Jak wygląda zabieg usunięcia zęba? Przebieg chirurgicznej procedury ekstrakcji zęba stałego — wskazania i przeciwwskazania

Usunięcia zęba dokonuje się, gdy znajduje się on w bardzo zaawansowanym, niepozostawiającym nadziei na wyleczenie stanie chorobowym. Zabieg wykonuje się w ostateczności i jeżeli istnieje jakikolwiek sposób, by uratować zęba, ponieważ stan zęba daje szanse na wyleczenie, lekarz podejmuje inny rodzaj leczenia.

Wskazania do zabiegu ekstrakcji zęba w gabinecie stomatologicznym

Wskazania do usunięcia zęba pojawiają się najczęściej w następujących przypadkach:

  • zaawansowana próchnica – jeśli próchnica objęła swoim działaniem zarówno zęba, jak i otaczające go tkanki, wyniszczając je do tego stopnia, że medycyna jest bezradna;
  • choroby przyzębia – wyróżniamy wśród nich zapalenia dziąseł i głębokie zapalenia przyzębia, oba te stany w zaawansowanej fazie mogą prowadzić do ekstrakcji zęba;
  • zęby zatrzymane – mowa tu o zębach, które się wykształciły, jednak nie są widoczne w jamie ustnej. Lekarz zawsze nakazuje ich usunięcie, ponieważ mogą prowadzić do wad zgryzu;
  • silne stany zapalne – zapalenia również mogą skutkować podjęciem przez stomatologa decyzji o ekstrakcji;
  • brak miejsca na wzrost zęba – jeśli ząb wykształca się w miejscu, w którym nie ma wystarczająco dużo przestrzeni, by mógł się rozwijać, lekarz w trosce o pozostałe zęby decyduje o jego usunięciu.

Przeciwwskazania do zabiegu usuwania zęba?

Do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba istnieją jednak również pewne przeciwskazania. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • niekorzystne usadowienie zęba – mowa tu o sytuacjach, w których ząb tkwi w guzie nowotworowym, jego okolicach, lub w - naczyniaku krwionośnym;
  • szczękościsk;
  • zapalenia błony śluzowej;
  • choroby serca;
  • cukrzyca;
  • białaczka;
  • opryszczka;
  • nadciśnienie;
  • nadczynność tarczycy;
  • miesiączka;
  • ciąża.

  1. Curasept ADS 350 – żel do miejscowego leczenia dziąseł z chlorheksydyną 0,5 % 30 ml
    25,90 zł
  2. Curasept ADS 020 Lentivo - płyn z chlorheksydyną i chlorobutanolem 200ml
    32,90 zł
  3. Curasept ADS 020 Astringent - płyn z chlorheksydyną i oczarem wirginijskim 200ml
    32,90 zł
  4. Curasept ADS350 Regenerative – regenerujący żel leczniczy z chlorheksydyną 0,5% i kwasem hialuronowym 30 ml
    24,90 zł
  5. Curasept ADS350 Soothing – łagodzący żel leczniczy z chlorheksydyną 0,5% i chlorobutanolem 30 ml
    24,90 zł
  6. Kin Gingival płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną 0,12% 500 ml
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 42,90 zł 46,50 zł
  7. KIN PerioKIN Gum Gencives płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną 0,20% 250 ml
    30,50 zł

Specyfika zabiegu usunięcia zęba

Jak wygląda sam zabieg usunięcia zęba? Poniżej schemat prezentujący najczęstszą sekwencję zdarzeń. Jeśli lekarz zaleci ci dokonanie ekstrakcji, prawdopodobnie będziesz musiał przejść przez zaprezentowane etapy.

  1. Konsultacja stomatologiczna, badanie stanu jamy ustnej w oparciu o diagnostykę radiologiczną. Podczas tej wizyty lekarz decyduje, czy ząb da się uratować, czy też będzie konieczne jego usunięcie. Określa on także stopień trudności zabiegu i decyduje czy możliwe będzie zwykłe wyrwanie zęba czy też konieczna będzie leczenie chirurgiczne. 
  2. Jeśli nieodzowna jest ekstrakcja, następuje omówienie procesu leczenia z dentystą, a także wybór metody usunięcia zęba, rodzaju zastosowanego znieczulenia (znieczulenie miejscowe czy znieczulenie ogólne) oraz terminu dokonania zabiegu.
  3. Na kolejnej wizycie stomatolog najpierw dokonuje znieczulenia – w zależności od preferencji miejscowego lub ogólnego. Dzięki niemu cały proces ekstrakcji chirurgicznej jest całkowicie bezbolesny.
  4. Następnie zostaje przeprowadzony zabieg chirurgicznego usunięcia zęba. Wykonywany jest on przez chirurga szczękowego i polega na nacięciu dziąsła, odpreparowaniu zęba od otaczających tkanek i wysunięciu go z zębodołu przy użyciu urządzenia do piezosurgery bądź innych narzędzi i systemów.
  5. Po skończonym zabiegu specjalista zszywa i oczyszcza powstałą po nim ranę, a następnie instruuje nas, w jaki sposób powinniśmy postępować przez kolejne kilka dni kuracji. Zazwyczaj stomatolog zaleca stosowanie zimnych okładów oraz farmakoterapię. Bezpośrednio po zabiegu należy się ściśle do tych rad stosować, aby nie nabawić się problemów oraz powikłań i przyśpieszyć gojenie się rany.

Czy wyrywanie zęba boli — jak ukoić ból po wyrwaniu zęba?

Pamiętajmy, że dzisiejsza medycyna oferuje nam tak innowacyjne rozwiązania, że żaden zabieg stomatologiczny nie ma prawa nas boleć. Również ten związany z ekstrakcją zęba. Po zabiegu usunięcia zęba przydatne mogą okazać się płyny do płukania ust na krwawiące dziąsła oraz doraźne środki przeciwbólowe. Wiedza i doświadczenie lekarzy stomatologów, dostępne metody znieczulenia, oraz skuteczna farmakoterapia po zabiegu sprawiają, że cały proces leczenia nie wiąże się z żadnymi przykrymi dolegliwościami i nie musimy się go obawiać.

Powikłania po chirurgicznym usunięciu zęba - zakażenie i co jeszcze?

Powikłania po zabiegu usunięcia zęba mogą oczywiście wystąpić. Jest to jednak temat tak obszerny, że postanowiliśmy poświęcić mu oddzielny artykuł na naszym blogu. Zapraszamy do przeczytania - 'Powikłania po usunięciu zęba'.

Zalecenia i higiena jamy ustnej po usunięciu zęba

Tuż po zabiegu i kilka godzin od zabiegu nie można oczywiście jeść ani pić. Nie można również korzystać z płukanek do jamy ustnej. Nie poleca się płukać jamy ustnej z prostej przyczyny. Możliwe jest wówczas wypłukanie skrzepu, które może prowadzić do schorzenia nazywanego suchym zębodołem. Więcej na temat powikłań pozabiegowych przeczytacie we wpisie 'Chcesz usunąć zęba? Sprawdź, jakie są zalecenia po zabiegu!'. Pamiętajcie, aby stosować się do zaleceń lekarza, w przypadku zębów nie ma żartów!