Czym grozi zbyt intensywne mycie zębów?

W specjalistycznych artykułach dotyczących codziennej higieny jamy ustnej możemy przeczytać, że myć zęby powinno się „właściwą techniką”. Dla większości osób to sformułowanie brzmi bardzo enigmatycznie i nie ma co się temu dziwić. Zazwyczaj rozumiemy, że szczotkowanie powinno się odbywać 2-3 razy dziennie, natomiast jaką techniką należy je przeprowadzać wie już naprawdę wąska grupa osób. Skutkiem tego jest najczęściej zbyt silne, nieumiejętne przyciskanie włosia szczoteczki do zębów, które niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Najczęściej w wyniku nieumiejętnego, zbyt agresywnego szczotkowania zębów dochodzi do starcia zewnętrznej warstwy zębiny. W wyniku takiej sytuacji nasze szkliwo zostaje bardzo osłabione, stając się podatnym na ataki bodźców z zewnątrz. Właśnie w ten sposób powstaje nadwrażliwość zębowa, czyli dolegliwość charakteryzująca się silnym, przeszywającym bólem zębów, pojawiającym się przy spożywaniu gorących i bardzo zimnych pokarmów.

Do skutków zbyt intensywnego mycia zębów zaliczamy również:

- recesje dziąseł (powstają na skutek uszkodzenia szczoteczką tkanki dziąseł, odsłaniają korzenie zębów, zwiększając ryzyko próchnicy i chorób przyzębia);

- opuchnięcia, zaczerwienienia i bóle dziąseł;

- krwawienie;

  • powyginanie włókien szczoteczki do zębów (gdy włókna szczoteczki zatracą swój pierwotny kształt, staje się ona bezużyteczna).

Jak zapobiegać skutkom zbyt intensywnego mycia zębów?

W przypadku dostrzeżenia u siebie któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów zbyt intensywnego czyszczenia zębów, zaleca się natychmiastową konsultację ze stomatologiem. W gabinecie dentystycznym specjalista poinstruuje nas, w jaki sposób powinniśmy myć swoje zęby, oraz postara się załagodzić skutki agresywnego czyszczenia. Najczęściej w tym celu lekarz spróbuje zakryć odkryte powierzchnie zębów przy pomocy lakieru fluorowego, bądź też przyklei na zęby niewidoczne, chroniące szkliwo wypełnienie.

Zdecydowanie bardziej skomplikowanie wygląda sytuacja, gdy zostanie u nas rozpoznana recesja dziąseł. Wówczas najczęściej wyjście stanowi przeszczep dziąseł. To zabieg, który polega na przeszczepieniu tkanki z obszaru otaczającego dziąsło (na przykład podniebienia) i przyszyciu jej do newralgicznego miejsca w celu ochrony odsłoniętego korzenia zęba.

Co zrobić, aby mycie zębów było maksymalnie bezpieczne?

Głównym zadaniem mycia zębów jest usunięcie z uzębienia płytki nazębnej, resztek jedzenia i innych codziennych, szkodliwych nalotów. Aby to zrobić, najlepiej myć zęby dwa-trzy razy dziennie (nie częściej ani rzadziej), delikatnymi, okrężnymi, wymiatającymi ruchami. Ponadto, do codziennej higieny jamy ustnej zaleca się wykorzystywać szczoteczki z miękkimi włóknami. W powszechnej opinii panuje przekonanie, że takie szczoteczki myją zęby mniej skutecznie od szczotek z twardym włosiem, ale to kompletnie nieprawda – na skuteczność działania danej szczoteczki główny wpływ ma sposób rozmieszczenia jej włókien, a nie ich twardość.

O czym jeszcze należy pamiętać? Na pewno o trzymaniu w trakcie mycia szczoteczki pod kątem 45 stopni (tylko taki kąt zapewni nam bowiem odpowiednią powierzchnię czyszczącą). Nie bez znaczenia w codziennej pielęgnacji jamy ustnej jest także pasta do zębów, jakiej używamy. W przypadku, gdy mamy tendencję do intensywnego szczotkowania i występowania problemu nadwrażliwości, warto postawić na preparat bogaty w wapń i fluor, czyli pierwiastki odbudowujące szkliwo.

Koniecznie zajrzyj też tutaj: szczoteczka elektryczna RANKING