Suchy zębodół

Suchy zębodół (nazywany także poekstrakcyjnym zapaleniem zębodołu) powstaje w wyniku braku skrzepu w zębodole po zabiegu ekstrakcji zęba. Najczęściej występującą przyczyną takiego stanu rzeczy jest niezastosowanie się do zaleceń dentysty, jednak istnieją również inne powody. Jakie są objawy i przyczyny suchego zębodołu? W jaki sposób możemy leczyć to zjawisko i jak należy mu zapobiegać? Co należy zrobić, aby przyspieszyć gojenie się rany? Zachęcamy do lektury, która przyniesie odpowiedzi na wszystkie zadane pytania.

Czym jest i jak wygląda suchy zębodół?

Suchy zębodół, a inaczej pusty zębodół lub też suchodół zęba, to proces zapalny kości, który traktowany jest jako jedna z najuciążliwszych dolegliwości po zabiegu ekstrakcji zęba. Zwykle dotyczy trzonowców w żuchwie i rozwija się już po dwóch lub trzech dniach od usunięcia. Dolegliwość ta wynika z braku skrzepu w zębodole. Zębodół jest pusty a proces gojenia rany zachwiany.

Czy ryzyko wystąpienia suchego zębodołu jest zwiększone o jakiejś, konkretnej części populacji? Tak. Wiek zwiększa ryzyko wystąpienia suchego zębodołu. Ryzyko stanowią osoby po 40 roku życia. Wspomniane zjawisko dotyczy bowiem około 2-4% pacjentów po wyrwaniu zęba, najczęściej kobiet w wieku między 20. a 40. rokiem życia. Leczenie suchego zębodołu to bardzo czasochłonny proces, który może potrwać do kilkunastu dni. Jak wygląda suchy zębodół? Charakteryzuje się brakiem obecności skrzepu w miejscu rany po usuniętym zębie, a także zaczerwienieniem, obrzękiem oraz widoczną kością. W następnej części artykułu poznasz objawy i możliwe przyczyny tego zjawiska.

Suchy zębodół – objawy

Rozpoznanie suchego zębodołu nie powinno sprawić lekarzowi większych problemów, gdyż jego objawy są bardzo charakterystyczne. Pacjentowi towarzyszy wówczas uporczywy ból, który z czasem staje się coraz silniejszy oraz może promieniować do ucha, oka i skroni. Leki przeciwbólowe okazują się wtedy często nieskuteczne, objawy bólowe pulsujące do skroni i ucha nie ustępują, a jedynym wyjściem z sytuacji wydaje się wizyta w gabinecie stomatologicznym. Inne objawy suchego zębodołu to jego szarobrunatna barwa, wrażliwość okolicy na dotyk, nieprzyjemny zapach, szczękościsk, a także złe samopoczucie czy gorączka.

Suchy zębodół – przyczyny

Skutkiem wyrwania zęba jest przerwanie naczyń krwionośnych i powstanie rany, w wyniku czego krew krzepnie, tworząc skrzep, którego zadaniem jest ochrona zranionego miejsca aż do wygojenia. Przy suchym zębodole skrzep zostaje rozpuszczony z powodu nadmiernej aktywności fibrynolitycznej plazminy, a więc wspomniana rana pozostaje bez ochrony, co uniemożliwia jej prawidłowe wygojenie. Istnieje wiele przyczyn stanu zapalnego kości zębodołu, do których należą:

  • trudna i długa ekstrakcja zęba
  • problemy z krzepliwością krwi
  • zbyt intensywne szczotkowanie zębów w miejscu rany
  • palenie papierosów w trakcie trzech dni po ekstrakcji
  • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
  • stosowanie leków zwężających naczynia krwionośne
  • nieprawidłowo przeprowadzony zabieg usunięcia zęba
  • zbyt szybkie sięganie po jedzenie i picie po zabiegu usunięcia zęba
  • znieczulenie powodujące niedokrwienie tkanek w miejscu usunięcia zęba
  • choroby ogólne w postaci cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, niedożywienia czy awitaminozy.

Suchy zębodół po ekstrakcji zęba – leczenie

Czy suchy zębodół sam się zagoi? Oczywiście jest to możliwe, jeśli działania lekarza okażą się skuteczne, a my będziemy przestrzegać wszystkich jego zaleceń. Wcześniej jednak powinien on delikatnie usunąć zalegające w ranie resztki pokarmowe lub resztki zęba. Następnym koniecznym krokiem jest precyzyjne przepłukanie zębodołu roztworem soli fizjologicznej bądź wodorowęglanem sodu. Wówczas można zaaplikować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Leczenie suchego zębodołu - co zrobić po zszyciu i czy konieczne jest podanie antybiotyku?

Jak należy potraktować suchy zębodół po szyciu? Specjalista zabezpiecza brzegi rany szwami, a następnie, jeśli jest to konieczne, podaje pacjentowi antybiotyki. Niektórzy dentyści decydują się również na zastosowanie eugenolu z tlenkiem cynku lub osocza bogatego w czynniki wzrostu. Coraz więcej lekarzy w leczeniu wspomnianego schorzenia wykorzystuje też laser diodowy, który usprawnia cały proces, wykazując większą skuteczność niż Alveogyl czy plaster SaliCept. Jak przyspieszyć gojenie suchego zębodołu? Można to zrobić poprzez ozonoterapię, jednak najlepsze efekty osiągniemy wtedy, gdy skrupulatnie zastosujemy się do zaleceń dentysty.

Suchy zębodół nieleczony - do jakich powikłań może prowadzić?

Nieleczony suchy zębodół wiąże się przede wszystkim z dolegliwościami bólowymi. Może także doprowadzić do powstania ropnia, czyli zbiorowiska ropy w przestrzeni tkankowej, a w niektórych, skrajnych przypadkach – nawet do stanu zapalnego kości.

Suchy zębodół – jak zapobiegać powikłaniom po wyrwaniu zęba? Zalecenia po ekstrakcji zęba

Kluczowe w zapobieganiu suchemu zębodołowi jest precyzyjne zaplanowanie zabiegu ekstrakcji zęba oraz wszystkich czynności następujących po nim. Bardzo ważne są także umiejętności stomatologa, który powinien wyrwać ząb tak bezinwazyjnie, jak to tylko możliwe, a następnie odpowiednio zabezpieczyć zębodół. Aby stworzyć warunki korzystne do gojenia się rany, należy:

  • ograniczyć wysiłek fizyczny przez pierwsze dni od zabiegu ekstrakcji
  • szczotkować okolicę po usunięciu zęba bardzo delikatnie, aby nie naruszyć miejsca po usuniętym zębie
  • powstrzymać się od jedzenia i picia przez dwie godziny po ekstrakcji, czyli bezpośrednio po usunięciu zęba,
  • powstrzymać się od palenia papierosów i picia alkoholu przed trzy dni po usunięciu zęba
  • spożywać chłodne i miękkie pokarmy, a przez kilka dni unikać tych ciepłych
  • unikać picia przez słomkę ze względu na wytworzone wówczas podciśnienie
  • stosować zimne okłady z lodu lub zimne kompresy, nie przegrzewać okolicy po ekstrakcji zęba
  • powstrzymać się od intensywnego płukania jamy ustnej oraz irygacji przez kilka dni od zabiegu, gdyż w przeciwnym razie możemy wypłukać skrzep z zębodołu. 

Można więc stwierdzić, że powyższe zalecenia to sposoby na domowe zapobieganie suchemu zębodołowi, jednak wymagają one od nas wysokiego poziomu samodyscypliny. Nie zapominajmy jednak o roli lekarza, która również jest bardzo istotna w całym procesie, a kto wie, czy przypadkiem nie jest ona najważniejsza, nawet w kontekście precyzyjnego przekazania informacji o koniecznym postępowaniu po ekstrakcji.

Prawidłowy zębodół - jak powinien wyglądać prawidłowo gojący się zębodół po zabiegu wyrwania zęba?

Zebodół, po zabiegu wyrwania zęba, wypełnia się krwią, która następnie bardzo szybko zamienia się
w skrzep, pełniący rolę naturalnej, biologicznej warstwy ochronnej. Ma on za zadanie zabezpieczać ranę przed odwodnieniem oraz ingerencją drobnoustrojów. Rana poekstrakcyjna początkowo przybiera barwę intensywnie czerwoną, a z czasem ciemnieje i staje się ciemnoczerwona.