zaciskanie zebow

Jak pokazują badania, zdecydowanie najczęstszą formą zaciskania szczęki jest bruksizm, czyli problem, który wykształca się głównie u osób młodych. Czym konkretnie jest bruksizm? Otóż jest to zgrzytanie zębów bądź ich zaciskanie, które odbywa się zazwyczaj w trakcie snu. Właśnie dlatego często zdarza się, że osoby dotknięte tą przypadłością nawet nie zdają sobie z niej sprawy, a warto podkreślić, że nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń zębów czy stanów zapalnych miazgi.

Przyczyny mimowolnego zaciskania szczęki - dlaczego zaciskamy zęby?

Współczesny tryb życia służy niestety mimowolnemu zaciskaniu szczęki. Lekarze potwierdzają, że źródło kłopotów z bruksizmem i niekontrolowanym ścieraniem zębów leży najczęściej w sferze mentalnej – główną rolę odgrywa tutaj stres, który sprawia, że nasze mięśnie szczęki zaciskają się w sposób nadmierny.

Co ciekawe, nadmierne zgrzytanie zębów bardzo często pojawia się u dzieci, u których nie wykształciły się jeszcze zęby stałe, i jest to zazwyczaj proces fizjologiczny; organizm ściera bowiem zęby mleczne, by umożliwić w ten sposób rozrost kości i przygotować miejsce dla zębów stałych. Tego typu objawy u najmłodszych szkrabów nie powinny więc nas niepokoić. Jeśli jednak zęby ściera dziecko nieco starsze (czyli takie, które posiada już zęby stałe), wówczas należy podjąć odpowiednie leczenie. Skutki niekontrolowanego zaciskania szczęki

  1. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Pink
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  2. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Purple
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  3. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  4. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Green
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  5. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Blue
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  6. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Red
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  7. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Black
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł

Ścieranie powierzchni zębów, dolegliwości bólowe i inne, czyli objawy zaciskania zębów w dzień i zaciskania zębów w nocy

Objawy bruksizmu często możemy dostrzec gołym okiem – wiążą się one z widocznie startymi zębami oraz ich bólem. Ale nie tylko. Osoby, które uskarżają się na tę przypadłość, tuż po przebudzeniu odczuwają również dolegliwości związane z odrętwieniem mięśni szczęk oraz bóle, trzaski czy „przeskoki” stawu skroniowo-żuchwowego. Niekiedy w związku z bruksizmem pojawiają się także bóle głowy, zmiany na błonie śluzowej oraz – w bardziej zaawansowanej fazie – trwałe uszkodzenia zębów.

Szczękościsk - problem, który dotyka osób mających problem z zaciskaniem zębów

Oprócz wyżej wymienionych kłopotów, bruksizm może wiązać się z tak zwanym szczękościskiem. Przypadłość ta charakteryzuje się utrudnionym rozwieraniem szczęk, a czasem całkowitym brakiem możliwości ich rozwarcia. Prowadzi do niej odruchowe przykurczanie mięśni unoszących żuchwę, które jest powodowane stanami zapalnymi powstałymi chociażby w okolicach wyrzynania się ósemek. Na szczękościsk często cierpią też osoby zmagające się z różnego typu chorobami natury ogólnej, takimi jak padaczka czy tężyca.

Jakie konsekwencje mogą wiązać się ze zbagatelizowaniem problemu?

Do najpoważniejszych kłopotów związanych z niekontrolowanym zaciskaniem szczęk należą uszkodzenia zębów. Z czasem, gdy nie podejmiemy odpowiedniego leczenia, na zębach będziemy mogli dostrzec podłużne pęknięcia szkliwa, inaczej zwane „crackami”. Niekiedy na skutek ścierania się zębów mamy do czynienia również z wystąpieniem nadwrażliwości, oraz zapalenia miazgi zęba, które wymaga leczenia kanałowego.

Jeśli chodzi o problemy z błoną śluzową, do jakich może prowadzić zaciskanie szczęk, to możemy wśród nich wyróżnić impresje na języku czy też pojawiające się białe linie na policzkach wzdłuż linii zgryzu. Czasem dochodzi także do przeciążenia struktur przyzębia, którego wynikiem mogą być chociażby recesje dziąsłowe.

Leczenie zaciskania szczęki

Gdy zmagamy się z zaciskaniem szczęki w trakcie dnia, powinniśmy przede wszystkim zacząć się pod tym kątem kontrolować – jeśli tylko dostrzeżemy u siebie podobną przypadłość, należy spróbować ją samodzielnie wyeliminować. Pomóc w tym mogą specjalne ćwiczenia rozluźniające mięśnie, które może nam zaproponować podczas konsultacji stomatologicznej dentysta. Ćwiczenia nakreślone przez lekarza należy wykonywać co najmniej kilka razy w ciągu dnia.

Znacznie większy problem stanowi zaciskanie szczęki w nocy, ponieważ trudno jest je samodzielnie skontrolować. W takim przypadku lekarz najczęściej proponuje skorzystanie ze specjalnych relaksacyjnych szyn zgryzowych czy aparatów. Najczęściej jest tu stosowana płytka podjęzykowa RPP, którą umieszcza się na czas snu wzdłuż dolnych zębów od ich powierzchni językowych. Płytka zmienia pozycję języka, co w ten sposób pozwala rozluźnić i rozciągnąć nasze mięśnie.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jakie jest źródło zaciskania przez nas szczęki, kluczem do właściwego rozpoznania problemu i znalezienia odpowiedniej, skutecznej metody leczenia jest zawsze w tym wypadku wizyta u stomatologa.

Leczenie stomatologiczne to nie wszystko. Ćwiczenia rozluźniające mięśnie zaciskające szczęki - jakie to i dlaczego należy je wykonywać kilka razy dziennie?

Samo leczenie stomatologiczne nie wystarczy do tego, aby ulżyć jamie ustnej i całkowicie zwalczyć bruksizm. W celu rozluźnienia mięśni zaciskających szczękę warto również wykonywać specjalnie ćwiczenia. Jednym z nich jest nadymanie policzków oraz wypuszczanie z nich powietrza, dzięki czemu możemy także ujędrnić swoje policzki. Drugie to rolowanie ołówka w ustach, które rozluźnia żuchwę i poprawia owal twarzy. Trzecie ćwiczenie rozluźniające to masaż tzw. jeżykami, co również przynosi rozluźnienie, a oprócz tego zwiększa produkcję kolagenu.

Wspomniane ćwiczenia należy wykonywać kilka razy dziennie, gdyż właśnie w ten sposób jesteśmy w stanie pobudzić mięśnie twarzy, rozluźnić je oraz przyczynić się do ustąpienia nieprzyjemnych objawów bruksizmu.

Nerwica a nieświadome zaciskanie szczęki - czy te schorzenia są ze sobą powiązane?

Czy osoby z nerwicą zaciskają nieświadomie swoją szczękę? Okazuje się, że tak. Wspomniane schorzenia mogą być ze sobą powiązane. Mimowolne i notoryczne zgrzytanie zębami może być jednym z objawów nerwicy, schizofrenii, napadów pobudzenia psychoruchowego czy innych dolegliwości związanych ze zdrowiem psychicznym człowieka.

Czy zaciskanie szczęki może prowadzić do łamania zębów?

Nałogowe zgrzytanie zębami może doprowadzić do wielu poważnych problemów, dlatego nie należy bagatelizować tego zjawiska. Pacjenci zmagający się z bruksizmem często zgłaszają bóle głowy, napięcia twarzy i szyi, ścieranie, kruszenie się oraz rozchwianie zębów, a w niektórych przypadkach nawet łamanie się zębów. Jeśli podejrzewasz u siebie mimowolne zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami, skonsultuj się ze specjalistą.