Na czym polega osteotomia szczęki?

Leczenie ortodontyczne nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi poważnymi wadami zgryzu czy też zniekształceniami twarzy. W niektórych przypadkach, jedynym ratunkiem by zapewnić pacjentom normalne życie, jest przeprowadzenie operacji szczęki oraz żuchwy. Osteotomia to nazwa procedury chirurgicznej. Jest to innowacyjna metoda, która umożliwia skorygowanie kości twarzoczaszki (np. wysunięcie szczęki do przodu), a także przygotowuje podłoże pod ewentualne implanty.

Przerost szczęki, przesunięcie szczęki lub żuchwy i inne problemy ze zgryzem - jakie dają objawy?

Pacjenci z niesymetrycznie ustawionymi łukami zębowymi czy też niewłaściwie ułożonymi względem siebie szczękami są narażeni na wiele uporczywych kłopotów ze zdrowiem. Poważne wady zgryzu czy zaburzające rysy twarzy, źle wykształcone szczęki, mogą prowadzić u pacjenta do problemów z:

  • oddychaniem,
  • przeżuwaniem pokarmów,
  • połykaniem,
  • artykułowaniem słów,
  • poruszaniem stawami skroniowo-żuchwowymi,
  • próchnicą i chorobami przyzębia.

 

U osób, które cierpią na podobne dolegliwości, bądź też nierówne ułożenie szczęk znacząco wpływa na ich estetykę wyglądu zewnętrznego, równolegle prowadzi się leczenie chirurgiczne i ortodontyczne. Dzięki niemu, możliwe jest zredukowanie deformacji rysów twarzy, i tym samym umożliwienie pacjentowi normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Osteotomia szczęki - jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Zanim pacjent zostanie poddany zabiegowi osteotomii, wcześniej jest do niego przygotowywany przy pomocy leczenia ortodontycznego. Jego plan ortodonta przygotowuje w porozumieniu z chirurgiem. Obaj specjaliści decydują się na podjęcie określonych działań, bazując na analizie badania klinicznego, zdjęć fotograficznych, radiologicznych, a także modelu szczęk pacjenta. Dzięki temu, możliwe jest zaplanowanie możliwie najskuteczniejszej i najbardziej bezpiecznej terapii.

We wstępnej fazie leczenia, przede wszystkim lekarze starają się wyrównać kształt i szerokości łuków zębowych osoby leczonej. Aparat ortodontyczny pełni na tym etapie rolę szyny chirurgicznej, która umożliwia prawidłowe ustawienie szczęk względem siebie oraz stanowi element stabilizujący wyrostek kłykciowy po przecięciu kości żuchwy.

  1. Olimp Chela-Mag B6 Forte – kapsułki 90 szt.
    60,50 zł
  2. Olimp Chela-Mag B6 Forte – kapsułki 60 szt.
    40,99 zł
  3. Olimp Gold Omega 3 – kapsułki 90 szt.
    61,50 zł
  4. Forsen Fast z melatoniną krótsze zasypianie – 30 tabletek
    28,00 zł
  5. Forsen Forte z melatoniną skuteczne zasypianie – 30 kapsułek
    33,99 zł
  6. Olimp Gold-Vit D3 2000 – tabletki 120 szt.
    26,99 zł
  7. Olimp Gold-Vit D3 4000 Fast – tabletki 30 szt.
    19,50 zł
  8. Olimp Gold-Vit D3+K2 4000 – kapsułki 30 szt.
    39,50 zł
  9. Olimp Gold-Vit dla kobiet – tabletki 30 szt.
    35,99 zł
  10. Olimp Gold-Vit dla mężczyzn – tabletki 30 szt.
    35,99 zł

Rodzaje osteotomii: osteotomia żuchwy i szczęki

Najogólniej pisząc, osteotomia jest zabiegiem polegającym na chirurgicznym przecięciu kości szczęki lub żuchwy, i następnie ułożeniu jej w nowej, właściwej pozycji. O tym, jaki rodzaj osteotomii zostanie wykonany w danym przypadku, decyduje „klasa szkieletowa”, czyli to, czy pacjent ma brodę zbyt mocno cofniętą, czy też jest ona za bardzo wysunięta do przodu. W niektórych przypadkach, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu na obu szczękach, czyli zarówno na szczęce górnej, jak i żuchwie (osteotomia dwuszczękowa).

Zazwyczaj przed przeprowadzeniem osteotomii pacjent odbywa kilkuletnie leczenie ortodontyczne. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że do zabiegu mogą zostać zakwalifikowane wyłącznie osoby dorosłe, czyli te, u których zakończył się już proces wzrostu kośćca.

Osteotomia żuchwy - zabieg dla osób z głębokimi wadami zgryzu. Jakie są wskazania do zabiegu?

Osteotomia żuchwy najczęściej wykonywana jest u pacjentów z retrogenią, czyli inaczej tyłożuchwiem. Jest to schorzenie, które wyróżnia się cofnięciem dolnej szczęki względem górnej. Osoby cierpiące na tę dolegliwość posiadają wypukłą twarz w okolicy nosa, cofniętą dolną wargę, a także głęboką bruzdę wargowo-bródkową. Inne wskazania do wykonania osteotomii żuchwy obejmują m.in. zgryz głęboki, progenię oraz laterogenię.

Na czym polega ten zabieg chirurgii szczękowej?

Zabieg osteotomii przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i polega on na przecięciu jednej bądź obu szczęk, i następnym przesunięciu fragmentów ich kości w taki sposób, by właściwie ułożyły się w jamie ustnej. W zależności od wady zgryzu, odłamy kostne przesuwa się w jednej z trzech płaszczyzn: przednio-tylnej (strzałkowej), czołowej bądź poziomej (w płaszczyźnie prawo-lewo). To, jak głęboko przeprowadza się cięcie, jest zależne od indywidualnego przypadku i nakreślonego wcześniej planu leczenia, może jednak obejmować ono zarówno całą kość, jak i któryś z jej fragmentów. Po ustawieniu odłamów kostnych we właściwej pozycji, na koniec chirurg wykonuje tak zwaną osteosyntezę, czyli dokonuje przykręcenia kości tytanowymi śrubami i płytkami; wszystko po to, by umożliwić im zrośnięcie się w nowej relacji.

W niektórych przypadkach, gdy mamy do czynienia z nadmiernym wzrostem kości szczęki, oprócz osteotomii wykonuje się także wycięcie fragmentu kostnego. Z kolei, gdy pacjent cierpi na niedorozwój kości, lekarze wprowadzają do leczenia preparaty kościozastępcze bądź decydują się na wykonanie przeszczepu kostnego (do jego wykonania używają fragmentów kostnych pobranych z innych części ciała pacjenta).

Warto podkreślić, że wszystkie cięcia chirurgiczne, które wykonuje się w osteotomii, mają charakter zewnątrzustny, a zatem nie pozostawiają po sobie blizn.

Zalecenia po zabiegu osteotomii, do których pacjent powinien się stosować

Bezpośrednio po zabiegu osteotomii konieczna jest rehabilitacja pooperacjyna, umożliwiająca ostateczne ułożenie się kości we właściwej pozycji, a także retencja, mająca pozwolić pacjentowi utrzymać efekty leczenia. Nie należy także zapominać o regularnych wizytach u stomatologa oraz kontynuacji leczenia ortodontycznego.

Efekty osteotomii - należy na nie poczekać od 9 do 12 miesięcy

 Oczekiwane efekty leczenia po osteotomii uzyskuje się mniej więcej około 9-12 miesięcy od dnia przeprowadzenia zabiegu.