Ozonoterapia w stomatologii i medycynie oraz ozonowanie krwi. Jakie właściwości ma ozon?

Ozonoterapia pełni rolę w zwalczaniu wirusów, grzybów, bakterii oraz innych organizmów, które mogą wywoływać różne choroby. W tym celu wykorzystuje się ozon i tlen. Ozonoterapię stosuje się w stomatologii, medycynie, a także w kosmetyce. Dzięki lekturze naszego artykułu poznasz właściwości ozonu, a także jego zastosowanie w leczeniu dolegliwości jamy ustnej. Dowiesz się także, na czym polega ozonowanie krwi oraz jakie są przeciwwskazania do podjęcia ozonoterapii.

Ozon i jego właściwości

Ozon to silnie utleniający gaz o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym. Drobnoustroje mogą zostać utlenione przez niego w mniej niż minutę. Swoją rolę pełni też w oczyszczaniu pomieszczeń, np. sal operacyjnych, a także wody w basenach. Dzięki swoim właściwościom pleśniobójczym wykorzystywany jest również przy czyszczeniu samochodów, mebli, obuwia, rękawic sportowych oraz wszystkich innych przedmiotów, które nie nadają się do prania. Czasami ozonowaniu poddawana jest też żywność. Ozon może wyczyścić nie tylko wnętrze auta, ale również naszego ciała, pozbywając się grzybów, bakterii i pleśni, które wpływają negatywnie na działanie układu odpornościowego.

Ozonoterapia stosowana jest także w formie kąpieli ozonowo-tlenowych, zastrzyków dożylnych, domięśniowych lub podskórnych oraz pod postacią środków kosmetycznych, które aplikuje się na skórę.

ozon

Ozonoterapia stosowana jest także w formie kąpieli ozonowo-tlenowych, zastrzyków dożylnych, domięśniowych lub podskórnych oraz pod postacią środków kosmetycznych, które aplikuje się na skórę.

Zastosowanie ozonoterapii w stomatologii

Ozonoterapię w stomatologii wykorzystuje się do leczenia próchnicy oraz do oczyszczania i dezynfekcji tkanek w jamie ustnej w przypadku zapalenia miazgi zęba. Ozon pomaga także w leczeniu zapalenia przyzębia i następujących dolegliwości błony śluzowej – aft, pleśniawek, kandydozy czy grzybicy. Pełni rolę także w leczeniu trudno gojących się ran, nie tylko w stomatologii, ale również w dermatologii oraz kosmetyce.

 

 

ozonoterapia dentysta

Ozonowanie zębów mlecznych – na czym polega i kiedy jest stosowane?

Ozonowanie zębów mlecznych to zabieg całkowicie bezinwazyjny. Trwa tylko 20 sekund i nie wymaga zastosowania wierteł czy innych tego typu przyrządów. Ozonowanie przeprowadzane jest punktowo. Na ząb zaatakowany próchnicą nakładany jest silikonowy kapturek połączony z ozonatorem, z którego wydobywa się gaz leczniczy. Wspomniany zabieg stosowany jest łącznie z fluoryzacją i powtarzany co 3, 6 lub 12 miesięcy, w zależności od stopnia zaawansowania próchnicy.

Ozonowanie zębów będzie skuteczne wówczas, gdy zmiana znajduje się we wczesnym stadium rozwoju
i obejmuje jedynie szkliwo. Gdy tkanki zęba są już miękkie, konieczne będzie usunięcie ich za pomocą tradycyjnych metod, a zabieg ozonoterapii stosuje się wtedy jedynie wspomagająco.

Implantologia a terapia ozonem

Ozonoterapia wykorzystywana jest w wielu dziedzinach stomatologii, m.in. w protetyce, chirurgii stomatologicznej, leczeniu kanałowym, a także właśnie w implantologii. Ozon bez problemu dostaje się do trudno dostępnych miejsc zajętych chorobą, przyspiesza gojenie się ran, umożliwia zahamowanie przedłużonego krwawienia, zmniejsza obrzęki oraz zapobiega dalszym powikłaniom.

Ozonoterapia w medycynie, czyli o leczeniu ozonem. W jakich dziedzinach medycyny znalazł zastosowanie ozon?

Ozon działa przeciwbólowo. Stosowany jest również w leczeniu migreny, boreliozy, zapalenia kości, żółtaczki, zapalenia jelit itd. Dotlenia krew i komórki organizmu, dzięki czemu dba o właściwe dotlenienie mózgu. Gdy ozon zostanie połączony z tlenem, taka mieszanka może być podawana jako opatrunki, krople do oczu, zastrzyki podskórne, dożylne i dotętnicze. Ozonoterapia stosowana jest też w kosmetyce i dermatologii do leczenia trądziku i opryszczki. Rany na twarzy regularnie przemywanej wodą ozonowaną szybciej się goją, a wypryski i wykwity się na niej nie pojawiają. Skóra dotleniona starzeje się wolniej i charakteryzuje się gładkością. Cera staje się wtedy odświeżona, odmłodzona i sprężysta. W tym celu należy stosować kąpiele w wodzie ozonowanej, kosmetyki z ozonem, a także specjalne kremy i oliwki do ciała.

Czym jest ozonowanie krwi?

Ozonowanie krwi polega na całkowicie bezbolesnym pobraniu krwi od pacjenta, następnie na wzbogaceniu jej azotem i tlenem oraz podaniu jej dożylnie. Dotleniony organizm cieszy się dobrym wyglądem, zdrowiem oraz samopoczuciem. Dzięki ozonowi dochodzi do zwiększenia wydolności układu krwionośnego, stymulacji krążenia, wzmocnienia żył i naczyń krwionośnych, a także możliwe jest leczenie miażdżycy, niedokrwistości oraz innych, podobnych dolegliwości.

Ozonoterapia w stomatologii i medycynie – przeciwwskazania

Nie każdy może zostać poddany ozonoterapii, tj. terapii ozonem. Choć ma ona szerokie zastosowanie i jest ona uznawana za bezpieczną metodę, to nie jest rekomendowana osobom borykającym się z nadczynnością tarczycy, po przebytym wylewie lub po zawale mięśnia sercowego. Nie powinno się jej stosować również w przypadku ludzi z nadciśnieniem tętniczym oraz podatnych na alergie i uczulenia. Ozon to toksyczny gaz, a więc przy zbyt dużym stężeniu może skutkować zatruciem. Jeśli podczas ozonoterapii występuje uczucie suchości w gardle, kaszel i bóle głowy, należy przerwać cały proces.