Produkty do pielęgnacji jamy ustnej powstrzymują koronawirusa? Zaskakujące wyniki badań

Badacze z laboratorium Colgate doszli do bardzo ciekawego odkrycia. Otóż wedle wstępnych ustaleń, pasty do zębów zawierające cynę bądź cynk są w stanie neutralizować powodujące COVID-19 wirusy nawet w 99,9%. Co więcej, preparaty z wspomnianymi wyżej pierwiastkami działają niezwykle szybko – do osiągnięcia sukcesu, jakim jest pozbycie się z jamy ustnej koronawirusa, wystarczą im zaledwie dwie minuty kontaktu z zębami. Imponujące, prawda?

Specjaliści wskazują, że w większości przypadków zarażamy się COVID-19 drogą kropelkową – najczęściej w wyniku kaszlu bądź kichania. Cząsteczki wirusa, które w trakcie tych czynności wydostają się z naszej jamy ustnej, mogą być neutralizowane w zarodku dzięki działaniu pasty Colgate Total. Tak przynajmniej twierdzą badacze. Gdyby ich przypuszczenia się potwierdziły, moglibyśmy znacząco zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa za sprawą… mycia zębów! Ale nie tylko.

Pokonaj koronawirusa w trzydzieści sekund

Podobnie skuteczne w walce z koronawirusami są płyny do płukania ust. Chodzi o płukanki zawierające chlorek cetolopirydyny (CPC), nadtlenek wodoru, chloroheksydynę oraz fluorki. Takie preparaty doskonale zmniejszają aktywność wirusa w jamie ustnej, a efekt ich działania utrzymuje się od 30 do 60 minut po przepłukaniu ust. Badania przeprowadzono przy użyciu płynu Colgate Plax, jednak podobnie skuteczne są też płukanki Colgate Peroxyl oraz Colgate PerioGard.

Wspominaliśmy wyżej, że dwie minuty kontaktu z zębami wystarczą paście do zębów z cyną, aby zneutralizować w jamie ustnej koronawirusy. Według badaczy, płyn do płukania jest pod tym względem jeszcze lepszy – on zabija niepożądane wirusy już w trzydzieści sekund! Pamiętajmy jednak, że mówimy o wstępnych wynikach laboratoryjnych, a badania w tym kierunku cały czas są prowadzone.

    Rola higieny jamy ustnej w zwalczaniu pandemii

    Choć nie ma jeszcze oficjalnych dowodów, że środki do higieny jamy ustnej mogą zapewniać ochronę przed COVID-19, badania przeprowadzone przez naukowców z firmy Colgate dają dużą nadzieję, że wkrótce zaczną one odgrywać istotną rolę w walce z koronawirusem. Zresztą, tak naprawdę już ją odgrywają. Jak bowiem wspominano wcześniej, najłatwiej zarazić się COVID-19 drogą kropelkową, czyli poprzez kontakt ze śliną zarażonej osoby. Oznacza to, że w dobie pandemii powinniśmy jeszcze większą uwagę zwracać na higienę codziennego mycia zębów i dziąseł. Oto, o czym powinieneś pamiętać, aby uniknąć zarażenia siebie bądź bliskich COVID-19 poprzez szczotkowanie.

    1. Nie pozwól, by Twoja szczoteczka miała kontakt ze szczoteczkami pozostałych domowników. Najlepiej przechowuj swoje akcesorium do czyszczenia zębów w oddzielnym kubku lub pojemniku.

    2. Odkażaj szczoteczkę przed i po umyciu zębów. Możesz to robić zanurzając jej włosie w specjalnych roztworach na bazie oktenidyny, fenoksyetanolu bądź chlorheksydyny. Taka „kąpiel” szczoteczki powinna trwać około pięciu minut. Zaraz po niej włókna należy przepłukać pod bieżącą wodą i pozostawić do wysuszenia.

    3. Dbaj o czystość pojemnika, w którym przetrzymujesz szczoteczkę. Regularnej pielęgnacji powinien być także poddawany pojemnik/kubeczek, w którym przetrzymujesz szczoteczkę. Co kilka dni należy go dezynfekować (na przykład alkoholem) bądź dokładnie przemywać wodą z mydłem. Ważne jest także to, aby akcesorium, w którym przetrzymywany jest Twój przedmiot do higieny jamy ustnej, znajdowało się z dala od muszli klozetowej i umywalki.

    4. Myj ręce i umywalkę. Po każdorazowym umyciu zębów i przepłukaniu jamy ustnej specjalistycznym płynem, sumiennie umyj ręce mydłem i ciepłą wodą (warto także przemyć twarz). Umywalkę zdezynfekuj specjalnymi preparatami na bazie chloru lub alkoholu. Pamiętaj, by umyć zarówno powierzchnię umywalki, jak i wszystkie inne miejsca, z którymi miałeś kontakt. Dzięki temu ograniczysz ryzyko pozostawienia po sobie w łazience bakterii.