Paski wybielające zęby - prosty sposób na białe zęby. Jak stosować pasku wybielające, jakie mają wady i zalety?

Wielu osobom marzą się białe zęby, niczym u hollywoodzkich gwiazd. Zwykłemu Kowalskiemu wydawać by się mogło, że droga do białych zębów jest długa, wyboista i tak kosztowna, że czas już najwyższy zacząć się przyzwyczajać do słonecznie promienistego żółtego odcienia naszych odbarwionych zębów, którego pozazdrościłaby nam niejedna nutria.

Nie tędy jednak droga. Istnieją bowiem niedrogie sposoby na nadanie naszemu szkliwu pięknego, białego koloru, na które nie musimy wydawać 2000 złotych (a tyle na ogół wynosi cena profesjonalnego wybielania w gabinecie). Jednym z nich są opisywane tu paski wybielające, stanowiące solidną alternatywę dla past, żelów i lakierów wybielających.

O czym dokładnie mowa? Paski wybielające to prostokątne, przyklejane do zębów wycinki, które nasączono substancją aktywnie rozjaśniającą zęby. Najczęściej jest to nadtlenek wodoru (czyli substancja powszechnie używana do wybielania uzębienia przez stomatologów). Zachodząca przez nią w szkliwie reakcja powoduje rozpuszczenie osadów i rozjaśnienie uśmiechu. Paski wybielające są bezpieczne dla zębów, ponieważ zawarte w nich stężenie nadtlenku wodoru jest niższe, niż w przypadku żeli, wykorzystywanych w gabinetach dentystycznych. Unia Europejska zabrania zresztą sprzedaży preparatów, w których ilość tego składnika byłaby zbyt duża. Przekłada się to tym samym na fakt, że paski wybielające są w stanie usuwać jedynie nieduże przebarwienia. Pozwala to nam na uniknięcie szorowania zębów mocno ścieralnymi pastami, które mogłyby uszkodzić nasze szkliwo. Produkty tego typu są też idealną rekomendacją dla osób palących, pozwalając im na pozbycie się szpecącego osadu z powierzchni szkliwa. Samo korzystanie z pasków nie jest trudne, zaś dodatkową wiedzę na ich temat znajdziecie na łamach tego artykułu.

  1. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-05 (Whitening Professional)
    529,99 zł
  2. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-06 (Whitening)
    479,99 zł
  3. Wybielający płyn do płukania ust Vitis Whitening
    29,99 zł

Jak korzystać z pasków wybielających zęby?

Korzystanie z pasków wybielających, można zobrazować w kilku prostych krokach.

Udaj się do stomatologa - pozwól profesjonaliście ocenić, czy wybielanie twoich zębów paskami nie będzie miało negatywnych skutków. Dentysta musi także naprawić wszystkie ubytki, usunąć kamień nazębny (by substancje aktywne mgły zadziałać) i płytkę nazębną.

Nałóż paski na zęby - zgodnie z instrukcją producenta - przyklej pasek przeznaczany na szczękę do górnego łuku (na górne zęby), a ten na żuchwę - do dolnego, stroną nasączoną żelem wybielającym do dolnych zębów. Paski dobrze przylegają do zębów. Przed wybielaniem nie szczotkuj uzębienia.  Paski należy trzymać na zębach tak długo jak zaleca producent. W zależności od wybranej firmy, producenci zalecają trzymanie pasków na zębach raz do dwóch razy dziennie, po pół godziny - godzinę, przez okres od siedmiu do dziesięciu dni. Po zdjęciu pasków, przepłucz jamę ustną wodą. Nigdy nie trzymaj pasków dłużej, niż zaleca to producent, nie zasypiaj z nimi, nie połykaj ich. Jeżeli odczuwasz dyskomfort (np. nadwrażliwość zębów) - zrób kilkudniową przerwę. Nie wpłynie to na efekt wybielania, a pozwoli zębom "odetchnąć".

Dieta podczas wybielania zębów paskami - zadbaj o nią, aby mieć śnieżnobiały uśmiech

Stosuj białą dietę - przez cały okres wybielania uśmiechu oraz co najmniej trzy doby po zakończeniu zabiegów - stosuj się do zaleceń tzw. białej diety. Należy spożywać nabiał, ryby (bez kolorowych przypraw), owoce morza, warzywa jasne i pozbawione barwników oraz warzywa bez skórki. Z owoców wolno nam jeść tylko i wyłącznie banany. Ryż, kasza jaglana i jęczmienna oraz białe pieczywo i makarony również są tu zalecane. Z napojów, powinniśmy ograniczyć się do mleka oraz wody mineralnej, pozbawionej cytryny.

Higiena jamy ustnej podczas wybielania zębów w domu

Jak dbać o jamę ustną wówczas, gdy wybielamy zęby domowymi sposobami? Z pewnością warto stosować wybielające pasty do zębów czy też płyny do płukania ust. Jeśli dany środek posiada silne właściwości ścierające, nie powinien być stosowany przy każdorazowym szczotkowaniu zębów.

W pielęgnacji jamy ustnej można korzystać także z sody oczyszczonej, która oczyszcza zęby z nagromadzonego osadu. Oprócz tego, aby utrzymać efekt białych zębów na dłużej, warto unikać silnie barwiących napojów, takich jak kawa, herbata czy czerwone wino.

Paski do wybielania zębów w domu - wady i zalety wybielania zębów tym sposobem w warunkach domowych

Zalety pasków do wybielania zębów

Jak każda metoda wybielania zębów, tak i paski wybielające mają swoje wady i zalety. Wśród pozytywnych cech pasków, znajdują się:

- możliwość wybielania w domowym zaciszu,

- paski są elastyczne, nie odklejają się od powierzchni zębów, a sam proces wybielania jest szybki i prosty,

- paski są łatwe w użyciu,

- niska cena - około 100zł,

- długotrwały efekt białego uśmiechu, utrzymujący się około roku,

- nawet o osiem tonów jaśniejsze zęby, kolor zębów na pewno się Wam spodoba.

Wady wybielania zębów w warunkach domowych

Wady pasków wybielających to:

- niedokładne wybielenie zębów przez to, że paski mogą niedokładnie przylegać do niektórych miejsc,

- nierozjaśnienie przestrzeni międzyzębowych,

- ryzyko powstania przejściowej nadwrażliwości zębów,

- podrażnienia dziąseł,

- martwe zęby nie zostaną wybielone,

- ból przy wybielaniu - u osób z odsłoniętymi szyjkami zębowymi bądź nadwrażliwymi zębami.

Zastosowane "z głową" paski wybielające to dobra metoda na tanie i bezpieczne rozjaśnienie uzębienia. W naszym sklepie oferujemy wysokiej jakości paski wybielające WhiteWash Nano Intensive Whitening Strips. Najważniejsze jest, by przed przeprowadzeniem zabiegów, skonsultować się ze stomatologiem. Oceni on, czy wybielanie nie spowoduje szkód i przygotuje nasze uzębienie na kontakt z substancją aktywną.

Nie wszyscy mogą zdecydować się na stosowanie pasków wybielających do zębów - kto nie może stosować pasków wybielających?

A jeśli nasze zęby są odbarwione naturalnie? Tutaj paski już nie pomogą – musimy odłożyć trochę pieniędzy na rozjaśnianie szkliwa metodami profesjonalnymi. Zęby martwe również należą do tej kategorii. W takich przypadkach dentysta może zastosować licówki, zakrywające odbarwione zęby, lub specjalne opatrunki, przebarwiające zęby na biało od wewnątrz.

Wybielanie w warunkach domowych - podsumowanie

Droga do białych zębów nie jest zamknięta dla każdego. Wystarczy jedynie znać swoje potrzeby i naprawdę chcieć osiągnąć wymarzony cel. Przypominamy jednak ponownie, że pasku wybielające, choć skuteczne, są produktem przeznaczonym dla grupy docelowej znacznie węższej, niż w przypadku past o takim samym działaniu. To samo tyczy się zastosowanych w paskach żeli – mogą one powodować dyskomfort po wejściu w bliski kontakt z dziąsłami, dlatego też, jeśli nie przeszkadza nam dłuższy czas kuracji, możemy się zamiast tego zdecydować na korzystanie właśnie z pasty wybielającej.