hemisekcja

W celu ratowania chorego zęba wykonuje się wiele zabiegów. Jednym z nich jest hemisekcja. Na czym polega ten zabieg? Jakie są wskazania, a jakie przeciwwskazania do przeprowadzenia hemisekcji? Jak należy postępować po zabiegu? Ile kosztuje hemisekcja zęba? Wszystkie odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Na czym polega hemisekcja zęba wraz z korzeniem?

Co to jest hemisekcja zęba? To zabieg stomatologiczny, który polega na częściowym usunięciu zęba, w tym części jego korzeni wraz z częścią korony. To inaczej wyodrębnienie chorego kawałka zęba od zdrowego, na bazie którego wykonuje się odbudowę protetyczną, a następnie pozbycie się go. Można więc stwierdzić, że wówczas mamy do czynienia także z hemisekcją korzeni.

Wskazania do zabiegu stomatologicznego - kiedy można wykonać zabieg hemisekcji?

Hemisekcja może zostać wykonana w następujących wariantach:

  • gdy nie ma możliwości leczenia kanałowego
  • w przypadku mechanicznych złamań pionowych zęba
  • przy stanach zapalnych wierzchołków korzeniowych oraz przy zmianach okołowierzchołkowych
  • na zębach wielokorzeniowych, np. przedtrzonowych i trzonowych, które zostały znacznie podniszczone z powodu próchnicy.

Zabieg hemisekcji zęba - jak się przygotować, jak przebiega hemisekcja?

Przed hemisekcją konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego RTG zęba, na którym ma zostać przeprowadzony zabieg. Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, stomatolog za pomocą wiertła odcina część przeznaczoną do usunięcia, a następnie wyciąga ją kleszczami razem z korzeniem. Jeśli jest to konieczne, na powstałą ranę zakładane są szwy. Zdrową część zęba leczy się endodontycznie, czyli kanałowo. Po upływie sześciu tygodni na koronie można osadzić wkład koronowo-korzeniowy, cementując go w pozostałej części korzenia, gdyż posłuży on za podstawę do odbudowy zęba przy użyciu korony protetycznej, którą z kolei osadza się po upływie następnych czterech tygodni. 

Hemisekcja zęba – wskazania

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu hemisekcji zęba obejmują sytuacje, które wykluczają leczenie zachowawcze, czyli np.

  • ubytki kości
  • złamanie korzenia lub zęba
  • znaczne zmiany próchnicowe
  • zmiany przy korzeniach zębów
  • pozostałe choroby zębów i przyzębia
  • nieprawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne. 

Hemisekcja zęba – przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu

Hemisekcja nie może zostać przeprowadzona w każdym przypadku. Przeciwwskazania obejmują:

  • zbyt mocne rozchwianie zębów
  • brak możliwości protetycznego odtworzenia zęba
  • leczenie endodontyczne, które zostało przeprowadzone nieprawidłowo w dwóch korzeniach. 

Zalecenia po hemisekcji zęba

W celu skrócenia okresu rekonwalescencji po przeprowadzonym zabiegu hemisekcji zęba należy przestrzegać zaleceń lekarza, a najczęściej dotyczą one stosowania zimnych okładów, spożywania pokarmów i napojów o neutralnych temperaturach w trakcie kilku godzin po zabiegu, a także stosowania przepisanych przez specjalistę leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Stosowanie środków przeciwbólowych jest konieczne, ponieważ hemisekcja to nieco bolesny, chirurgiczny zabieg stomatologiczny, który jeszcze jakiś czas po jego wykonaniu może dawać o sobie znać. 

Ząb, który kwalifikuje się do hemisekcji, powinien zostać poddany jej jak najszybciej, gdyż w przeciwnym razie może dojść do poważnych konsekwencji w postaci suchego zębodołu, ropnego zapalenia oraz przedłużającego się krwawienia. Jeśli nie zdecydujemy się na leczenie, konieczna może okazać się także ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Zabieg hemisekcji ma na celu również zapobieganie występowaniu zmian próchnicowych oraz przykrych konsekwencji dla wielu narządów w organizmie człowieka. 

Ile kosztuje hemisekcja zęba? Hemisekcja – cena zabiegu

Cena hemisekcji zęba uzależniona jest od kilku czynników, m.in. od doświadczenia lekarza, renomy gabinetu, a także miasta, w którym znajduje się dana placówka. Zabieg ten uchodzi jednak za dość drogi. Koszt przeprowadzenia hemisekcji zęba zaczyna się od 300, a kończy na 1500 złotych. Skonsultuj się ze specjalistami z gabinetów znajdujących się w okolicy Twojego miejsca zamieszkania, a następnie porównaj dostępne oferty i wybierz tę właściwą dla siebie pod względem finansowym.