Czym jest zgryz głęboki i jak wygląda leczenie tej wady zgryzu - czy wpły-wa na wygląd i zmienia rysy twarzy?

Zgryz głęboki to zaburzenie, które charakteryzuje się zbytnim nachodzeniem zębów górnych na dolne. Dowiedz się więcej na temat tej wady – poznaj jej objawy, przyczyny, wpływ na estetykę twarzy oraz sposoby na jej wyleczenie.

Zgryz głęboki – co to takiego i jakie są przyczyny zgryzu głębokiego?

Zgryz głęboki jest nadmiernym nachodzeniem przednich zębów górnych na dolne. Inaczej nazywa się go zgryzem zamkniętym lub też wadą nadgryzową. Nie ma on wielkiego wpływu na wygląd twarzy. Przyczyny jego występowania należy szukać w uwarunkowaniach genetycznych (oprócz wady „rzekomej”).

Rodzaje zgryzu głębokiego

Możemy wyróżnić następujące rodzaje zgryzu głębokiego:

  • częściowy – wydłużone siekacze górne pokrywają siekacze dolne, a żucie ogranicza się tylko do ruchów pionowych; zdarza się, że siekacze gryzą dziąsło, co może powodować rany; zgryz głęboki częściowy może prowadzić do rozwoju patologii szkliwa
  • rzekomy – część twarzy zawierająca szczękę jest skrócona, a jej zwarcie jest obniżone; niekiedy pojawia się przy utracie sporej części uzębienia, zwłaszcza w dzieciństwie; zgryz głęboki rzekomy jako jedyny jest wadą nabytą
  • całkowity – wyróżnia się skróconą szczęką i wywinięciem dolnej wargi, co może przyczyniać się do pogłębienia bruzdy wargowo-bródkowej; podczas żucia przeważają ruchy pionowe; zgryz głęboki całkowity może występować wraz z przerostem mięśni żucia.

Zgryz głęboki a rysy twarzy - jak ta wada zgryzu wpływa na wygląd twarzy?

Jak wspomniano we wstępie, zgryz głęboki to wada spotykana dość często, jednak pacjenci nie zdają sobie sprawy z jej posiadania oraz wynikających z tego konsekwencji. Przy zgryzie głębokim częściowym kształt twarzy nie ulega zmianie. Można zaobserwować za to większe napięcie warg czy ścieranie się szkliwa po wewnętrznej stronie siekaczy górnych oraz po zewnętrznej stronie siekaczy dolnych.

Co zaś tyczy się zgryzu głębokiego całkowitego, mamy wówczas do czynienia z przerostem mięśni żwaczowych, odpowiadających za unoszenie się żuchwy. Taki stan rzeczy może doprowadzić do nieco bardziej kwadratowego kształtu twarzy.

Ostatniemu typowi opisywanej wady, czyli zgryzowi rzekomemu, towarzyszą zazwyczaj pozytywne rokowania w kontekście jego wyleczenia. Całkowicie wyleczony nie wpływa na wygląd twarzy, jednak nieleczony może przyczynić się do znacznego skrócenia jej szczękowej części, wpływając na bardziej kwadratowy kształt.

wada zgryzu glebokiego

Prawidłowy zgryz, a zgryz głęboki - różnice

Zgryz prawidłowy oznacza ustawienie górnej linii zębów względem dolnej w taki sposób, aby możliwe było swobodne ułożenie zębów podczas mówienia czy połykania. Z kolei o zgryzie głębokim mówimy
w sytuacji, gdy siekacze górnej szczęki zbyt bardzo nachodzą na zęby żuchwy. W wyniku tego dolne zęby są zakryte w większości przez zęby górne.

Czy pacjenci ze zgryzem głębokim są bardziej narażeni na próchnicę?

Pacjenci ze zgryzem głębokim są bardziej narażeni na występowanie próchnicy. Dlaczego? Wspomniana wada utrudnia codzienną pielęgnację zębów, przez co osadza się na nich wiele szkodliwych bakterii, które mogą przyczyniać się do powstania kwasów odpowiedzialnych za proces zmiękczania szkliwa. 

Jak wygląda leczenie zgryzu głębokiego?

Dobre rezultaty w leczeniu zgryzu głębokiego odnosi się w przypadku odmiany rzekomej u dzieci. Właściwie ukształtowana proteza podnosi zwarcie i umożliwia prawidłowe wyrzynanie się zębów stałych. Leczenie tej wady jest więc stosunkowo łatwe, a zarazem bardzo skuteczne.

Jeśli pacjent boryka się ze zgryzem głębokim częściowym, w trakcie jego leczenia należy zahamować proces pionowego wzrostu przedniej części szczęki. W przypadku zębów mlecznych wykorzystuje się płytki podniebienne, a w przypadku uzębienia mieszanego – płytkę z przednim wałem nagryzowym.

Popularną metodą leczenia zgryzu głębokiego jest również wydłużenie zębów bocznych, co pozwoli na otworzenie zgryzu. Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, ile potrwa takie leczenie, gdyż wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Sprawdźcie także: Współczesne metody leczenia wad zgryzu – wszystko, co powinieneś wiedzieć o aparatach ortodontycznych

Aparat ortodontyczny na głęboki zgryz - ile trwa leczenie zgryzu głębokiego?

Przy zgryzie głębokim specjaliści rekomendują także leczenie ortodontyczne za pomocą aparatu. Taka korekta wady może potrwać około dwóch lat. Proces ten jest zdecydowanie dłuższy w przypadku dorosłych, gdyż niektóre zmiany zostały już utrwalone, a ich odwrócenie będzie bardzo trudne. Jaki aparat ortodontyczny należy zatem wybrać, aby wyleczyć zgryz głęboki? Na to pytanie z pewnością kompleksowo odpowie dentysta. Aparaty poprawiające zgryz różnią się od siebie w zależności od stopnia zaawansowania wady oraz jej rodzaju. Jaki jest koszt takiego leczenia? Przy nakładkach, czyli aparatach wyjmowanych, oscyluje w granicach kilkuset złotych, natomiast przy aparacie stałym może wynieść nawet do trzech tysięcy pięciuset za jeden łuk. To droga, lecz również skuteczna inwestycja. Najlepsze efekty leczenia osiąga się w przypadku dzieci.