nowych, bardziej udoskonalonych rodzajów. Wtedy właśnie powstały dwie szczoteczki: soniczna oraz ultradźwiękowa. Pozwalały one na nową i bardziej zaawansowaną jakość mycia zębów. Różniły się nie tylko sposobem działania, ale i możliwą do osiągnięcia liczbą ruchów na minutę. Szczoteczka soniczna potrafi ich wykonać już ponad 40 000 na minutę, zaś ultradźwiękowa wibruję z prędkością 192 milionów/min – dzięki temu jest nazywana również szczoteczką „bezdotykową”.

1992 - kolejny ważny rok dla elektrycznych szczoteczek do zębów

1992 – ulepszone zostały transformatory step-dow umożliwiające pracę przy bardzo niskim napięciu jakie najczęściej dostępne jest w łazienkach (12, 16, 24 V). dzięki temu nie muszą korzystać już z prądu przemiennego.

Również w tym roku szczoteczki elektryczne otrzymały certyfikat amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). 

Czy współczesne szczoteczki elektryczne różnią się od tych pierwszych, jak wyglądały pierwsze modele?

Współczesne szczoteczki elektryczne znacznie różnią się od pierwszych tego typu przyrządów. Wyposażone są w większą liczbę trybów pracy, spośród których każda osoba może wybrać ten odpowiedni dla siebie. Ponadto są bezprzewodowe, a ich wydajne baterie pozwalają nawet na dwa miesiące pracy bez konieczności ładowania. Oprócz tego praca szczoteczek elektrycznych dostępnych w sprzedaży współcześnie oparta jest o wykonywanie ruchów rotacyjnych, oscylacyjnych i pulsacyjnych, podczas gdy pierwsze szczoteczki elektryczne wytwarzały ruchy posuwisto-zwrotne.

Jak wyglądała pierwsza szczoteczka elektryczna? Mogła być nieco większa, cięższa i pracować trochę głośniej niż współczesne urządzenia.

W jaki sposób wynalezienie elektrycznej szczoteczki do zębów wpłynęło na higienę jamy ustnej ludzi? Czy ten wynalazek coś zmienił?

Wynalezienie szczoteczki elektrycznej z pewnością było prawdziwym przełomem na rynku produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej. Musiało minąć jednak wiele lat, zanim tego typu urządzenia pojawiły się w powszechnej sprzedaży, a ludzie przekonali się do nowego sposobu czyszczenia zębów. Nawet dzisiaj wciąż wiele osób korzysta z tradycyjnych szczoteczek do zębów. Ci, którzy sięgnęli po szczoteczkę elektryczną, z pewnością cenią sobie jej działanie oraz skuteczność w usuwaniu nieczystości z jamy ustnej.

Sprawdźcie także: jak powstała klasyczna szczoteczka do zębów? | jaką metodą myć zęby?