Piaskowanie zębów to zabieg, który wykonuje się, by usunąć płytkę nazębną oraz powierzchniowe przebarwienia. Używa się w tym celu piaskarki. Najlepsze efekty osiąga się, kiedy połączy się zabieg ze skalingiem (usuwaniem kamienia nazębnego).

Płytka nazębna - wpływ na zęby

Płytka nazębna to lepki osad, który pokrywa nasze uzębienie. Ma on delikatny odcień brązu. Tworzy się ona w wyniku spożywania pokarmów, obumierania komórek błony śluzowej oraz działalności drobnoustrojów, które znajdują się w jamie ustnej. Ważnym jest, by osad ten usuwać regularnie, ponieważ oblepia on zęby. Poza tym bakterie, które stanowią składową płytki nazębnej, osłabiają szkliwo, przyczyniając się do powstania próchnicy. Kiedy płytka nazębna stwardnieje, jest trudniej ją usuwać. Przemienia się wtedy w kamień nazębny. Kiedy ten występuje na powierzchni naszych zębów, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wystąpią u nas schorzenia przyzębia. Z tego właśnie powodu warto zatroszczyć się o regularne usuwanie płytki nazębnej. Okazuje się, że szczotkowanie zębów jest często niewystarczające, by dokładnie pozbyć się powstającego na nich osadu. Wtedy właśnie warto rozważyć wykonanie zabiegu jakim jest piaskowanie.

Piaskowanie zębów – wskazania i przeciwwskazania

Piaskowanie zębów może być wykonane u każdego pacjenta, któremu zależy na poprawie kondycji swojego uzębienia. Najlepiej udać się na przeprowadzenie go raz na pół roku. Może to nastąpić podczas rutynowej wizyty kontrolnej u lekarza dentysty. Jeśli nic złego nie dzieje się z naszymi zębami, co wizyta w gabinecie potwierdzi, możemy poświęcić dany nam czas na to, by pozwolić stomatologowi wykonać zabieg piaskowania. Jeśli jesteśmy palaczami, powinniśmy wykonywać go raz na trzy miesiące. Dobrze by było gdyby częstszym piaskowaniem zębów zainteresowały się osoby, które piją dużo kawy, herbaty oraz mają zęby stłoczone. Taki typ uzębienia sprawia, że trudniej jest doczyścić zakamarki pomiędzy poszczególnymi zębami podczas szczotkowania czy nawet używania nici dentystycznej. Piaskowanie jest wskazane zawsze wtedy, kiedy zależy nam na usunięciu gromadzącego się osadu i powierzchniowych przebarwień. Dzięki stosowaniu tego zabiegu możemy zapobiegać powstaniu chorób jamy ustnej, które często występują, gdy zaniedbuje się dokładne czyszczenie zębów.

Piaskowania zębów nie można wykonać u kilku grup pacjentów. Należą do nich osoby, u których występuje stan zapalny dziąseł i jamy ustnej, owrzodzenia, uszkodzenia błony śluzowej czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu płuc. Warto o tym pamiętać, kiedy decydujemy się wykonać zabieg.

Jak przebiega piaskowanie zębów?

Pierwszym pytaniem, które zadają pacjenci, gdy usłyszą o tym, że poleca się wykonać ten zabieg jest zazwyczaj to, czy piaskowanie boli. Musimy w tym miejscu podkreślić, że nie. Jedynie część pacjentów odczuwa podczas jego przeprowadzania dyskomfort, który wynika z podrażnienia dziąseł. Jednak nie utrzymuje się on zazwyczaj dłużej niż pół godziny.

Piaskowanie zostaje wykonane przy użyciu specjalnego urządzenia – piaskarki. Korzysta ona z wysokiego ciśnienia, które pomaga w rozpyleniu wody z piaskiem dentystycznym w obrębie jamy ustnej. Mieszanka ta dociera nawet do trudnodostępnych powierzchni zębów. Odpowiada za usuwanie wszelkich osadów obecnych na zębach oraz powierzchniowych przebarwień. Z tego powodu zaleca się, by przed wykonaniem wybielania zębów, najpierw przeprowadzić piaskowanie i skaling. Efekt może okazać się w zupełności zadowalający. Po tym jak zęby zostaną potraktowane mieszanką wody i piasku następuje usuwanie tych składników z jamy ustnej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że piaskowanie często stosuje się w połączeniu z lakierem fluorkowym. Pomaga on wzmocnić szkliwo zębów.

Zalecenia po piaskowaniu zębów

Piaskowanie zębów nie jest zabiegiem, który wymagałby od pacjentów jakiegoś szczególnego postępowania po jego wykonaniu. Po tym jak je przeprowadzimy, powinniśmy przez 2-3 godziny powstrzymać się od picia kawy, herbaty i mocno barwiących soków i napojów. Wynika to z tego, że przez ten czas zęby są bardziej narażone na pojawienie się na ich powierzchni przebarwień. Od tego, jak zadbamy o higienę jamy ustnej będzie zależało to, jak długo efekty wykonanego zabiegu się u nas utrzymają. Najlepiej jest myć zęby po każdym posiłku. Jeśli jednak nie możemy tego zrobić, powinniśmy wyszczotkować je co najmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem przed pójściem spać). Poza tym warto stosować nici dentystyczne i płyny do płukania ust. Pozwalają one dotrzeć tam, gdzie nie sięga szczoteczka. Nie możemy zapomnieć także o regularnym odwiedzaniu gabinetu stomatologicznego na kontrole.