1. Leczenie stomatologiczne pacjentów niepełnosprawnych

    Leczenie stomatologiczne pacjentów niepełnosprawnych
    Prawie każdy lekarz stomatolog miał kiedyś do czynienia z pacjentem, który nie współpracuje. Zazwyczaj są to małe dzieci, ale również dorośli z dentofobią, czyli strachem przed dentystą. Do grupy takich pacjentów można zaliczyć również osoby niepełnosprawne. Co robić w sytuacji, kiedy próby przeprowadzenia zabiegów się nie udają, rozmowy i wizyty adaptacyjne nie przynoszą efektów, a leczenie nie może zostać odłożone w czasie? Zachęcamy do lektury artykułu o leczeniu stomatologicznym dzieci specjalnej troski oraz dorosłych pacjentów niepełnosprawnych.
    Czytaj więcej »
  2. Angina Ludwiga (ropowica dna jamy ustnej) - objawy i leczenie

    Angina Ludwiga (ropowica dna jamy ustnej) - objawy i leczenie
    Angina Ludwiga to dosyć rzadko spotykane powikłanie nieleczonego stanu zapalnego miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Jakie są objawy tej choroby i jak wygląda jej leczenie? Co warto robić by jej uniknąć?
    Czytaj więcej »
  3. Czym jest chlorheksydyna? Przeciwwskazania do stosowania płynów do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną

    Czym jest chlorheksydyna? Przeciwwskazania do stosowania płynów do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną
    Chlorheksydyna to organiczny związek chemiczny, który skutecznie działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie. Zwłaszcza jeśli chodzi o bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne oraz niektóre wirusy, drożdżaki, a także pierwotniaki. Wykazuje zdolność do łączenia się z powierzchnią błony śluzowej i płytką nazębną, skąd jest stopniowo uwalniana. W tym samym czasie wydłuża swoje działanie antyseptyczne.
    Czytaj więcej »