mosty protetyczne

Mosty protetyczne to jedne z najpopularniejszych rozwiązań na odbudowę częściowych braków w uzębieniu. Ich popularność wynika głównie z komfortu, jaki zapewniają – są wypełnieniami stałymi, gwarantującymi większą wygodę użytkowania niż chociażby protezy ruchome. Nie każdy jednak może skorzystać z mostów protetycznych, gdyż można je założyć wyłącznie u pacjentów, u których luki zębowe lub jeden brakujący ząb otaczają ich własne zęby; wszystko z uwagi na fakt, że mosty potrzebują „podpory”, którą stanowią właśnie naturalne zęby.

Dlaczego mosty nie są techniką stosowaną w przypadku braku jednego zęba i czy implant jest wówczas lepszym wyborem?

Należy pamiętać, że uzupełnienie braków przy pomocy mostów protetycznych wiąże się z koniecznością oszlifowania zdrowych zębów filarowych – inaczej nie byłoby możliwości, by dopasować most do jamy ustnej pacjenta stomatologicznego. Właśnie z uwagi na konieczność oszlifowania zębów filarowych, mosty protetyczne wykonuje się głównie u osób, które posiadają spore braki w uzębieniu; w przypadku niewielkich braków zębowych - np. braku jednego zęba pacjenta - stomatolog zazwyczaj zaleca zastosowanie implantów. Mosty pozwalają na uzupełnienie zdecydowanie większych braków, kiedy pacjent nie posiada kilu sąsiadujących ze sobą zębów, a nie luki po jednym zębie. 

Czym są mosty protetyczne?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest uzupełnianie braków w uzębieniu. Wiążą się one nie tylko z nieestetycznym wyglądem, ale również mogą prowadzić do wielu chorób, na czele z próchnicą i schorzeniami dziąseł. Poza tym, brak jednego bądź kilku zębów może skutkować przemieszczaniem się w jamie ustnej pozostałych zębów, a tym samym wadami zgryzu.    

Dla kogo są uzupełnienia protetyczne?

Mosty protetyczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które utraciły zęby poprzez choroby, złamania, czy urazy. Wypełnienia te są zbudowane z dwóch elementów: filarów i przęsła. Filarami nazywamy dwie albo większą ilość koron zębowych, które przyczepia się do wyszlifowanych wcześniej zębów własnych pacjenta, umieszczonych pomiędzy luką zębową. Przęsła to zaś korony zębowe połączone z filarami, które zostają wstawione na miejsce ubytków. Mosty protetyczne stanowią wypełnienia stałe w jamie ustnej, a także bardzo dobrze przylegają do jamy ustnej, dlatego też uważa się je za odbudowy wygodne i komfortowe.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych i czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje mostów zębowych?

Mosty to wypełnienia cechujące się długą „żywotnością” – jeśli będziemy w trakcie ich użytkowania odpowiednio dbali o higienę jamy ustnej, oraz regularnie odwiedzali stomatologa, powinny nam służyć nawet przez dziesięć lat. Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje mostów protetycznych o różnej funkcjonalności:

  • mosty tradycyjne – to mosty cieszące się największą popularnością. Najczęściej wykonuje się je z materiału ceramicznego (most pełnoceramiczny) bądź porcelany na metalowej podbudowie (most porcelanowy na podbudowie metalowej),
  • mosty wspornikowe – wykonywane w przypadku, gdy mamy do czynienia z sytuacją, w której zęby znajdują się tylko po jednej stronie luki, czyli po jednej stronie nie ma w ogóle zębów naturalnych,
  • mosty typu Maryland – to mosty w pełni składające się z porcelanowych zębów i metalowej struktury, której skrzydełka mocują most do sąsiednich zębów, 

rodzaje mostow

Mosty protetyczne – rodzaje vs higiena jamy ustnej

Bez względu na rodzaj posiadanego przez nas mostu, aby zapewnić mu jak najdłuższą „żywotność”, najistotniejsza jest właściwa higiena jamy ustnej i regularne dbanie o stan jamy ustnej – mowa tu o szczotkowaniu zębów przynajmniej dwa razy dziennie, regularnemu nitkowaniu jamy ustnej, oraz stosowaniu specjalnych płukanek. Aby skutecznie oczyścić mosty z codziennych naleciałości, zaleca się też używanie specjalnych szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz innych artykułów dedykowanych do pielęgnacji prac protetycznych.

  1. Irygator bezprzewodowy Waterpik WF-10 (Cordless Select)
    390,00 zł
  2. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-05 (Whitening Professional)
    529,99 zł
  3. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-06 (Whitening)
    479,99 zł
  4. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Black
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  5. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Pink
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  6. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Blue
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  7. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow White
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  8. Waterpik Cordless Advanced WP-563 – bezprzewodowy irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych
    Cena promocyjna 440,00 zł 499,00 zł
  9. Irygator stacjonarny Waterpik WP-70 (Classic)
    345,00 zł
  10. Irygator bezprzewodowy do zębów Philips Sonicare HX3826/31 Cordless Power Flosser 3000
    439,00 zł

W jaki sposób wygląda zakładanie mostu protetycznego? Proces założenia mostu protetycznego składa się z trzech etapów! Czy jest bezbolesny?

Zazwyczaj zakładanie mostu protetycznego odbywa się w trakcie trzech wizyt u stomatologa. To trzypunktowy proces! Podczas pierwszej z nich lekarz ocenia stan naszej jamy ustnej i decyduje, czy w naszym przypadku istnieje możliwość odbudowy ubytków mostem. W trakcie drugiej wizyty dochodzi do właściwego założenia wypełnienia; w tym celu specjalista najpierw szlifuje zęby znajdujące się między luką w uzębieniu (mają one pełnić funkcję filarów), a następnie wykonuje wycisk zarówno nich, jak i całej ich okolicy. Potem zaś przystępuje do dopasowania koloru mostu do pozostałych zębów i zakłada nam most tymczasowy – wszystko po to, by odpowiednio zabezpieczyć oszlifowane zęby. Podczas trzeciej wizyty dentysta usuwa zaś most tymczasowy, a w jego miejsce dopasowuje, cementuje i zakłada most stały. Po wykonanym zabiegu ważna jest odpowiednia pielęgnacja, którą ułatwiają płyny do implantów i mostów.

Ile kosztują mosty protetyczne pełnoceramiczne, a ile kosztuje zamocowanie w jamie ustnej mostu porcelanowego?

Na koniec warto wspomnieć też o cenie wykonania mostów protetycznych – otóż jest ona dość wysoka. Stanowi liczbę koron w moście pomnożoną przez cenę korony wybranego przez nas typu. Koszt pojedynczej korony zębowej – w zależności od modelu – wynosi od 500 zł do nawet 2000 zł i to on będzie wpływał na cenę mostu.

Jakie wady mają mosty protetyczne?

Pierwsza wada mostów protetycznych to konieczność szlifowania sąsiadujących z luką zębów nawet wtedy, gdy są one w pełni zdrowe. Druga to brak pełnego nacisku podczas żucia na wyrostek zębodołowy prowadzący do ubytki kości pod przęsłem. Most spowalnia proces utraty tkanki kostnej w tym miejscu, lecz go nie powstrzymuje. Jest to rozwiązanie lepsze niż brak uzupełnienia, ale gorsze niż implant, który przenosi siłę żucia na zębodół.

Zalety mostów protetycznych

Możemy wymienić następujące zalety mostów protetycznych:

  • nie ma ryzyka wypadania
  • nie trzeba ściągać ich na noc
  • nie wpływa negatywnie na mowę
  • brak konieczności interwencji chirurgicznej w kości
  • możliwość szybkiego uzupełnienia braku więcej niż jednego zęba
  • nie utrudnia jedzenie i nie zakłóca odczuwania smaku, co zdarza się w przypadku protez ruchomych
  • wzmocnienie zębów filarowych w przypadku, gdy są uszkodzone lub wymagały leczenia kanałowego
  • przenoszenie sił nacisku na wyrostek zębodołowy w miejscu utraconego zęba, co spowalnia proces utraty kości żuchwy lub szczęki.

Mosty protetyczne - przeciwwskazania do stosowania

Mostów protetycznych nie można zastosować w każdej sytuacji. Przeciwwskazania do ich założenia dotyczą zbytniego osłabienia zębów naturalnych, które miałyby pełnić rolę filarów odbudowy. Mostów nie stosuje się również przy dziąsłach zmienionych chorobowo, gdyż nie można ich wtedy prawidłowo dopasować.

Czym mosty różnią się od koron protetycznych - czy to to samo?

Mosty protetyczne nie są tym samym co korony protetyczne. To pierwsze wypełnienie stosuje się wówczas, gdy w jamie ustnej brakuje zębów. Warto dodać, że jeden most może zastąpić zęby w przypadku kilku sąsiadujących ze sobą braków. Z kolei korona protetyczna służy do odbudowy protetycznej zęba, który tkwi w zębodole. Podsumowując – mosty stosuje się przy wielu ubytkach, natomiast korony wykorzystywane są do uzupełnienia pojedynczego ubytki zębowego.