poparzenia jamy ustnej

W dobie kiedy każdy gdzieś wiecznie pędzi nietrudno o poparzenia jamy ustanej. Tu szybka gorąca kawa, innym razem ciepły posiłek w biegu. Każdy z nas może sobie przypomnieć chociaż jedną sytuację, w której doprowadził do poparzenia wnętrze jamy ustnej: języka, wewnętrznej strony policzków czy podniebienia. Kiedy do tego dojdzie, pojawia się ból, zaczerwienienia, a czasami nawet biały nalot. Na szczęście istnieje kilka prostych trików, które pozwalają zminimalizować dolegliwości związane z poparzeniem jamy ustnej.

Jak dochodzi do poparzeń jamy ustnej, np. poparzenia podniebienia?

Najczęściej przyczyną ich wystąpienia jest nieostrożność i pośpiech, które towarzyszą w spożywaniu ciepłych lub gorących potraw i napojów. Co może ulec oparzeniom? Przede wszystkim język, ale także błona śluzowa na wewnętrznych stronach policzków lub podniebienie. Objawami poparzenia wnętrza jamy ustnej - także oparzenia podniebienia - są między innymi: ból i pieczenie, obrzęk, zaczerwienienie, a niekiedy także biały nalot i otoczone czerwonym rąbkiem w miejscu kontaktu gorącego płynu lub pokarmu z błoną śluzową. Dolegliwości bólowe to jednak nie wszystko, obrzękowi i bólowi podniebienia może towarzyszyć ból gardła, bolesna nadżerka lub owrzodzenie o owalnym kształcie, a także wypełniony surowicą bąbel na podniebieniu.

  1. Curasept ADS 350 – żel do miejscowego leczenia dziąseł z chlorheksydyną 0,5 % 30 ml
    25,90 zł
  2. Curasept ADS 020 Lentivo - płyn z chlorheksydyną i chlorobutanolem 200ml
    32,90 zł
  3. Curasept ADS 020 Astringent - płyn z chlorheksydyną i oczarem wirginijskim 200ml
    32,90 zł
  4. Curasept ADS350 Regenerative – regenerujący żel leczniczy z chlorheksydyną 0,5% i kwasem hialuronowym 30 ml
    24,90 zł
  5. Curasept ADS350 Soothing – łagodzący żel leczniczy z chlorheksydyną 0,5% i chlorobutanolem 30 ml
    24,90 zł
  6. Kin Gingival płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną 0,12% 500 ml
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 42,90 zł 44,90 zł
  7. KIN PerioKIN Gum Gencives płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną 0,20% 250 ml
    30,50 zł

Poparzone podniebienie u dzieci - jak pomóc najmłodszym?

W przypadku poparzonego podniebienia u dzieci należy udać się do lekarza dentysty lub pediatry. Istnieją również domowy sposoby na tego typu dolegliwości, które przyniosą ulgę przynajmniej na pewien czas. Warto skorzystać wtedy ze środków na afty lub owrzodzenia, które sprzedawane są bez recepty. W sprzedaży dostępne są także różne spraye i żele o miejscowym działaniu przeciwbólowym. Przed zastosowaniem danego preparatu należy jednak skonsultować się ze stomatologiem, który określi, czy można podać go dziecku. Inne domowe sposoby na poparzone podniebienie to: ssanie kawałka lodu, wypicie szklanki ciepłej wody z ćwiartką łyżeczki soli czy wypicie szklanki mleka.

Jak złagodzić ból podniebienia przy poparzeniach jamy ustnej - domowe sposoby na poparzone podniebienie

Najprostszym sposobem, by ograniczyć dolegliwości związane z poparzeniem jamy ustnej jest włożenie do ust kostek lodu i ssanie kostek lodu do momentu rozpuszczenia. Jeśli do wypadku dojdzie w restauracji lub kawiarni możemy poprosić obsługę o szklankę wody z lodem. Lód, który włożymy do ust należy przesuwać po wnętrzu całej jamy ustnej, a nie tylko trzymać w oparzonym miejscu.

Dodatkowo możemy przeprowadzać płukanki z mleka lub soli. By zrobić pierwszą potrzebujemy zimnego mleka. Do wykonania drugiej musimy przygotować roztwór ze szklanki ciepłej wody i ¼ lub pół łyżeczki soli. By działanie było skuteczne, należy powtarzać zabieg kilka razy dziennie. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że taka płukanka działa nie tylko przeciwbólowo, ale także odkażająco.

Płukanki przynoszące ulgę po oparzeniu jamy ustnej - jak przyśpieszyć gojenie zranionego podniebienia?

Aby poczuć szybką ulgę po oparzeniu jamy ustnej i wyciszyć silny ból podniebienia, możecie zastosować napar z rumianku bądź nagietka, napar z malwy oraz wywar z siemienia lnianego. Takie naturalne, ziołowe płukanki świetnie uśmierzają ból w jamie ustnej i łagodzą objawy w przypadku poparzenia. Jak przygotować taki napar, przykładowo z malwy? Wystarczy wrzucić kilka suszonych płatków kwiatu malwy do szklanki, zalać je wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem przez co najmniej kilka minut. Po ostudzeniu i przecedzeniu tego naparu możecie wypłukać nim jamę ustną.

Bąbel na podniebieniu - jak radzić sobie ze zmianami patologicznymi błony śluzowej jamy ustnej? Jak pozbyć się bąbla po poparzeniu i czy można go przebić?

Zastanawiasz się, jak poradzić sobie ze zmianami patologicznymi błony śluzowej jamy ustnej? Jeśli posiadasz bąble po poparzeniu, nie możesz ich przebijać! Najlepiej jest stosować wówczas specjalistyczne środki stworzone do tego celu, a jeżeli rana nie zniknie w ciągu tygodnia, należy zgłosić się do stomatologa lub lekarza rodzinnego.

Czy poparzone podniebienie jest bardzo bolesne i jak długo boli poparzone podniebienie?

Oparzenie na podniebieniu może objawiać się nie tylko uczuciem szczypania i pieczenia, ale właśnie również bólem obejmującym nawet język i gardło. Dolegliwości bólowe nasilają się zwłaszcza podczas jedzenia i picia. Jak długo boli poparzone podniebienie? Przyjmuje się, że taki stan może utrzymać się 2-3 dni, a w przypadku poważniejszych uszkodzeń – nawet 2 tygodnie!

Jak długo goi się poparzone podniebienie?

Poparzone podniebienie goi się zazwyczaj samoistnie w ciągu trzech, maksymalnie siedmiu dni. W trakcie gojenia możecie oczywiście wciąż odczuwać ból. Śluzówka jamy ustnej i poparzone podniebienie, są bowiem bardziej wrażliwe niż zwykle. Jeśli czas gojenia wydłuża się ponad tydzień lub o zgrozo na okres dłuższy niż 14 dni, polecamy Wam udać się do lekarza. Ból po poparzeniu z pewnością złagodzą leki, które Wam przepisze. Wyciszą one stan zapalny oraz uśmierzą ból. 

Czego nie robić i co robić podczas gdy mamy podrażnione podniebienie?

  1. Pijemy małymi łykami.
  2. Unikamy gorących i ostrych potraw, które mogą jeszcze bardziej podrażniać śluzówkę jamy ustnej.

Kiedy należy udać się do apteki lub lekarza?

Jeśli domowe sposoby nie pomagają możemy użyć środków, które są dostępne w aptekach. Zaliczyć do nich możemy preparaty na afty, pleśniawki czy owrzodzenia. Leki na afty będą świetnym pomysłem w przypadku poparzenia jamy ustnej i gardła. Działają one przeciwbólowo, antybakteryjnie, a także przyspieszają regenerację podrażnionych błon śluzowych. Świetnie sprawdzą się także tabletki na ból gardła. One również mogą okazać się pomocne w tej wyjątkowej sytuacji.

By być pewnym, że stosujemy środek zgodnie z zaleceniami producenta, należy przeczytać ulotkę, która jest dołączona do każdego produktu.

Jeśli okaże się, że żaden z wymienionych sposobów nie sprawił, że problem zniknie po upływie 2-3 dni, musimy udać się do lekarza rodzinnego lub stomatologa w celu wprowadzenia bardziej specjalistycznych metod leczenia.

Czy poparzenie jamy ustnej może doprowadzić do perforacji układu pokarmowego?

Poparzenie jamy ustnej może doprowadzić do kilku poważnych dolegliwości oraz niepokojących zjawisk. Okazuje się, że jednym ze skutków takiego oparzenia jest perforacja przełyku lub żołądka, czyli inaczej przedziurawienie, które oznacza uszkodzenie ściany przewodu pokarmowego. Najczęściej dochodzi do tego z powodu poparzenia po spożyciu środków chemicznych. Inne możliwe powikłania to chociażby zapalenie śródpiersie, zapalenie otrzewnej czy posocznica.