Palenie a nowotwór szczęki

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wiele nieprzyjemnych konsekwencji niesie za sobą palenie tytoniu. Zazwyczaj identyfikujemy je jednak wyłącznie ze schorzeniami płuc i serca; mało kto z nas zwraca uwagę na problemy jamy ustnej, jakie czyhają na palaczy. Niestety, mogą być one bardzo poważne – mowa tu bowiem nie tylko o nieprzyjemnym zapachu z ust, przebarwieniach zębów, czy wzmożonym ryzyku wystąpienia chorób przyzębia, ale również nowotworach szczęki, które, jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, mogą być nawet śmiertelne.

Jeśli jesteście palaczami, na pewno wielokrotnie słyszeliście rady, byście ten nałóg porzucili. Zdajemy sobie sprawę, jakie to trudne, jednak warto owych rad posłuchać – tylko całkowite porzucenie palenia jest w stanie bowiem uchronić nas przed wieloma przykrymi stanami chorobowymi jamy ustnej. W poniższym artykule postanowiliśmy się skupić na chyba najpoważniejszym ze wszystkich – nowotworze szczęki. W jaki sposób atakuje on jamę ustną? Jakie są jego objawy? Jak można mu zapobiegać? Zapraszamy do lektury!

Które obszary jamy ustnej może zaatakować nowotwór?

Za szkodliwe działanie papierosów odpowiada zawarta w ich dymie nikotyna, a także tysiące innych rakotwórczych substancji, które wypełniają wyrób tytoniowy. Właśnie z uwagi na zawarte w papierosach szkodliwe substancje, zęby palaczy są niezwykle podatne na przebarwienia, wzmożone występowanie płytki nazębnej, a także niszczenie się szkliwa. Wprawdzie stomatologia estetyczna oferuje dziś wiele zabiegów, które skutecznie pozwalają przywrócić zębom naturalny kolor, jednak – z czego wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy - nie przynoszą one zamierzonych rezultatów, jeśli po zakończeniu leczenia pacjent nie zaprzestaje palić papierosów.

  1. PHILIPS Sonicare ForKids PINK HX6352/42 Bluetooth szczoteczka soniczna dla dzieci z 2 końcówkami
    208,00 zł
  2. Szczoteczka soniczna Philips Sonicare Protective Clean 4300 White HX6807/24
    325,00 zł
  3. Szczoteczka soniczna Philips Sonicare Protective Clean 4300 Pink HX6806/04
    345,00 zł
  4. Szczoteczka soniczna Philips Sonicare Series 3100 HX3671/14
    249,00 zł
  5. Szczoteczka soniczna Philips Sonicare Protective Clean 4500 Pink HX6836/24
    419,99 zł
  6. Szczoteczka soniczna Philips Sonicare Protective Clean 4500 Black HX6830/44
    419,99 zł
  7. Szczoteczka soniczna Philips Sonicare Protective Clean 4300 Light Blue HX6803/04
    325,00 zł

Jak podkreślono wyżej, problemy z barwą zębów, nieprzyjemnym zapachem z ust i chorobami przyzębia, to nie jedyne nieprzyjemności, jakie możemy powiązać z paleniem. Nasza jama ustna może zostać też zaatakowana przez nowotwory, które, w zależności od swojego stadium zaawansowania, mogą być groźne dla życia. Komórki nowotworowe są w stanie występować właściwie w każdym obszarze jamy ustnej, przy czym najczęściej mamy do czynienia z nowotworami ust, gardła, ślinianek, języka oraz warg.

Jak rozpoznać nowotwór jamy ustnej?

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej może być czasem zadaniem niezmiernie trudnym – wszystko dlatego, że nie zawsze zmianom nowotworowym towarzyszą jakiekolwiek dolegliwości. Właśnie dlatego tak istotnym jest, by regularnie poddawać się badaniom diagnostycznym, które pozwolą odpowiednio wcześnie rozpoznać stan chorobowy i podjąć właściwe leczenie.

Czasem jednak - wraz z rozwijaniem się nowotworu - pojawiają się pewne niepokojące sygnały, które powinny wzmóc naszą czujność. Jakie to sygnały? Ich listę przedstawiamy Wam poniżej:

- dolegliwości przypominające ból zęba,
- przykry zapach z ust,
- grudki pojawiające się w różnych obszarach jamy ustnej,
- czerwone, białe, lub ciemne krostki występujące w jamie ustnej,
- problemy z przeżuwaniem, mówieniem i przełykaniem,
- problemy z poruszaniem szczęką, jej zdrętwienia i zgrubienia,
- zmiana głosu,
- uczucie, jakby coś utknęło w gardle.

Pamiętajmy o tym, że nowotwór wykryty we wczesnym stadium niemal zawsze da się całkowicie wyleczyć, więc bardzo istotne jest, byśmy natychmiast po dostrzeżeniu tego typu niepokojących symptomów udali się do specjalisty.

Profilaktyka przed nowotworami jamy ustnej

Badania potwierdzają, że najczęstszą przyczyną wykształcania się nowotworów jamy ustnej jest palenie tytoniu, więc najlepszy sposób na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia raka stanowi po prostu rzucenie palenia. Bardzo istotne znaczenie w profilaktyce przeciw nowotworom ma jednak także prawidłowa higiena jamy ustnej (szczotkowanie i nitkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie), regularne odwiedzanie stomatologa (wizyty kontrolne powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku), a także zdrowa dieta (unikanie napojów gazowanych i produktów bogatych w cukry; w zamian częste picie wody i jedzenie warzyw).