W dobie kiedy każdy gdzieś wiecznie pędzi nietrudno o poparzenia jamy ustanej. Tu szybka gorąca kawa, innym razem ciepły posiłek w biegu. Każdy z nas może sobie przypomnieć chociaż jedną sytuację, w której doprowadził do poparzenia wnętrze jamy ustnej: języka, wewnętrznej strony policzków czy podniebienia. Kiedy do tego dojdzie, pojawia się ból, zaczerwienienia, a czasami nawet biały nalot. Na szczęście istnieje kilka prostych trików, które pozwalają zminimalizować dolegliwości związane z poparzeniem jamy ustnej.

Jak dochodzi do poparzeń jamy ustnej?

Najczęściej przyczyną ich wystąpienia jest nieostrożność i pośpiech, które towarzyszą w spożywaniu ciepłych lub gorących potraw i napojów. Co może ulec oparzeniom? Przede wszystkim język, ale także błona śluzowa na wewnętrznych stronach policzków lub podniebienie. Objawami poparzenia wnętrza jamy ustnej są między innymi: ból, pieczenie, zaczerwienienie, a niekiedy także biały nalot w miejscu kontaktu gorącego płynu lub pokarmu z błoną śluzową.

Jak złagodzić ból przy poparzeniach jamy ustnej?

Najprostszym sposobem, by ograniczyć dolegliwości związane z poparzeniem jamy ustnej jest ssanie kostek lodu. Jeśli do wypadku dojdzie w restauracji lub kawiarni możemy poprosić obsługę o szklankę wody z lodem. Lód, który włożymy do ust należy przesuwać po wnętrzu całej jamy ustnej, a nie tylko trzymać w oparzonym miejscu.

Dodatkowo możemy przeprowadzać płukanki z mleka lub soli. By zrobić pierwszą potrzebujemy zimnego mleka. Do wykonania drugiej musimy przygotować roztwór ze szklanki ciepłej wody i ¼ łyżeczki soli. By działanie było skuteczne, należy powtarzać zabieg kilka razy dziennie. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że taka płukanka działa nie tylko przeciwbólowo, ale także odkażająco.

Kiedy należy udać się do apteki lub lekarza?

Jeśli domowe sposoby nie pomagają możemy użyć środków, które są dostępne w aptekach. Zaliczyć do nich możemy preparaty na afty, pleśniawki czy owrzodzenia. Działają one przeciwbólowo, antybakteryjnie, a także przyspieszają regenerację podrażnionych błon śluzowych. By być pewnym, że stosujemy środek zgodnie z zaleceniami producenta, należy przeczytać ulotkę, która jest dołączona do każdego produktu.

Jeśli okaże się, że żaden z wymienionych sposobów nie sprawił, że problem zniknie po upływie 2-3 dni, musimy udać się do lekarza rodzinnego lub stomatologa w celu wprowadzenia bardziej specjalistycznych metod leczenia.