Zdarza się, że stan zdrowia niektórych zębów jest tak zły, że stomatolog decyduje się na ich usunięcie. Dzieje się tak najczęściej, gdy zęby są tak zniszczone, że nie nadają się ani do odbudowy zachowawczej, ani protetycznej. Często wyrywa się ósemki, które rosną w nieprawidłowy sposób, a także zęby, które zostały zatrzymane. Należy wiedzieć, że ekstrakcja zębów w założeniu nie powinna być związana z występowaniem przykrych powikłań. Zdarza się jednak, że one się pojawią. Zależy to przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji organizmu. Takie niedogodności po wykonanym zabiegu nie powinny trwać dłużej niż kilka dni.

Powikłania po usunięciu zęba – ból i trudności w spożywaniu posiłków

Zdarza się, że mimo zastosowania najnowocześniejszych środków znieczulających, usunięcie zęba może wiązać się z odczuwaniem bólu. Młodych pacjentów boli krócej, maksymalnie kilka dni. Natomiast starsi pacjenci mogą cierpieć dłużej. Do osób, którym rany mogą goić się dłużej należą: diabetycy, a także osoby, które mają zaburzenia krzepliwości krwi, jak i ci, którzy przyjmują leki na jej rozrzedzenie.

Z racji, że do spożywania posiłków wykorzystujemy nasze zęby, czynność ta może okazać się trudna, gdy jesteśmy po ekstrakcji. Jama ustna jest wtedy często obolała i obrzęknięta, co sprawia, że trudno jest nam pogryźć twarde produkty. Właśnie ze względu na to dobrze jest wybierać posiłki, przy których spożywaniu nie musimy dużo gryźć. Możemy jeść wtedy ryż, kasze czy zupy. Jeśli zaś zależy nam na zjedzeniu czegoś innego, możemy to zmiksować lub rozdrobnić widelcem na łatwą do przełknięcia papkę. Po usunięciu zęba nie wolno nam przez kilka dni palić papierosów, a także pić alkoholu.

Zakażenia bakteryjne

Jednym z groźniejszych powikłań po ekstrakcji zęba jest zakażenie bakteryjne. Objawia się ono przewlekłym bólem, którego nie da się powstrzymać wykorzystując w tym celu środki przeciwbólowe. Może się także sączyć krew lub ropa. Poza tym temperatura ciała staje się podwyższona do stanu podgorączkowego. Występuje też ogólne osłabienie organizmu. Jeśli te objawy utrzymują się przez 1-3 dni należy natychmiast udać się do lekarza. Część stomatologów od razu po wykonaniu zabiegu usunięcia zęba przepisuje swoim pacjentom antybiotyki, które mają powstrzymać ewentualne zakażenie bakteryjne. Należy pamiętać, by przyjmować je zgodnie z zaleceniami.

Najgroźniejsze powikłanie

Po usunięciu zęba może dojść także do tak zwanego suchego zębodołu, który bywa także nazywany zapaleniem kości zębodołu lub pustym zębodołem. Tym, co stanowi dla niego charakterystyczny objaw jest bardzo silny, promieniujący ból oraz szary nalot, który zaczyna pokrywać ściany zębodołu. Staje się on też niezwykle wrażliwy na dotyk. By wyleczyć to powikłanie należy wyłyżeczkować skrzep z zębodołu, przepłukać go specjalistycznymi roztworami, by potem umieścić dopasowane kształtem środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Gojenie trwa zwykle około trzech tygodni.