Osad na zębach po kawie i herbacie – domowe sposoby na osad nazębny po małej czarnej

Kawa zawdzięcza swoją ciemną barwę tarninom (garbnikom) – rodzajowi polifenoli, występującemu też w herbacie, czerwonym winie czy w niektórych owocach. Zabarwiają one zęby na brązowo lub żółto, szczególnie na porowatym i osłabionym szkliwie. Do nawarstwiania się osadów przyczynia się nieprawidłowa higiena jamy ustnej, podobnie jak do rozwoju kamienia nazębnego, który pod wpływem barwników z produktów spożywczych również może zmieniać kolor na ciemnobrązowy.

Słabe szkliwo to nie wszystko. Co jeszcze wpływa na podatność na przebarwienia? 

Na podatność na pojawianie się przebarwień i osadów często wpływ ma osłabione szkliwo, które cierpi w wyniku zbyt intensywnego szczotkowania zębów lub ciągłego działania kwasów pokarmowych i bakteryjnych. Na zębach pojawiają się wówczas pęknięcia i rysy, do których barwniki pochodzące z kawy czy herbaty lgną z łatwością. Dbaj więc o swoje szkliwo, używaj szczoteczek z delikatniejszymi włóknami, nie stosuj preparatów wybielających zbyt często oraz ogranicz spożywanie silnie barwiących produktów spożywczych.

Osad na zębach? Domowe sposoby na zapobieganie osadowi

Wielu wielbicieli kawy zastanawia się, jak usunąć osady z zębów po kawie oraz jak im zapobiegać. Rozwiązaniem jest właściwa codzienna higiena jamy ustnej. Oto wskazówki, do których powinieneś się zastosować, jeśli zależy Ci na białych i jasnych zębach:

  • stosuj pasty do zębów o niskim współczynniku ścieralności RDA
  • szczotkuj zęby przynajmniej dwa razy dziennie po dwie minuty, nie zapominając o wewnętrznej części uzębienia
  • po wypiciu kawy przepłucz usta wodą, co pozwoli pozbyć się taniny z jamy ustnej
  • przynajmniej raz na pół roku odwiedź stomatologa i wykonaj zabieg piaskowania i skalingu
  • używaj irygatora lub nici dentystycznych w celu usuwania nieczystości z przestrzeni międzyzębowych
  • jeśli nie masz możliwości wymycia zębów po wypiciu kawy, przez kilka minut żuj gumę, najlepiej bez cukru
  • pijąc kawę przez słomkę, ograniczysz kontakt szkliwa z barwnikami, co sprawi, że Twoje zęby będą mniej narażone na osady
  • przed wypiciem kawy dokładniej umyj zęby, gdyż na gładkiej i czystej powierzchni osady nie zbierają się tak łatwo
  • po wypiciu kawy, zanim wyszczotkujesz zęby, odczekaj trzydzieści minut, aby ślina miała szansę przywrócić prawidłowe pH jamy ustnej
  • korzystaj ze szczoteczki sonicznej, która dzięki dużej liczbie ruchów oraz drgań dźwiękowych skutecznie usunie codzienne przebarwienia i osady

Sprawdź również: irygator do zębów RANKING

Czarny osad na zębach

Czarny osad u osób dorosłych jest zazwyczaj związany z działaniem ciemnych barwników, które można znaleźć w niektórych produktach spożywczych, np. w kawie i herbacie. W dodatku większość osób słodzi swoje ulubione gorące napoje, a cukier stanowi pożywkę dla bakterii wywołujących próchnicę. Pamiętaj, że w takim przypadku zabarwieniu ulega nie tylko osad, ale również szkliwo zębów.

Brązowy osad na zębach

Brązowy osad na zębach najczęściej występuje u nałogowych palaczy, gdyż w taki sposób dają o sobie znać substancje smoliste i nikotyna. Ciemniejszy nalot może być spowodowany także spożywaniem czerwonego wina. Znaczenie mają wtedy nie tylko barwniki, ale też kwaśne pH trunku. W ten sposób może dochodzić do demineralizacji szkliwa. Uszkodzenia na początku charakteryzują się białym kolorem, jednakże później pobierają barwniki z żywności. Ciemny nalot czasami bywa mylony z brązową plamą próchniczą.

Biały osad na zębach - o czym świadczą takie przebarwienia na zębach?

Za biały nalot na zębach odpowiada niezabarwiona płytka nazębna lub mocno zmineralizowany kamień nazębny. Nie można wykluczyć też, że na uzębieniu osadza się nalot pochodzący z języka i błon śluzowych jamy ustnej. Jest on charakterystyczny dla infekcji wirusowych i bakteryjnych. Białe plamy pojawiają się również przy fluorozie, czyli dolegliwości, którą wywołuje przyjmowanie zbyt dużej ilości fluoru do organizmu.

Żółty osad na zębach

Żółty osad pojawia się na zębach najczęściej. Występuje zazwyczaj u osób, które nie dbają o higienę jamy ustnej w należyty sposób. To rodzaj zabarwienia płytki nazębnej, która nagromadziła się już w dużych ilościach i zaczęła przeistaczać się w kamień. Żółty nalot nie jest tak widoczny jak czarny czy brązowy, a niekiedy jest nawet niezauważalny.

Piaskowanie zębów sposobem na osad nazębny

Piaskowanie zębów w gabinecie stomatologicznym to skuteczny sposób na pozbycie się osadów z zębów oraz przebarwień na zębach. Jest to metoda higienizacji, której celem jest usunięcie powierzchniowych osadów, przebarwień i pozostałości kamienia zarówno z obszarów naddziąsłowych, jak i poddziąsłowych. Aby zęby cały czas były gładkie i jasne, zabieg piaskowania należy powtarzać co pół roku. Aby efekt utrzymał się jak najdłużej, przez kilka godzin bezpośrednio po zabiegu staraj się nie spożywać napojów oraz posiłków. Unikaj kawy, herbaty czy wina, a w ciągu 24 godzin od zabiegu spożywaj białe produkty.

Spożywanie kawy a zdrowie zębów

Jeśli sięgasz po kawę w umiarkowanych ilościach, np. pijesz do kilku filiżanek dziennie, będzie miała ona pozytywny wpływ na zdrowie Twojego organizmu, gdyż potrafi zmniejszać ryzyko występowania chorób układu krążenia czy chorób nowotworowych. Kawa zmniejsza także ilość szkodliwych bakterii występujących w jamie ustnej, co udowodnili naukowcy z uniwersytetu w Rio de Janeiro.

Czarna kawa w walce z próchnicą - czy jest pomocna?

Z kolei uczeni z Indii sprawdzali przeciwpróchnicze właściwości czarnej kawy bez dodatków. Słabsze działanie przeciwko próchnicy wykazuje kawa z mlekiem czy cukrem. Kawa to produkt kwaśny, co oznacza, że nie należy szczotkować zębów bezpośrednio po jej wypiciu. Najlepiej odczekać wtedy trzydzieści minut od mycia zębów, aby ślina przywróciła prawidłowe pH jamy ustnej.