skaling

Skaling zębów w gabinecie stomatologicznym to zabieg, który jest jednym z podstawowych zabiegów stomatologicznych. Jego wyjątkowość polega na tym, że pozwala na skuteczne usunięcie kamienia nazębnego z okolic szyjek zębowych. Dzięki regularnemu poddawaniu się zabiegom skalingu powinieneś utrzymać zęby w dobrym stanie, a dodatkowo pozbyć się nieestetycznych przebarwień. Istnieje kilka metod przeprowadzania zabiegu skalingu, a należą do nich metody konwencjonalne (przy pomocy skalera ręcznego), mechaniczne (za sprawą frez), ultradźwiękowe (skalerem ultradźwiękowym), laserowe (za pośrednictwem laseru), oraz chemiczne (przy użyciu specjalnych płukanek). Piaskowanie, które często stosuje się wraz ze skalingiem, polega na usuwaniu pozostałości kamienia nazębnego za sprawą specjalnej piaskarki.

Przeciwwskazania do skalingu ultradźwiękowego. Kiedy nie należy wykonywać skalingu? 

Jak do każdego zabiegu, również do wykonania skalingu istnieją pewne przeciwskazania. Otóż stomatologiczne oczyszczanie zębów z osadu nie może być praktykowane u osób, które posiadają alergię na którykolwiek ze stosowanych w trakcie operacji składników. Nie zaleca się również, by do skalingu przystępowały osoby ze stanami zapalnymi jamy ustnej, owrzodzeniami, obrzękami, czy nawet chorobami serca i wątroby. Skaling ultradźwiękowy, ze względu na swoją specyfikę, nie jest zaś przeznaczony dla osób, które mają zaawansowaną osteoporozę, korzystają z rozrusznika serca, oraz zmagają się z odsłoniętymi kieszonkami dziąsłowymi. Nie powinny też do tego zabiegu przystępować kobiety w ciąży.

  1. Irygator bezprzewodowy Waterpik WF-10 (Cordless Select)
    390,00 zł
  2. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-05 (Whitening Professional)
    529,99 zł
  3. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-06 (Whitening)
    479,99 zł
  4. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Black
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  5. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Pink
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  6. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Blue
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  7. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow White
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  8. Waterpik Cordless Advanced WP-563 – bezprzewodowy irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych
    Cena promocyjna 440,00 zł 499,00 zł
  9. Irygator stacjonarny Waterpik WP-70 (Classic)
    345,00 zł
  10. Irygator bezprzewodowy do zębów Philips Sonicare HX3826/31 Cordless Power Flosser 3000
    439,00 zł

Czym jest skaling i jak wygląda skaling zębów?

Skaling to zabieg i obecnie najskuteczniejsza znana nam metoda usuwania kamienia nazębnego. Wykonuje ją dentysta w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Usunięcia niechcianych osadów i przebarwień można dokonać na dwa sposoby. O jakich sposobach na pozbycie się kamienia nazębnego mowa? Oto one! Jeśli macie tendencję do gromadzenia się kamienia nazębnego, ta wiedza z całą pewnością się Wam przyda

Skaling naddziąsłowy a skaling poddziąsłowy - czym się różnią?

Pierwszą z nich jest tak zwany „skaling naddziąsłowy”. Polega on na pozbywaniu się kamienia nazębnego z korony zęba przy pomocy ultradźwięków; za ich sprawą podczas wykonywania skalingu kamień po prostu pęka. Zaraz po zabiegu zaś w celu profilaktycznym poleruje się zęby.

Drugim sposobem jest „skaling poddziąsłowy”. Jak może wskazywać nazwa, za sprawą tej metody usuwa się kamień nazębny zgromadzony pod dziąsłami. Wszystko również odbywa się przy pomocy ultradźwięków i kończy polerowaniem. Warto jednak zaznaczyć, że skaling poddziąsłowy może być bolesny, zwłaszcza dla osób zmagających się z nadwrażliwością dziąseł.

Skaling a piaskowanie - jaka jest różnica? Jak wygląda piaskowanie zębów?

Piaskowanie to zabieg uzupełniający skaling. Przeprowadza się je przy użyciu tak zwanej „piaskarki”, która pod wpływem odpowiedniego ciśnienia i wody rozprowadza po zębach specjalny piasek dentystyczny, mający za zadanie pozbyć się przebarwień i pozostałego po zabiegu skalingu osadu. Operacja jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Warto pamiętać, że zaleca się, by przynajmniej przez trzy godziny po przeprowadzonym piaskowaniu zrezygnować z picia kawy, herbaty, wina, oraz palenia papierosów. Jak wygląda fluoryzacja przeprowadzana po skalingu?

Fluoryzacja po skalingu nie jest koniecznością, jednak zaleca się, by ją wykonywać. Zabieg polega na posmarowaniu przez dentystę zębów specjalnym lakierem, a potem pozostawieniu go na nich przez kilka minut. Po wszystkim pacjent wypłukuje jamę ustną wodą. Dzięki fluoryzacji wzmocnisz swoje szkliwo i zapewnisz mu kompleksową ochronę przed atakiem kwasów i bakterii w przyszłości.

Jak często wykonuje się polerowanie zębów, czy regularne usuwanie kamienia jest ważne?

W ramach profilaktyki piaskowanie zębów warto wykonywać raz lub też dwa razy w roku. Zabieg ten polecany jest w szczególności osobom palącym papierosy, a także pijącym duże ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina.

Systematyczne usuwanie kamienia nazębnego jest bardzo ważne w kontekście utrzymania jamy ustnej w zdrowiu. Dzięki temu zapobiegamy wielu dolegliwościom, m.in. paradontozie oraz zapaleniu przyzębia. Pamiętaj o tym, aby regularnie oczyszczać swoje zęby z płytki nazębnej w celu niedopuszczenia do rozwoju twardego kamienia, którego nie sposób usunąć za pomocą domowych sposobów.

Zalecenia po zabiegu skalingu - o czym powie Ci lekarz stomatolog po skończonym, profesjonalnych czyszczeniu zębów?


Jeśli zależy nam na tym, aby efekty higienizacji, w tym skalingu zębów, utrzymywały się dłużej, powinniśmy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej każdego dnia. Bezpośrednio po zabiegu należy wstrzymać się z jedzeniem i piciem nawet na kilka godzin. W przypadku, gdy jednym z niepożądanych skutków higienizacji jest nadwrażliwość, warto zaopatrzyć się w specjalną pastę do zębów na tę dolegliwość. Zasadne będzie również zastosowanie białej diety przynajmniej przez jeden dzień i w tym czasie unikanie następujących produktów spożywczych: kawy, czerwonego wina, buraków, jagód, wiśni, borówek, marchewki, pomidorów, buraków, czerwonej kapusty, kukurydzy, przyprawy curry, kurkumy czy coca-coli.

Higiena jamy ustnej po skalingu - jak powinna wyglądać?

Po zabiegu skalingu zębów należy przykładać szczególną uwagę do higieny jamy ustnej. Warto stosować wtedy szczoteczkę polecaną przez higienistów i stomatologów. Trzeba pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów i dziąseł, które powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.

Ponadto warto również oczyszczać przestrzenie międzyzębowe, w których mogą gromadzić się spore ilości złogów. W tym celu, aby nie podrażnić dziąseł, warto użyć irygatora do zębów, którego stosowanie jest w pełni bezpieczne. Jakie środki higieniczne polecane są po zabiegu skalingu zębów? Z pewnością będą to pasty oraz płyny do płukania znoszące nadwrażliwość zębiny.