plytka przedsionkowa

Płytka przedsionkowa to aparat ortodontyczny dedykowany głównie najmłodszym dzieciom, czyli tym, u których nie wykształciły się jeszcze zęby stałe. Jej plastikowa, podłużna forma zapewnia maluchowi warunki prawidłowego rozwoju zgryzu, a także oducza szkraba szkodliwych nawyków takich jak ssanie smoczka, palca czy warg. Na czym konkretnie polega działanie płytki przedsionkowej i jaka rzeczywiście jest jej skuteczność?

Bardzo ważne jest, by zadbać nie tylko o odpowiednią higienę jamy ustnej dziecka, ale również o to, by zgryz naszego szkraba rozwijał się prawidłowo. Niestety, rodzice bardzo często to lekceważą, przez co ząbki najmłodszych – na przykład za sprawą zbyt długiego ssania przez malucha smoczka – często rozwijają się nieprawidłowo, co w przyszłości wiąże się z wadami zgryzu, które trzeba korygować chociażby przy pomocy tradycyjnego aparatu ortodontycznego.

Jak doskonale wiemy, leczenie aparatem klasycznym jest długie i kosztowne, więc zawsze jeśli tylko zachodzi taka możliwość, lepiej go uniknąć. Pomóc nam w tym może chociażby płytka przedsionkowa.

Charakterystyka płytki przedsionkowej (korektora zgryzu) - w jakim celu powstała i po co się ją stosuje?

Płytki przedsionkowe powstały przede wszystkim z myślą o dzieciach, których nie jesteśmy w stanie dobrowolnie odzwyczaić od ssania smoczka czy palca. Ich stosowanie jest bardzo proste – plastikową płytkę należy po prostu wsunąć do ust dziecka, które w ten sposób straci możliwość oddziaływania na swoje ząbki w niekorzystny sposób.

Warto podkreślić, że znajdująca się w ustach płytka przez cały czas kontroluje prawidłowe ułożenie języka, oraz świetnie sprawdza się w korygowaniu tyłozgryzu; wszystko z uwagi na fakt, że pobudza ona mięśnie ust i twarzy do prawidłowej pracy, co skutkuje również szybszą nauką mowy oraz lepszym przeżuwaniem pokarmów przez naszego szkraba.

Płytka przedsionkowa uniemożliwia także dziecku oddychanie ustami, czyli czynność, która wykonywana nagminnie może mieć bardzo niekorzystne skutki w postaci upośledzenia górnych dróg oddechowych.

  1. Szczoteczka soniczna dla dziecka BRUSH-BABY Babysonic Pro różowa
    48,00 zł
  2. Szczoteczka elektryczna dla dziecka +3 ORAL-B Vitality Kids D100 Cars
    99,90 zł
  3. Szczoteczka elektryczna dla dziecka +3 ORAL-B Vitality Kids D100 Frozen
    99,90 zł
  4. Szczoteczka elektryczna dla dziecka +3 ORAL-B Vitality Kids D100 Star Wars
    99,90 zł
  5. Szczoteczka soniczna dla dziecka Philips Sonicare For Kids (z aplikacją na Bluetooth) HX6322/04
    Ocena:
    100%
    220,00 zł
  6. Szczoteczka soniczna dla dziecka BRUSH-BABY BabySonic Pro żółta
    Ocena:
    100%
    48,00 zł

Rodzaje płytek przedsionkowych

Płytki przedsionkowe są dostępne w większości sklepów dentystycznych. Możemy obecnie je nabyć w kilku różnych rodzajach, które dedykowane są nieco innym grupom użytkowników. W sklepach znajdziemy:

- płytki przedsionkowe wyposażone w kuleczkę podniebną – to płytki oferowane głównie przez firmę Dr Hinz. Posiadają kulkę umieszczoną na drucianym uchwycie, której zadaniem jest kierowanie języka w stronę podniebienia. Tego typu płytki cieszą się szczególną popularnością w leczenia wad zgryzu u dzieci z zespołem Downa i porażeniem mózgowym, gdyż świetnie wyrabiają nawyk prawidłowego układania języka;

- płytki przedsionkowe z zaporą językową – ten rodzaj płytek również znajduje się głównie w asortymencie marki Dr Hinz. Ich forma służy głównie niedopuszczaniu języka między zęby, co pozwala zwalczać problem zgryzu otwartego i nasilonego wychylenia zębów przednich. Ten typ płytki jest również dedykowany dzieciom, które posiadają problem z prawidłowym artykułowaniem słów;

- płytki przedsionkowe ze sztywnym profilem nadgryzowym – płytki umożliwiające prawidłowe ułożenie szczęk względem siebie, oraz przyswajające dzieciom nawyk właściwego oddychania przez nos. Tego rodzaju produkty gwarantują też najmłodszym znaczną poprawę wymowy, ponieważ zapobiegają stępianiu brzmienia głosek. Dzięki nim dzieci mają szansę pozbyć się większości problemów związanych z tyłozgryzem.

Płytka przedsionkowa z kulką - co musisz o niej wiedzieć?

Płyta przedsionkowa to inaczej korektor zgryzu. Jest rodzajem aparatu ortodontycznego, którego zadaniem jest pomóc dzieciom w walce z szkodliwym nawykiem ssania, np. smoczka, kciuka czy warg. Płytka wykonana jest z plastiku i ma podłużny kształt, co sprawia, że zapewnia odpowiednie warunki do tego, aby zgryz rozwijał się prawidłowo. Działanie płytki przedsionkowej opiera się na wykorzystaniu siły mięśni w celu skorygowania niewielkich wad zgryzu. Ma ona kilka funkcji. Nie tylko dba o prawidłowe ułożenie języka, ale także koryguje tyłozgryz oraz pobudza mięśnie jamy ustnej i twarzy do prawidłowej pracy. Ten typ aparatu ortodontycznego umożliwia dzieciom oddychanie ustami.

Płytka przedsionkowa z zaporą dla języka - co jeszcze musisz o niej wiedzieć?

Jaka jest rola płytki przedsionkowej z zaporą dla języka? Polega ona na niedopuszczeniu języka między zęby, dzięki czemu jesteśmy w stanie wyeliminować problem zgryzu otwartego oraz nasilonego wychylenia zębów przednich. Najczęściej rekomendowana jest tym dzieciom, które mają zaburzenia mowy lub trudności z prawidłowym artykułowaniem słów.

Czy warto stosować płytki przedsionkowe?

Płytki przedsionkowe stanowią z pewnością doskonałe rozwiązanie w przypadku wszystkich dzieci, których trudno jest oduczyć niewłaściwych nawyków. U najmłodszych szkrabów doskonale spełniają one rolę aparatu ortodontycznego, a zatem sprzętu, który świetnie reguluje zgryz i ustawia zęby w prawidłowej pozycji.

Pamiętajmy, że płytki przedsionkowe są dedykowane głównie dzieciom znajdującym się w wieku od 3 do 8 lat – u starszych pociech w przypadku jakichkolwiek problemów ze zgryzem rekomenduje się już założenie tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Leczenie zębów popularnymi „drutami” jest długie, kosztowne i mało komfortowe, ale dzięki płytkami przedsionkowymi możemy go w przyszłości naszym szkrabom zaoszczędzić.

Płytka przedsionkowa u dzieci z zespołem Downa i porażeniem mózgowym - czy pociechy z tymi schorzeniami mogą ją stosować?

Płytka przedsionkowa wyposażona w kuleczkę podniebienną świetnie sprawdzi się w przypadku dzieci z zespołem Downa czy też porażeniem mózgowym. Wspomniana kulka, którą umieszcza się na drucianym uchwycie, odpowiedzialna jest za kierowanie języka w stronę podniebienia. Ten rodzaj aparatu ortodontycznego doskonale wyrabia nawyk prawidłowego układania języka w jamie ustnej.

Płytka przedsionkowa dla dorosłych - czy dorośli także mogą z niej korzystać?

Płytka przedsionkowa to przyrząd stworzony z myślą o młodszych dzieciach, czyli takich, u których jeszcze nie wykształciły się zęby stałe. Wady zgryzu u dorosłych najczęściej leczy się poprzez zastosowania tradycyjnych aparatów ortodontycznych.

Gdzie kupić płytkę przedsionkową?

Płytę przedsionkową można kupić w certyfikowanych sklepach stomatologicznych, w których obecne są produkty wysokiej jakości. Można nabyć ją również w aptece, jednak zdarza się, że w takich miejscach są one trudnodostępne. Najlepiej jest więc sprawdzić oferty sklepów z produktami do higieny jamy ustnej.

Płytka przedsionkowa - jak ją zakładać?

Użytkowanie płytki przedsionkowej jest bardzo proste. Wystarczy po prostu wsunąć ją do jamy ustnej dziecka. Dzięki temu nasza pociecha straci możliwość oddziaływania na swoje ząbki w negatywny sposób. Dziecko powinno objąć płytkę przedsionkową swoimi wargami. Przy słabo rozwiniętej sile warg płytka powinna zostać objęta nieco mocniej.

Płytka przedsionkowa - cena. Ile kosztuje korektor zgryzu?

Zastanawiasz się, jaki jest koszt płytki przedsionkowej? Okazuje się, że może być to wydatek na każdą kieszeń. Cena korektora zgryzu uzależniona jest od tego, z jakich materiałów został on wykonany. Najtańsze są płytki plastikowe, gdyż kosztują zaledwie kilkanaście złotych. Nieco droższe są płytki silikonowe. W ich przypadku musimy liczyć się z wydatkiem rzędu około 50 zł. Z kolei najdroższe płytki przedsionkowe produkowane są przed firmę Dr. Hinz i mogą kosztować nawet około 200 zł.  

Skonsultuj decyzję ze stomatologiem

Wprawdzie płytki przedsionkowe są dostępne w ogólnej sprzedaży, jednak warto, byśmy przed ich zakupem skonsultowali stan jamy ustnej szkraba ze stomatologiem. Tylko specjalista jest w stanie bowiem ocenić, czy w przypadku naszego malucha płytka okaże się odpowiednim rozwiązaniem.

Jeśli lekarz zdecyduje o tym, że warto wyposażyć pociechę w płytkę przedsionkową, nie zapominajmy o tym, by cały czas kontrolować, czy dziecko nie wyciąga aparatu z ust i czy właściwie z niego korzysta, gdyż w przeciwnym razie efekty działania płytki mogą nie być takie, jakich oczekujemy.