Progenia – przyczyny progenii i metody jej leczenia

Progenia jest jedną z wad zgryzu. Zalicza się ją do tzw. wad doprzednich, kiedy to dochodzi do nadmiernego rozwoju żuchwy do przodu. Czym jeszcze charakteryzuje się zgryz osoby z progenią? Jakie są objawy i przyczyny progenii? W jaki sposób można wyleczyć tę wadę? Odpowiedzi na zadane pytania znajdziesz w naszym artykule.

Na czym polega progenia?

Progenia jest wadą szkieletową, która polega na zbyt mocnym wysunięciu doprzednim bródki i dolnej wargi. To wada zgryzu, która oznacza nie tylko nieprawidłowe ustawienie zębów, ale także zmianę rysów twarzy danej osoby. Charakteryzuje się również tym, iż zęby dolne występują przed zębami górnymi, co utrudnia spożywanie posiłków. Oprócz tego pojawiają się stłoczenia zębów, które sprzyjają próchnicy i chorobom przyzębia. Progenia oddziałuje negatywnie na samopoczucie oraz na stawy skroniowo-żuchwowe i zęby. Niewłaściwe ułożenie łuków zębowych może też wpływać na sile dolegliwości bólowe, trzaski i uczucie przeskakiwania stawów. Przy poważniejszych zaburzeniach stawów skroniowo-żuchwowych mogą pojawiać się nawet problemy ze słuchem.

Objawy progenii

Najczęściej występujące objawy progenii to:

  • bóle głowy
  • wady wymowy
  • ubytki próchnicze
  • trudności z oddychaniem
  • suchość jamy ustnej i gardła
  • powiększenie rozmiarów języka
  • defekty kosmetyczne na twarzy
  • wysunięcie brody ku przodowi
  • brak bruzdy wargowo-bródkowej
  • dolna warga znajdująca się przed górną
  • ryzyko występowania próchnicy i paradontozy
  • trudności z gryzieniem i przeżuwaniem pokarmów.

Przyczyny powstawania progenii

Najczęstszą przyczyną progenii są uwarunkowania genetyczne. To właśnie geny wpływają na rozwój kości i tkanek miękkich, a więc także na ułożenie zębów, żuchwy czy wargi. Progenia często występuje rodzinnie – zarówno u rodzica, jak i u dziecka. Wczesne wykrycie wspomnianej wady i podjęcie leczenia może zatrzymać jej rozwój.

Progenia może być również efektem stosowania niewłaściwej diety, np. zbyt późnego wprowadzenia do niej twardych posiłków. Oprócz tego wpływ na jej występowanie mają również dziecięce nawyki, takie jak ssanie palca, oddychanie przez usta czy ciągłe korzystanie ze smoczka, co może zahamować wzrost szczęki.

Leczenie progenii

Wybór odpowiedniego sposobu leczenia progenii powinien być uzależniony od wieku pacjenta. Leczenie wad zgryzu jest zdecydowanie łatwiejsze u dzieci, jednakże w przypadku progenii konieczne będzie przeprowadzenie terapii chirurgiczno-ortodontycznej, co możliwe jest tylko w przypadku osób dorosłych. Polega ona na operacyjnym ustawieniu żuchwy oraz dopasowaniu jej do wcześniej ustawionych ortodontycznie zębów. Taki sposób leczenia ma charakter długotrwały, gdyż wraz z użytkowaniem stałego aparatu ortodontycznego może potrwać około dwóch lat, a w niektórych przypadkach jeszcze więcej. Przed zabiegiem należy wykonać pogłębioną diagnostykę, w tym m.in. badania radiologiczne, modele wycisków czy fotografię twarzy. W skład zespołu, który zajmie się leczeniem progenii, mogą wchodzić: ortodonta, protetyk i chirurg szczękowo-twarzowy.

Po przeprowadzeniu zabiegu pacjent przez kilka tygodni ma zszynowane zęby górne i dolne, ponieważ celem jest wówczas prawidłowe zrośnięcie się kości. Przez ten czas należy odżywiać się poprzez słomkę i spożywać płynne lub półpłynne posiłki. Wiele osób obawia się tak skomplikowanego leczenia. Trzeba jednak pamiętać, że jest ono bardzo skuteczne i niesie za sobą naprawdę wiele korzyści: od poprawy samooceny i samopoczucia przez łatwiejszą higienę jamy ustnej aż do bardzo niskiego ryzyka pojawienia się próchnicy czy choroby przyzębia.