Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe to jeden z bardziej inwazyjnych i skomplikowanych stomatologicznych zabiegów. Z uwagi na to, często wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, powikłaniami i koniecznością odbycia wielu wizyt u stomatologa. Na szczęście, współczesna stomatologia oferuje nam możliwości, dzięki którym mamy szansę zminimalizować inwazyjność leczenia kanałowego a także bardzo je usprawnić. Jednym z najbardziej nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie jest wykorzystanie do opracowywania poszczególnych kanałów mikroskopu.

W jakich przypadkach do leczenia kanałowego wykorzystuje się mikroskop?

Leczenie kanałowe to zabieg, który wykonuje się w przypadku intensywnego, nieodwracalnego zapalenia miazgi, które powstało w wyniku zaawansowanej próchnicy, złamania zęba czy też nadmiernego starcia jego korony. Zabieg generalnie polega na oczyszczeniu kanałów zębowych z chorej miazgi, osuszeniu ich i wypełnieniu przy pomocy gutaperki. Leczenie kanałowe stosuje się od dawna, jednak współczesne możliwości pozwalają stomatologom znacznie je usprawnić i uczynić mniej inwazyjnym.

Jednym z przyrządów, które ułatwiają lekarzowi opracowywanie kanałów jest mikroskop. Specjalista korzysta z niego przede wszystkim w sytuacji, gdy nasze kanały zębowe są bardzo wąskie, kręte i nietypowe pod względem anatomicznym, a także w przypadku, gdy stomatolog nie potrafi gołym okiem dostrzec wszystkich kanałów i ich rozgałęzień.

To jednak nie jedyne sytuacje, w których podczas leczenia kanałowego przydatny okazuje się mikroskop. Wszystkie takie sytuacje nakreślono poniżej:

- nietypowy kształt bądź umiejscowienie leczonych zębów,
- wyjątkowo wąskie i zakrzywione kanały zębowe,
- konieczność usunięcia ciał obcych z tkanki zębów (na przykład narzędzi stomatologicznych czy fragmentów kości),
- powtórne leczenie kanałowe (reendo).

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Mikroskop podczas leczenia kanałowego znajduje się tuż nad głową pacjenta. Jego pozycję pozwala regulować dentyście specjalny wysięgnik – to dzięki niemu istnieje możliwość, by w sposób dowolny manewrować sprzętem. Dentysta w trakcie zabiegu powiększa mikroskopem obraz leczonego obszaru od sześciu do aż dwudziestu pięciu razy – wszystko oczywiście w zależności od tego, jakiego powiększenia potrzeba, aby móc swobodnie zajrzeć do komory zębów oraz korzeni i kanałów korzeniowych.

Dzięki temu, że za sprawą mikroskopu lekarz ma możliwość bardzo precyzyjnie oczyścić wszelkie kanały zębowe, zredukowane zostaje ryzyko reinfekcji, a więc zakażenia odsłoniętych kanałów zęba podczas leczenia rozłożonego na kilka wizyt w gabinecie. Mikroskop świetnie oświetla pole zabiegowe i pozwala lekarzowi dostrzec miejsca, które gołym okiem nie byłyby możliwe do zlokalizowania.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem uchodzi obecnie za najnowocześniejszą i najskuteczniejszą metodę opracowywania kanałów zębowych.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czy warto się zdecydować?

leczenie-zeba Popularna „kanałówka” z użyciem mikroskopu będzie stanowić doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić na leczeniu endodontycznym nieco czasu i pieniędzy. Dokładność i precyzja leczenia, jaką umożliwia mikroskop sprawia, że stomatolog podczas zabiegu ma szansę na wczesnym etapie dostrzec wszelkie rozwijające się w naszej jamie ustnej problemy, także te związane z formowaniem się kamienia nazębnego czy próchnicy. Pozwala to usunąć kłopoty jeszcze zanim przybiorą formę wymagającą podjęcia bardziej radykalnych, a co za tym idzie – dużo droższych kroków.

Osoby, które boją się wizyt u stomatologa z pewnością zainteresuje fakt, że leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu jest praktycznie kompletnie bezbolesne – przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym, przez co pacjent nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości (pomijając zdrętwienie w okolicach leczonego miejsca). Dodatkowy atut stanowi to, że w trakcie zabiegu osoba leczona znajduje się w pozycji leżącej, co ułatwia jej zrelaksowanie się, a lekarzowi przy okazji zapewnia doskonałą perspektywę na newralgiczny obszar.

Ponadto warto podkreślić, że leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem wymaga zazwyczaj tylko jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym (w przypadku zabiegów endodontycznych bez mikroskopu konieczne jest kilka takich wizyt).

Jaki jest koszt leczenia kanałowego pod mikroskopem?

Z perspektywy pacjenta za wadę leczenia kanałowego pod mikroskopem może uchodzić tylko jego cena. Niestety, koszty jakie muszą ponieść gabinety stomatologiczne za zainwestowanie w podobny sprzęt są naprawdę wysokie (dobrej klasy mikroskop do leczenia endodontycznego wiąże się z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych), co później odbija się na kieszeni osób leczonych.

Koszt leczenia kanałowego pod mikroskopem może być oczywiście różny w zależności od gabinetu stomatologicznego, w którym poddajemy się zabiegowi, a także naszego indywidualnego przypadku, czyli stopnia zaawansowania zmian chorobowych i ilości kanałów, które należy wyleczyć. Pojedynczy zabieg potrafi kosztować od 400 do nawet 1400 złotych, a więc naprawdę niemało, jednak należy mieć świadomość, że zazwyczaj pozwala on na wyeliminowanie problemu i brak konieczności odbywania kolejnych, mało przyjemnych wizyt u stomatologa.