Tym, co przyczynia się do wybrania konkretnego modelu szczoteczki jest ilość dostępnych programów i dodatkowych akcesoriów. Spora część użytkowników nie potrafi z nich jednak korzystać. Z tego też powodu myje zęby jedynie operując programem podstawowym. Jak to jest z tymi programami?

tryby mycia

Clean – to podstawowy program, z którego korzystamy przy codziennym myciu zębów; wytwarza standardową częstotliwość, która jest przypisana do konkretnego modelu; szczotkowanie jest zazwyczaj podzielone na cztery interwały w taki sposób, by czyścić wszystkie ćwiartki jamy ustnej przez 2 minuty.

Deep Clean – to program, w którym został wydłużony czas pracy; wynosi on 3 minuty; zalecamy, by szczotkować w ten sposób zęby wieczorem; jeśli nasza szczoteczka nie obsługuje tego trybu, to nic; możemy jeszcze raz odpalić program Clean i szczotkować zęby przez dodatkową minutę; dzięki dwóm sygnałom dźwiękowym zostajemy poinformowani, że wolno nam zakończyć już szczotkowanie.

White – to program wybielający, który pozwala na szybsze usunięcie przebarwień; jak wiemy, nie można pozbyć się ich w trakcie standardowego szczotkowania; ten tryb spodoba się szczególnie palaczom i tym, którzy spożywają pożywienie i napoje, które mogą odbarwiać zęby; nie można stosować go zbyt często, gdyż można w ten sposób doprowadzić się do nadwrażliwości dziąseł.

Clean&White – to program, który posiadają wyłącznie modele szczoteczki Philips Sonicare; działa on tak, że po zwykłym trybie mycia zostaje uruchomiony tryb wybielający.

Sensitive – to program, podczas którego zostają wykonywane delikatniejsze ruchy szczoteczki; spodoba się szczególnie osobom, które posiadają wrażliwe dziąsła oraz borykają się z nadwrażliwym szkliwem zębów; mogą z niego korzystać także dzieci posiadające jeszcze mleczne zęby, które używają już szczoteczek dla osób dorosłych.

Massage/Gum Care – to program, który poprawia ukrwienie dziąseł.

Polish – to program, do którego podchodzimy często bez większej staranności; wynika to przeważnie z niewiedzy; warto jednak przyjrzeć mu się bliżej, gdyż zapewnia on gładkość i połysk, które przekładają się na wizualnie jaśniejszy uśmiech; dzieje się tak, ponieważ światło odbija się lepiej od dobrze wypolerowanej powierzchni; z efektów będą zadowolone także osoby, które cierpią z powodu odkładania się kamienia nazębnego; warto zaznaczyć w tym miejscu, że osad nazębny, który po pewnym czasie przekształca się w płytkę nazębną, łatwiej przylega do powierzchni porowatej; jeśli szczoteczka, którą dysponujemy nie posiada tego programu, możemy korzystać ze specjalnych past, które zapewniają ten efekt; warto sięgnąć po produkty z hydroksyapatytem (ApaCare, Innova, Seysso, Vitis, Splat), które pozwolą na wypełnienie nierówności szkliwa; osoby będące w posiadaniu szczoteczek sonicznych i ultradźwiękowych są w korzystniejszej sytuacji, gdyż już sama wykorzystywana w nich technologia sprzyja polerowaniu zębów nawet podczas standardowego szczotkowania w trybie Clean.

soocas

By uzyskać pożądany efekt nie musimy inwestować w szczoteczkę, która posiada wszystkie wyżej wymienione tryby czyszczenia. Warto zaznaczyć, że na uzyskany efekt wpływ ma także dobrze dobrana końcówka wymienna, pasta, którą myjemy zęby oraz stosowana przez nas technika szczotkowania. Nawet jeśli będziemy w posiadaniu najlepszego modelu, bez umiejętności poprawnego czyszczenia nie uzyskamy zadowalających efektów.