retencja-zebow

Retencja zębów to ostatni etap leczenia ortodontycznego, który polega na utrwaleniu efektów korekcji wad zgryzu. Bardzo istotne jest wówczas stosowanie się do zaleceń lekarza. Czym tak naprawdę jest retencja? Jakie rodzaje aparatów retencyjnych możemy wyróżnić? Ile trwa leczenie retencyjne? Zachęcamy do lektury naszego artykułu, jeśli szukasz odpowiedzi na zadane pytania.

Czym jest retencja i na czym polega retencja zębów?

Retencja zębów jest procesem, który kończy leczenie ortodontyczne. Jej celem jest utrzymanie efektów uzyskanych w trakcie terapii. Z kolei leczenie ortodontyczne polega na eliminacji wad zgryzu oraz szkodliwych nawyków. Niestety nawet prawidłowo przeprowadzony proces leczenia nie zagwarantuje nam, że problemy ze zgryzem nie wrócą za jakiś czas. Retencja uważana jest więc za ważny etap terapii ortodontycznej. Istotne jest, aby pacjent przestrzegał wszystkich zaleceń lekarza oraz odpowiednio korzystał z aparatu retencyjnego, który nazywany jest także retainerem. Osoby, które zrezygnują z jego stosowania, mogą spodziewać się, że wady zgryzu wkrótce ponownie dadzą o sobie znać, a leczenie ortodontyczne będzie musiało zostać powtórzone. Aparaty retencyjne mogą być użytkowane zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci.

Rodzaje aparatów retencyjnych - jakie aparaty ortodontyczne do leczenia retencyjnego są dostępne na rynku?

Aparaty retencyjne dzielimy ze względu na kilka czynników: materiał, z jakiego zostały wykonane, zasięg obejmowanego przez aparat łuku, a także sposób ich noszenia. I właśnie ten ostatni czynnik wpływa na podział aparatów retencyjnych na stałe oraz ruchome. Możemy wyróżnić ich następujące modele:

Aparat ruchomy, czyli Płytka Havleya

Płytka Havleya to ruchomy aparat wyprodukowany z akrylu, zakładany najczęściej na noc, dający także możliwość „dogryzienia się” zębów. Wyglądem przypomina nieco wyjmowany aparat ortodontyczny, jednak nie zawiera żadnych elementów czynnych, jest cieńszy i delikatniejszy. Płytka Havleya przylega do zębów i podniebienia, a jej zaletą jest to, iż nie hamuje wzrostu zębów. W trakcie jej użytkowania można leczyć zęby i nie wpłynie to na przyleganie płytki do nich.

Przeźroczyste nakładki na zęby

To ruchome, niemal niewidoczne oraz bardzo wygodne w użytkowaniu aparaty retencyjne. Ich minusem jest to, że dość szybko się zużywają, a ponadto wypełnienia, które wychodzą za obrys zarejestrowany w czasie wykonywania wycisku, mogą sprawić, że nie będzie można założyć aparatu. Przeźroczyste nakładki są delikatne i łatwo można je zniszczyć lub zgubić. Należy pamiętać, aby ich nie wyparzać, gdyż wysoka temperatura może je zdeformować.

W przypadku, gdy wada polega na niewłaściwej relacji między łukami zębowymi, można stworzyć pozycjoner, czyli dwie szyny zespolone w prawidłowym zgryzie, a także wykonać zaczepy do wyciągów elastycznych w obu szynach. Zadaniem szyn jest utrzymanie prawidłowej pozycji łuków zębowych względem siebie.

Stałe aparaty retencyjne – wady i zalety aparatu stałego

To zazwyczaj specjalne druciki przyklejone do zębów od strony językowej, najczęściej prowadzące od kła do kła. W przypadku diastemy prawdziwej jeden drucik zastępowany jest dwoma lub czterema „łopatkami” połączonymi drucikiem, przyklejonymi od strony podniebienia na dwa lub cztery siekacze. Retencja ortodontyczna może zostać przyklejona dożywotnio. Nie trzeba pamiętać o jej zakładaniu i ściąganiu, co jest niewątpliwą zaletą. Ma jednak również wady. Może odkleić się nawet w najmniej spodziewanym momencie, a ponadto sprawia trudności podczas nitkowania nicią dentystyczną oraz leczenia zębów w okolicy. Uważa się, że najlepsze efekty osiąga się poprzez zastosowanie podwójnej retencji, czyli retencji stałej oraz założonej na nią szyny termoformowalnej.

Co wpływa na retencję zębów?

Wpływ na przebieg i efekty retencji zębów mają następujące czynniki:

  • wiek pacjenta
  • stan przyzębia
  • przebieg wzrostu zębów
  • obecność zębów ósemek
  • obecność punktów stycznych
  • odpowiedni kontakt między łukami zębowymi
  • układ policzków, warg i języka, a także ich napięcie
  • kątowa i odległościowa relacja między zębami siecznymi.

Jak przebiega leczenie retencyjne? Etapy leczenia ortodontycznego

Leczenie retencyjne jest ostatnim etapem leczenia ortodontycznego. Wcześniej konieczne są: wstępne badanie specjalistyczne, ustalenie indywidualnego planu leczenia, przedstawienie go pacjentowi oraz leczenie aparatem ortodontycznym wraz z regularnymi wizytami kontrolnymi.

Po ściągnięciu aparatu ortodontycznego zostaną pobrane wyciski, które pozwolą dobrać odpowiedni aparat retencyjny, jeśli specjalista zaleci zastosowanie retencji ruchomej. W przypadku retencji stałej, drut retencyjny przyklejany jest na wewnętrznej stronie zębów w trakcie tej samej wizyty. Wcześniej należy poddać się higienizacji jamy ustnej, aby usunąć z niej kamień nazębny.

Ile trwa leczenie retencyjne, jak długo trzeba nosić retencję na zęby, aby zobaczyć efekty leczenia ortodontycznego?

Czas leczenia retencyjnego jest uzależniony zwłaszcza od naszego wieku. W przypadku dzieci okres ten jest zdecydowanie krótszy, a zdarza się również, że noszenie aparatu retencyjnego nie jest wtedy konieczne. U dorosłych retencja może potrwać kilka lat, a w niektórych, skrajnych sytuacjach – nawet do końca życia. Warto być przygotowanym na taką ewentualność przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.

To lekarz ortodonta decyduje, jak długo będziemy musieli nosić aparat retencyjny. Retencję aparatem ruchomym najczęściej rozpoczyna się od noszenia go przez całą dobę, aby nieco później móc zakładać go tylko na noc.

Ile kosztuje aparat retencyjny (retainer) i czy to, co mówią ludzie o kosztownym leczeniu ortodontycznym, jest prawdą?

Aparat retencyjny stały, a w zasadzie tylko jeden jego łuk, to koszt około 500-600 złotych. Z kolei za płytkę Havleya zapłacimy od 700 do 900 złotych, a za nakładkę retencyjną – 450-750 złotych. Najdroższą retencją jest ta z wykorzystaniem aparatu retencyjnego Invisalign Vivera, który kosztuje nawet 2 500 złotych. Do podanych kwot należy jeszcze doliczyć cenę regularnych wizyt kontrolnych u specjalisty. Ostateczny koszt całego leczenia retencyjnego uzależniony jest chociażby od regionu, w którym mieści się dany gabinet, a także oczywiście od rodzaju zastosowanej retencji. To prawda, że retencja bywa kosztowna, jednak jest ona już ostatnim etapem leczenia ortodontycznego, dlatego też warto w nią zainwestować, aby osiągnięte efekty były jak najlepsze.

Retencja zębów – zalecenia, do których należy się stosować, aby mieć piękny uśmiech i uniknąć nawrotu wady

Przy korzystaniu z aparatów retencyjnych należy pamiętać o kilku istotnych sprawach:

  • ruchomy aparat retencyjny powinien być przechowywany w specjalnym pudełku
  • ruchomy aparat retencyjny powinien być noszony przez całą dobę aż do momentu, kiedy ortodonta nie przedstawi nowych zaleceń
  • należy dbać o higienę zębów w okolicach aparatu, czyszcząc je za pomocą pasty, szczoteczki do zębów oraz letniej wody, nie zapominając przy tym o przestrzeniach międzyzębowych
  • aparatów regulowanych pod żadnym pozorem nie można regulować samodzielnie
  • w przypadku wystąpienia problemów związanych z artykulacją mowy należy ćwiczyć mówienie oraz czytanie na głos
  • aparaty ruchome należy czyścić regularnie, zgodnie ze sposobem określonym przez lekarza.