Opryszczka wargowa – czym jest wirus opryszczki zwykłej i jak wygląda jej leczenie opryszczki na ustach?

Opryszczka to innymi słowy wykwit skórny pojawiający się w okolicach zewnętrznej strony warg. Jest wywoływana przez wirusy HSV1 oraz HSV2 i przez cały czas pozostaje w organizmie w stanie skupienia, co jakiś czas powodując nawrót infekcji. Jakie są jej przyczyny, objawy i przede wszystkim - jak leczyć opryszczkę? Tego wszystkiego dowiecie się z lektury niniejszego artykułu.

Czym jest opryszczka (zimno na ustach) i co stanowi źródło zakażenia nią?

Przy pomocy popularnego sformułowania „opryszczka” nazywa się wszystkie zakażenia należące do grupy opryszczkowych. Dochodzi do nich zazwyczaj w dzieciństwie bądź też poprzez kontakty seksualne z osobami zakażonymi wirusem HSV2. Co ważne, ludzie stanowią jedyne źródło zakażania opryszczką - nie może nas zaatakować ten wirus poprzez żadne inne czynniki niezależne.  Do zakażenia dochodzi tylko od drugiej osoby. Do zakażenia wirusem opryszczki nie może dojść, np. od naszego czworonoga. Osoba, która zostaje zakażona wirusem HSV1 bądź HSV2, pozostaje już nosicielem opryszczki do końca życia. Wirus znajduje się w jej organizmie już zawsze.  Ci, którzy chorowali na opryszczkę raz, z całą pewnością zachorują też drugi i trzeci. 

Przyczyny opryszczki wargowej - co sprzyja rozwojowi opryszczki?

Wśród przyczyn nawracania opryszczki upatruje się przede wszystkim stresu, przemęczenia, niedożywienia, a u kobiet także miesiączki. To jednak nie jedyne powody, przez które w okolicach naszych warg ponownie pojawiają się czerwone plamy.

Wszystkie znane obecnie przyczyny nawracania opryszczki wymieniono poniżej. Opryszczka pojawia się w następujących sytuacjach:

  • stres,
  • przemęczenie,
  • niedożywienie,
  • gorączka,
  • osłabienie organizmu,
  • wyziębienie organizmu,
  • usunięcie zęba,
  • miesiączka,
  • oddziaływanie promieni słonecznych,
  • urazy w okolicach ust.

Opryszczka na ustach - objawy

Zazwyczaj opryszczka przebiega bezobjawowo – nie wiążą się z nią żadne objawy ogólne typu bóli mięśni czy gorączki. Właściwie jedynym sygnałem oznajmiającym nam nawrót choroby są czerwone krosty i owrzodzenia występujące w kącikach ust (rzadziej w okolicach narządów płciowych).

Opryszczka pozostaje w okolicach naszych warg zazwyczaj na 4-10 dni. Przez ten czas należy uważać, by przypadkowo nie przetransportować wpływającego na jej powstawanie wirusa HSV1 do oka, ponieważ może to grozić problemami z rogówką, a w ekstremalnych przypadkach nawet utratą wzroku. Aby tego uniknąć, należy po każdym kontakcie palców z zarażonym obszarem dokładnie umyć ręce.

Jak wygląda opryszczka na ustach?

Opryszczka na ustach to czerwone pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym lub ropą. Występują one w pobliżu ust lub na innych częściach twarzy. W rzadkich przypadkach pojawiają się na palcach, nosie czy we wnętrzu jamy ustnej.

Czy opryszczka to choroba zakaźna?

Niestety tak. Opryszczka jest chorobą zakaźną i wywołuje ją wirus HSV. Nieleczona może stać się przyczyną niebezpiecznych chorób, np. zapalenia siatkówki, układu nerwowego czy opon mózgowo-rdzeniowych. Należy pamiętać o tym, że opryszczka jest zaraźliwa, zwłaszcza przy bliskich kontaktach z innymi osobami.

 

  1. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Pink
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  2. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Purple
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  3. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  4. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Green
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  5. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Blue
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  6. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Red
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  7. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Black
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł

Jak wygląda leczenie opryszczki?

Opryszczka zazwyczaj przebiega bezobjawowo, jednak czasem wiąże się z nią delikatne pieczenie, swędzenie, czy niewielki ból obejmujący zmieniony chorobowy obszar. Niezwykle rzadko zdarza się, by zmiany skórne związane z pojawieniem się opryszczki cechował ból trudny do zaakceptowania. Jeśli jednak z takowym mamy do czynienia, zaleca się, by do objętych dolegliwościami miejsc regularnie przykładać ciepłe bądź zimne kompresy. Ulgę może też przynieść zażycie środków przeciwbólowych, takich jak paracetamol, ibuprofen bądź aspiryna. Należy pamiętać, aby nie rozdrapywać ani nie wyciskać obszarów objętych opryszczką, gdyż może to tylko spotęgować dolegliwości.

Opryszczka – leczenie nawracającego problemu, jak zapobiec nawrotom?

W przypadku częstego powracania choroby, warto pomyśleć o podjęciu terapii przepisywanymi na receptę lekami antywirusowymi – po kilku miesiącach ich stosowania opryszczka powinna pojawiać się znacznie rzadziej. Co jeszcze możemy zrobić, jeśli mamy nawroty opryszczki? Przede wszystkim zadbać o ogólną kondycję swojego organizmu – czym mocniejszy układ odpornościowy, tym mniejsze ryzyko wystąpienia opryszczki.

Jak leczyć opryszczkę wargową w zaciszu swojego domu? Domowe sposoby na opryszczkę

Okazuje się, że opryszczkę możemy leczyć w zaciszu swojego domu. Oto najlepsze domowe sposoby na opryszczkę wargową:

  • pasta cynkowa – zasusza zmianę
  • cytryna – wykazuje właściwości przeciwwirusowe
  • aloes – przyspiesza gojenie się opryszczki
  • miód – ogranicza rozwój stanu zapalnego, posiada właściwości bakteriobójcze
  • czosnek i cebula – działają przeciwwirusowo
  • herbata – jej taniny zwalczają wirusy oraz wykazują działanie ściągające
  • olejek z drzewa herbacianego – wykazuje silne działanie odkażające i wspiera gojenie ran
  • zioła, np. mięta, rumianek i szałwia – działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo
  • pasta do zębów z fluorem – zasusza zmianę, a fluor zakłóca działanie wirusa.

Opryszczka u dzieci - czy jest niebezpieczna?

Opryszczka u dzieci może być niebezpieczna. Jeśli zauważymy ją u swojej pociechy, najlepiej jest udać się do lekarza. Zakażenie wirusem opryszczki jest najgroźniejsze w przypadku noworodków w okresie okołoporodowym oraz niemowląt. Wówczas opryszczka może być nawet śmiertelna! U kilkuletnich dzieci trwa około 5-7 dni, najczęściej nie wymaga leczenia, a niekiedy nawet przebiega bezobjawowo.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i nie tylko - jakie powikłania mogą wystąpić po wirusie opryszczki?

Nieodpowiednio pielęgnowana opryszczka, o czym wspomnieliśmy już wcześniej, może być przyczyną groźnych chorób i dolegliwości. Oto one:

  • zapalenie siatkówki
  • zakażenia bakteryjne i grzybicze
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • problemy z płucami, nadnerczami i stawami.

Opryszczka czy afta?

Wielu osobom zdarza mylić się opryszczki z aftami, gdyż – z pozoru – są to schorzenia do siebie dość podobne. Przynajmniej wizualnie. Jest jednak jedna, podstawowa różnica, która pozwala nam zidentyfikować oba te stany chorobowe – otóż w odróżnieniu od opryszczki, afty wykształcają się wewnątrz jamy ustnej, a ich występowanie nie ma żadnego związku z kilkukrotnie wspomnianym wirusem HSV (powstają na skutek problemów autoimmunologicznych, tj. nieprawidłowej reakcji na czekoladę, cytrusy czy pszenicę). Poza tym, opryszczka znika zazwyczaj w okresie od 4 do 10 dni, podczas gdy afty – w dużych formach – mogą utrzymywać się na błonie śluzowej nawet 3-4 tygodnie.

Bardzo istotnym jest, by prawidłowo odróżnić opryszczkę od afty, gdyż każdy z tych stanów chorobowych wymaga zastosowania innej metody leczenia.

Jak zapobiegać opryszczce?

Zastanawiasz się, jak zapobiegać opryszczce? Należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny, w tym o częstym myciu rąk zwłaszcza po dotknięciu zmiany. Ponadto powinniśmy unikać kontaktu
z osobami zarażonymi wirusem opryszczki oraz nie dzielić z nimi przedmiotów użytku codziennego, takich jak sztućce, ręczniki czy kosmetyki.

Ciekawostka! Opryszczka błony śluzowej jamy ustnej to nie jedyna opryszczka, jaka może Was dotknąć.  Bardzo popularnym schorzeniem jest również opryszczka narządów płciowych!