Szyna relaksacyjna – czym jest i jakie są jej rodzaje, jaką rolę pełni w leczeniu bruksizmu?

Szyny relaksacyjne to przezroczyste nakładki na zęby, których zadaniem jest – jak sama nazwa wskazuje – rozluźnianie uścisku szczęki i tym samym przynoszenie nam relaksu oraz ulgi. Stomatolodzy często zalecają skorzystanie z szyn osobom, które zmagają się z permanentnym stresem czy też nawykowym żuciem gumy. Ale nie tylko. Szyny relaksacyjne świetnie sprawdzają się również w przypadku leczenia ortodontycznego oraz – a może raczej przede wszystkim - podczas walki z bruksizmem. Z czego jest wykonana szyna relaksacyjna? Czy faktycznie pomaga w leczeniu bruksizmu i czy po każdym użyciu szynę należy czyścić? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule. Czytajcie dalej!

Czym są szyny relaksacyjne i w jaki sposób wykonuje się te nakładki?

Jak wspomniano wyżej, szyny relaksacyjne to specjalne, wykonane z tworzyw sztucznych nakładki, które są idealnie dopasowane do zębów pacjenta, dzięki czemu zapewniają stabilniejszą pozycję żuchwy i tym samym zapobiegają chociażby zgrzytaniu zębami w nocy. Ze względu na swoją specyfikę, szyny te mogą jednak nam również służyć w utrzymywaniu efektów leczenia ortodontycznego, poprzez stabilizowanie zębów w nowej, prawidłowej pozycji. Czas noszenia szyn relaksacyjnych jest zależny od indywidualnego przypadku, a zatem stopnia zaawansowania bruksizmu czy rodzaju wady zgryzu. Najczęściej wynosi on od roku do kilku lat.  

Szyna relaksacyjna na zęby jest indywidualnie dopasowana do szczęk pacjenta

Szyny relaksacyjne indywidualnie dla każdego pacjenta wykonuje ortodonta poprzez pobranie wycisku całej szczęki. Dzięki temu, protetyk ma szansę według wzoru stworzyć szynę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego tworzone są szyny, to najczęściej są to specyfiki biozgodne i akrylowe, które wyróżniają się wysoką odpornością na wszelkie uszkodzenia. Ponadto, ich konstrukcja jest tak zaprojektowana, aby nie podrażniały dziąseł i nie powodowały otarć.

Komu zaleca się skorzystanie z szyny relaksacyjnej?

Szyny relaksacyjne to sprzęty ortodontyczne, które dedykowane są osobom zmagającym się z bruksizmem, a także tym odbywającym leczenie ortodontyczne. Dlaczego warto z nich korzystać? Otóż zgrzytanie zębami czy nadmierne zaciskanie szczęk to kłopoty, które nierzadko prowadzą do problemów z właściwym funkcjonowaniem całego stawu skroniowo-żuchwowego. Uszkodzenie tego stawu wiąże się zaś z bólami głowy, karku, czy kręgosłupa.

Szyna na bruksizm - jaką rolę odgrywa szyna relaksacyjna na zęby w leczeniu bruksizmu?

Wśród głównych przyczyn bruksizmu wymienia się stres – właśnie przez niego dochodzi do zbyt mocnego zaciskania zębów, a co za tym idzie, wszystkich przykrych dolegliwości, o których wspomniano wyżej. O ile w trakcie dnia z negatywnymi skutkami stresu można sobie jakoś rodzić, tak w nocy jest to zadanie znacznie trudniejsze. Właśnie dlatego szyny relaksacyjne szczególnie dobrze sprawdzają się gdy są zakładane przed snem. Chronią zęby przed ścieraniem w trakcie snu, ponieważ zapobiegają zaciskaniu i zgrzytaniu zębami.

Jakie są rodzaje szyn relaksacyjnych stosowanych w leczeniu ortodontycznym i bruksizmie?

Wybór szyn relaksacyjnych jest ogromny. Obecnie rynek oferuje nam wiele różnego rodzaju szyn relaksacyjnych. Nakładki relaksacyjne różnią się one od siebie przede wszystkim materiałem, z jakiego są wykonane oraz przeznaczeniem. Najprościej szyny relaksacyjne możemy podzielić na:

  • Szyny relaksacyjne twarde– wykonywane w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym przez ortodontę. Najpierw specjalista pobiera odcisk naszych górnych i dolnych zębów, na podstawie którego następnie w pracowni protetycznej powstają idealnie dobrane do szczęki szyny, które są do odebrania przez pacjenta już na kolejnej wizycie. Najbardziej rekomendowane przez stomatologów są szyny akrylowe, ponieważ charakteryzują się one wyjątkową wytrzymałością, a poza spełnianiem funkcji relaksacyjnej chronią także zęby przed mechanicznymi uszkodzeniami.
  • Szyny relaksacyjne miękkie– można je dostać w aptekach i sklepach ze sprzętem stomatologiczno-dentystycznym. Mają formę gotowych nakładek, które po rozpakowaniu należy zanurzyć w wodzie, a następnie wprowadzić do jamy ustnej i mocno zacisnąć na nich zęby. Po kilku minutach takiego procesu szyny automatycznie sztywnieją i są gotowe do użytkowania. Specjaliści nie zalecają jednak korzystania z miękkich szyn relaksacyjnych, gdyż często wyrządzają one więcej szkody niż pożytku. Wszystko głównie z uwagi na ich cienką formę, która nie zapewnia ochrony przed ścieraniem się zębów i przegryzaniem szyn. Twarda szyna wykonywana na indywidualne zamówienie pacjenta będzie zdecydowanie lepszą opcją dla jamy ustnej i uzębienia niż miękkie nakładki. Gwarantujemy, że przy każdym użyciu będziecie sobie dziękować, że zdecydowaliście się na tę formę ochrony zębów przed skutkami bruksizmu. 

Ile kosztuje szyna relaksacyjna na bruksizm? Ceny szyn relaksacyjnych

Cena szyny relaksacyjnej jest zależna od rodzaju szyny i materiału, z jakiego jest ona wykonana. Najtańszą opcję stanowią szyny miękkie, dostępne w aptekach i sklepach ze sprzętem stomatologicznym – pozyskać je możemy za około 300-350 złotych. Bardziej rekomendowane i znacznie solidniejsze szyny twarde wiążą się też z większymi kosztami – decydując się na zakup takiej szyny, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 650-700 złotych.

Szyna relaksacyjna a higiena jamy ustnej - jak dbać o swoje nakładki, aby były higieniczne i służyły Wam jak najdłużej?

Szyna relaksacyjna wymaga regularnej pielęgnacji, jeśli ma posłużyć nam jak najdłużej. W tym celu należy po każdym użyciu przepłukać ją pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie oczyścić miękką szczoteczką z niewielką ilością pasty do zębów. To jednak nie wszystko. Warto pamiętać o tym, aby przechowywać nakładki w specjalnym pojemniku i czyścić jamę ustną za każdym razem przed ich nałożeniem oraz po ich ściągnięciu.

Czy warto przekonać się do stosowania szyny relaksacyjnej?

Szyny relaksacyjne dają bardzo dobre efekty w przypadku leczenia ortodontycznego oraz podczas walki z bruksizmem, więc ich cena nie wydaje się wygórowana. Są też wygodne w użytkowaniu i niemal niewidoczne. Jeśli będziemy korzystali z nich w konsultacji ze stomatologiem, oraz nie zapomnimy o regularnym zakładaniu i czyszczeniu szyn, to z pewnością spełnią swoją rolę właściwie.