Do czego służą wyciągi ortodontyczne - najważniejsze informacje

Czym są wyciągi ortodontyczne i w jakim celu zakłada się je podczas noszenia aparatu na zęby? Wyciągi ortodontyczne służą do korekcji wad zgryzu. Za ich sprawą mamy szansę wprowadzić do łuku zęby, które znajdują się poza właściwą linią. Gdyby nie wyciągi, aparat w niektórych przypadkach nie miałby możliwości poprawić problemów ze zgryzem, co tylko uzmysławia, jak ważna jest ich rola. Czym zatem konkretnie są wyciągi ortodontyczne i jakie obecnie wyróżniamy ich rodzaje?

Wyciągi a aparat ortodontyczny. Jak często zmieniać wyciągi ortodontyczne?

O konieczności założeniu wyciągów na aparat ortodontyczny decyduje ortodonta. Wyciągi zaczepia się o haczyki zamontowane na zamkach aparatu i należy je nosić zgodnie ze wskazówkami lekarza przez całą dobę, bądź też wyłącznie na noc. Należy pamiętać, że wyciągi co kilka godzin trzeba zamieniać na nowe, ponieważ z czasem tracą one swoją elastyczność, a co za tym idzie – stają się bezużyteczne.

Dentyści zalecają, by wymieniać wyciągi nie rzadziej niż raz na 12 godzin. Bardzo istotne, by o tym pamiętać, gdyż nieodpowiednie zakładanie wyciągów może się wiązać zamiast z poprawą, z pogłębieniem wady zgryzu, i tym samym wydłużeniem się całego procesu leczenia ortodontycznego.

  1. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Pink
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  2. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Purple
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  3. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  4. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Green
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  5. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Blue
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  6. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Red
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  7. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Black
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł

Na jakiej zasadzie działają wyciągi elastyczne?

Wyciągi elastyczne mają za zadanie zachęcić zęby nie tylko do prostowania się, ale także do ustawiania się w odpowiednich miejscach w szeregu, tak aby pasowały one do zębów przeciwstawnych. Mają one postać malutkich gumeczek, które przywodzą na myśl gumki recepturki. W zależności od tego, w jaki sposób założymy wyciągi, potrafią one przemieszczać zęby zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Rodzaje wyciągów ortodontycznych

Wyciągi ortodontyczne dzielimy na:

  • wewnątrzuste,
  • zewnątrzustne.

Wyciągi ortodontyczne wewnątrzustne

Obecnie wyciągi możemy podzielić na wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. Te pierwsze posiadają formę elastycznych gumek, które należy zakładać na stały aparat ortodontyczny cienkołukowy; ich wyprofilowanie pozwala zniwelować wadę zgryzu oraz wprowadzić nieprawidłowo ułożone zęby do łuku. Jeśli chodzi o wyciągi zewnątrzustne, one również mają na celu skorygowanie wady zgryzu i ułożenie zębów we właściwej linii, jednak posiadają formę oddzielnego aparatu ortodontycznego.

Gumki a wyciągi w aparacie ortodontycznym - to nie to samo!

Ważne, by nie mylić wyciągów ortodontycznych z gumkami ortodontycznymi, gdyż to kompletnie dwa różne elementy. Wspomniane już gumki ortodontyczne zakłada się na wszystkie fragmenty aparatu, w celu przytwierdzenia do nich łuku ortodontycznego. Na każdej wizycie kontrolnej na nowe wymienia je lekarz. Funkcję wyciągów nakreślono już wyżej, a ich zakładaniem i zdejmowaniem pacjenci zajmują się sami, oczywiście w sposób zgodny ze wskazówkami nakreślonymi przez lekarza.

Wyciągi ortodontyczne zewnątrzustne - headgear i maska twarzowa Delaire’a

Jak wspomniano wcześniej, wyciągi ortodontyczne zewnątrzustne posiadają formę oddzielnego aparatu ortodontycznego, a swoją nazwę zawdzięczają temu, że umieszcza się je po prostu na zewnątrz jamy ustnej. Obecnie stosuje się dwa aparaty mające formę wyciągów:

  • headgear– stosuje się go w celu zmienienia płaszczyzny zgryzu oraz wycofania szczęki. Doskonale sprawdza się również przy stabilizowaniu (bądź destabilizowaniu) zębów trzonowych. Wyciąg typu headgear składa się z łuku wewnętrznego, który położony jest wzdłuż warg, a także łuku zewnętrznego łączącego się w części środkowej z wewnętrznym. Posiada też część „głowową”, która posiada formę czepka lub opaski na kark.
  • maska twarzowa Delaire’a- stosowana w celu skorygowania doprzednich wad zgryzu. Cofa żuchwę oraz wysuwa szczękę. Na jej budowę składa się podpórka bródkowa i nakładka czołowa – oba elementy są ze sobą połączone pionową ramką. Maskę twarzową Delaire’a można zaczepiać zarówno do stałych, jak i ruchomych aparatów ortodontycznych.

Czy noszenie wyciągów ortodontyczny jest bolesne?

Wiele osób zadaje nam pytania, czy noszenie elastycznych wyciągów ortodontycznych wiąże się z bólem zębów i szczęk. Otóż jest to jak zwykle kwestia bardzo indywidualna. Na początku może pojawić się ból, ponieważ aparat oddziałuje na zęby, które muszą się do noszenia aparatu ortodontycznego oraz wyciągów zwyczajnie przyzwyczaić. W przypadku korzystania z wyciągów wewnątrzustnych, czyli tak zwanych „gumek”, ból może pojawiać się w ciągu pierwszych kilku dni ich użytkowania. Z czasem powinien on jednak zaniknąć. Podobnie ma się sprawa z wyciągami zewnątrzustnymi – ewentualny ból związany z ich użytkowaniem nie powinien trwać dłużej niż kilka dni od wizyty u stomatologa.

Higiena jamy ustnej podczas noszenia wyciągów

Należy pamiętać, że nawet podczas dość silnych dolegliwości wyciągi należy nosić zgodnie z zaleceniami stomatologa i absolutnie niedozwolone jest ich ściąganie wedle własnego uznania. Bardzo ważna jest też odpowiednia higiena aparatu ortodontycznego. Jak wspomniano wcześniej, takie praktyki mogą bowiem hamować efekty leczenia i prowadzić do pogłębiania się wad zgryzu.

Z czego zrobione są wyciągi ortodontyczne i co z osobami uczulonymi na lateks?

Wyciągi ortodontyczne najczęściej zrobione są z lateksu, który jest bardzo elastycznym materiałem. Zdarza się jednak, że niektóre osoby są na niego uczulone. W ich przypadku specjaliści rekomendują stosowanie wyciągów ortodontycznych stworzonych z materiałów hipoalergicznych, bezlateksowych.

Gdzie kupić wyciągi ortodontyczne?

Wyciągi ortodontyczne można kupić chociażby w gabinecie, do którego uczęszczamy w ramach leczenia, czy też w dobrze wyposażonej aptece. Coraz częściej możemy je znaleźć również w sklepach z produktami do higieny jamy ustnej, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych.