Jak prawidłowo myć zęby? Czym należy myć zęby i czy 2 minuty to odpowiedni czas czyszczenia zębów?

Mycie zębów to jedna z czynności, którą każdy z nas wykonuje (a przynajmniej powinien wykonywać) na co dzień. Teoretycznie nie ma w niej nic trudnego, a każdy doskonale zna technikę właściwego szczotkowania. W praktyce bywa jednak z tym różnie. Eksperci alarmują, że Polacy myją swoje zęby nieregularnie, przy użyciu niewłaściwych artykułów, a ponadto wykorzystując do tego nieodpowiednią technikę! Właśnie stąd tak wielu naszych rodaków ma problem z próchnicą, kamieniem nazębnym, oraz innymi schorzeniami jamy ustnej. Jak zatem myć zęby właściwie, by móc się cieszyć zdrowym i pięknym uśmiechem? Jakiego typu szczoteczki używać? Czy codzienne stosowanie wybielającej pasty do zębów jest bezpieczne? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

W jaki sposób powinno się właściwie myć zęby?

Mycie zębów powinno być przede wszystkim dokładne. Jak pokazują statystyki, wielu naszych rodaków nie przykłada do tej czynności wystarczającej uwagi, często myjąc jamę ustną zbyt krótko i przy użyciu niewłaściwej techniki. Niezależnie z jakiej szczoteczki korzystamy – manualnej czy elektrycznej – zęby powinniśmy szczotkować z odpowiednim zaangażowaniem przez dwie minuty, obejmując wszystkie ich obszary, w tym również kieszenie dziąsłowe.

  1. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Pink
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  2. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Purple
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  3. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  4. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Green
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  5. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Blue
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  6. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Red
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  7. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Black
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł

Prawidłowe mycie zębów - czym należy myć zęby i dlaczego elektryczna szczoteczka do zębów będzie lepszym wyborem niż manualna?

Oczywiście, największą skuteczność czyszczenia dają szczoteczki elektryczne i to one są obecnie najbardziej rekomendowane przez specjalistów do codziennej higieny jamy ustnej; wszystko dlatego, że tego typu urządzenia wykonują w ciągu minuty znacznie więcej ruchów niż szczoteczki manualne, a także automatycznie dbają za nas za dochowanie odpowiedniego czasu mycia. Korzystając z nich nie musimy się również martwić o właściwą technikę szczotkowania, ponieważ urządzenia elektryczne całą pracę wykonują za nas.

metody mycia zebow

Techniki mycia zębów — metody szczotkowania zębów

Jeśli jednak nie jesteśmy użytkownikami szczoteczki elektrycznej i nadal korzystamy z klasycznej szczoteczki manualnej, koniecznie musimy zadbać o to, by obmywać powierzchnie zębów z bakterii przy pomocy właściwej techniki mycia zębów; tylko ona pozwoli nam bowiem przeprowadzić pielęgnację jamy ustnej w sposób należyty. Jak zatem powinno wyglądać odpowiednie szczotkowanie? Oto wszystkie znane obecnie, prawidłowe metody mycia zębów:

  • Metoda roll – innymi słowy metoda obrotowo-wymiatająca. W szczególności polecana jest osobom o wrażliwych i delikatnych dziąsłach, ponieważ charakteryzuje się dużą delikatnością i niską abrazyjnością. Polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni, a następnie prowadzeniu jej wzdłuż linii dziąseł, wykonując przy tym ruchy obrotowo-wymiatające.
  • Metoda Bass’a – metoda doskonale sprawdzająca się w przypadku, gdy chcemy się pozbyć płytki nazębnej z kieszeni dziąsłowych. Jej skuteczność opiera się na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni, a następnie skierowaniu jej w okolice szyjek zębowych z włóknami ułożonymi w kierunku korzeni. Wykonujemy poziome ruchy drgająco-wibrujące, które nie powinny być jednak zbyt silne, ponieważ może to spowodować obnażenie korzeni.
  • Metoda Stillmann’a – metoda masująco-oczyszczająca, dedykowana głównie osobom zmagającym się z kłopotem odsłaniania się szyjek zębowych. Polega na ułożeniu szczoteczki pod kątem 45 stopni, tak, aby jej włoski były skierowane w stronę korzeni, a następnie przesuwaniu jej w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym lekkim drganiem poprzecznie-wibrującym. W pierwszej fazie mycia włosie powinno częściowo zachodzić na dziąsła.
  • Metoda Pionowa – metoda polegająca na ustawieniu szczoteczki pionowo do powierzchni językowych zębów przednich i następnie wykonywaniu ruchów wymiatających.
  • Metoda Pozioma – metoda analogiczna do Pionowej, tyle że polega na ustawieniu szczoteczki poziomo do powierzchni językowych zębów przednich.
  • Metoda Charters’a – metoda polegająca na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni w kierunku płaszczyzny zgryzowej, a następnie wykonywaniu ruchów obrotowych z jednoczesnym dociskaniem włosia do dziąseł. Metoda ta szczególnie polecana jest osobom z chorobami przyzębia.
  • Metoda Fones’a – metoda, w której szczoteczkę należy ustawić pod kątem prostym, a następnie przesuwać nią po powierzchniach zębów ruchem okrężnym. Często jest stosowana przez dzieci, jednak jej główną wadą jest to, że pozostawia powierzchnie styczne zębów niedoczyszczone z płytki nazębnej.
  • Metoda szorowania – chyba najprostsza metoda mycia zębów i jednocześnie jedna z najskuteczniejszych. Polega na ustawieniu szczoteczki poziomo do zębów, a następnie „szorowaniu” nią ich powierzchni. Ta technika mycia nie jest jednak zalecana przez stomatologów, ponieważ w połączeniu ze szczoteczką o twardym włosiu niesie za sobą ryzyko powstania ubytków klinowych oraz odsłaniania się szyjek zębowych.

Interesuje Cię szczoteczka soniczna - opinie naszych klientów na pewno ułatwią Ci podjęcie decyzję, którą kupić.

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym? Która z wyżej wymienionych metod będzie najlepszym wyborem dla noszących aparat?

Najlepszym wyborem dla osób noszących aparat ortodontyczny będzie metoda szczotkowania o nazwie roll, czyli inaczej metoda obrotowo-wymiatająca. Wyróżnia się dużą delikatnością i niską abrazyjnością, dzięki czemu podczas szczotkowania zębów nie uszkodzimy elementów aparatu oraz dokładnie wyczyścimy obszary wokół wypełnień.

Jak długo powinno trwać mycie zębów?

czas mycia zebow

Generalnie zdecydowana większość stomatologów zaleca, by myć zęby przez dwie minuty, jednak coraz częściej słyszymy głosy, że w przypadku, gdy korzystamy ze szczoteczki manualnej, czas ten powinien zostać nawet dwukrotnie wydłużony. Jaka zatem jest prawda? Czy dwie minuty to zawsze wystarczający czas mycia zębów? Otóż to zależy. Duże znaczenie ma tutaj to, jaką techniką szczotkujemy swoje zęby, oraz z jakich artykułów korzystamy podczas wykonywania tej czynności.

Czy po dwuminutowym myciu zębów szczoteczką, nasz uśmiech jest czysty?

2 minuty - dużo czy mało? Wielu z Was twierdzi, że mało i zadaje sobie zapewne pytanie, w jaki sposób sprawdzić, czy nasze zęby zostały po dwuminutowym szczotkowaniu wystarczająco doczyszczone. Najlepiej zrobić to poprzez tak zwany „test języka”. Polega on na przesunięciu językiem po powierzchni zębów, i sprawdzeniu tym samym, czy stały się ono odpowiednio czyste i śliskie. Jeszcze skuteczniejszą metodą na sprawdzenie, czy odpowiednio doczyściliśmy jamę ustną, jest zastosowanie preparatów wybarwiających płytkę nazębną. Tego typu specyfiki przejrzyście ukazują nam, które przestrzenie wymagają dodatkowej pielęgnacji i gdzie – mimo szczotkowania – nadal zalegają bakterie. Preparaty wybarwiające płytkę nazębną szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku dzieci, dodatkowo motywując nasze szkraby do bardziej pieczołowitego zadbania o kondycję jamy ustnej. Jeśli Wasze pociechy myją zęby niedbale, być może przekonają je one to dokładnego czyszczenie zębów minimum 2 razy dziennie.

Dlaczego zęby należy myć minimum dwa razy dziennie?

Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, poświęcając na tę czynność około 2 lub 3 minut, w zależności od tego, jaką szczoteczkę do zębów stosujemy. Pierwsze szczotkowanie powinno odbyć się najlepiej po śniadaniu. Pamiętaj o tym, aby myć swoje zęby po każdym posiłku. Dlaczego? Przez minimum 30 minut po spożyciu każdego pokarmu na naszych zębach tworzy się płytka bakteryjna, której należy się pozbyć. Jeśli tego nie zrobimy, może przemienić się w bardzo trudny do usunięcia kamień nazębny. Wówczas konieczna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Płukanie jamy ustnej po dokładnym wyczyszczeniu zębów szczoteczką - czy jest konieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy może użyć płynu do płukania jamy ustnej zaraz po wyczyszczeniu zębów szczoteczką. Okazuje się, że poprzez taką czynność możemy wypłukać fluor oraz inne składniki aktywne zawarte w paście do zębów. Warto odczekać przynajmniej 30 minut po umyciu zębów i dopiero wtedy przepłukać usta.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do mycia zębów?

To jedno z pytań, które najczęściej zadają sobie osoby marzące o zdrowym i pięknym uśmiechu. Większość użytkowników wychodzi z błędnego założenia, że im twardsze włosie szczoteczki, tym dany produkt skuteczniejszy. To jednak tak nie działa. Największy wpływ bowiem na skuteczność danej szczoteczki ma nie twardość jej włosia, a gęstość jego ułożenia. Warto w tym miejscu wspomnieć o szczoteczkach z włosiem ułożonym krzyżowo, które są prawdziwym hitem, jednak nie istnieją żadne badania, które by potwierdzały, że cechują się większą skutecznością niż produkty o włosiu ułożonym w sposób standardowy.

Najbardziej obrazowo można przedstawić to w sposób następujący: w swojej początkowej fazie płytka nazębna ma formę miękkiego nalotu, który możemy porównać do brudu osadzającego się na karoserii samochodu. Jak doskonale wiemy, brudu pojawiającego się na masce nie usuwamy z niej przy pomocy drucianej szczotki, ponieważ sprawiłoby to, że zniszczylibyśmy sobie auto. Analogicznie sytuacja ma się z zębami. Szczotkowanie jamy ustnej przy pomocy szczoteczki o zbyt twardym włosiu może prowadzić do podrażnień oraz bólu, i spowodować więcej szkody niż pożytku. Dlatego też zaleca się, by do codziennego mycia używać przede wszystkim szczoteczek o miękkim włosiu i możliwie niewielkiej główce czyszczącej. Jednymi z najbardziej rekomendowanych tego typu produktów są szczoteczki Curaprox 5460, które nie tylko doskonale doczyszczają wszelkie newralgiczne obszary, ale również posiadają atrakcyjny design.

 

rozjasnianie zebow

Czy codzienne stosowanie wybielającej pasty do zębów jest bezpieczne?

Nasi klienci bardzo często pytają nas również o to, czy z wybielających past do zębów możemy bezpiecznie korzystać na co dzień. Otóż odpowiedź na to pytanie brzmi ponownie: to zależy. Na rynku mamy dostępne specyfiki wybielające o niskim poziomie ścieralności (RDA w okolicach 50), oraz wysokim (RDA powyżej 100). Jeśli nasza pasta posiada stosunkowo niski współczynnik RDA, to raczej bezpiecznie możemy ją użytkować na co dzień. W przypadku jednak, gdy nasz preparat charakteryzuje się intensywnym działaniem, czas jego aplikowania należy ograniczyć do kilku dni, bądź też po prostu stosować go okresowo. Wszystko z uwagi na fakt, że regularne, codzienne czyszczenie zębów pastami o wysokim współczynniku ścieralności może doprowadzić do powstania ubytków abrazyjnych, czyli innymi słowy wytarcia tkanek twardych zęba.

W przypadku mycia zębów pastą wybielającą najlepszym wyborem jest postawienie na szczoteczkę z miękkim włosiem

Eksperci zalecają również, by w trakcie korzystania z past wybielających używać do codziennego mycia szczoteczek o miękkich, delikatnych włóknach, oraz by zaraz po kuracji rozjaśniającej szkliwo zacząć myć zęby pastami o działaniu remineralizującym – pozwolą nam one odbudować ewentualne ubytki, a także wzmocnić osłabione procesem wybielania tkanki.

Dbanie o higienę jamy ustnej jest niesamowicie ważne - nigdy nie zapominaj o umyciu zębów! Regularne mycie zębów to absolutna podstawa!

Mycie zębów jest jedną z najważniejszych czynności, które wykonujemy na co dzień, a kondycja jamy ustnej ma niebagatelny wpływ na zdrowie całego naszego organizmu. Mycie zębów to podstawa dbania o nasz uśmiech. Pamiętajmy zatem, by przykładać do codziennej higieny odpowiednią uwagę, oraz by regularnie, przynajmniej raz na pół roku odwiedzać stomatologa.