Jak wyczyścić i odkamienić irygator do zębów?

Irygatory doskonale sprawdzają się jako urządzenia uzupełniające codzienną higienę, ponieważ potrafią docierać do miejsc, które pozostają poza zasięgiem zarówno szczoteczki manualnej, jak i elektrycznej. Aby jednak urządzenia te działały właściwie, musimy pamiętać o kilku zasadach dotyczący użytkowania i konserwacji irygatora. Jakie to zasady? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Jak często należy czyścić irygator? Dlaczego to takie ważne?

Irygator pracuje z wykorzystaniem strumienia wody, co oznacza, że jest narażony na ryzyko odkładania się na jego zbiorniku kamienia, osadu i bakterii. Co więcej, niechciane naleciałości mogą również atakować wężyk oraz wnętrze urządzenia. Jeśli nie będziemy regularnie oczyszczać irygatora, z czasem zacznie zbierać się na nim coraz więcej osadów, co sprawi, że stanie się on po prostu mniej wydajny – strumień generowany przez urządzenie osłabnie, a w przepływie wody mogą zacząć pojawiać się przerwy (bądź też może wystąpić całkowity jego brak). W skrajnych przypadkach, irygator może ulec poważniejszej awarii, a co za tym idzie, całkowicie przestać działać. Ponadto, istnieje również ryzyko, że urządzenie zacznie emitować szkodliwe dla naszego zdrowia bakterie.

Jak często zatem należy czyścić irygator, by zapobiec jego uszkodzeniu? Według ekspertów, najlepiej robić to raz na 2-3 miesiące. W niektórych przypadkach – chociażby gdy woda, której używamy do odkamieniania, jest zbyt twarda – zachodzi jednak konieczność nieco częstszego odkamieniania irygatora. Bezwzględnie irygator należy odkamienić w momencie, gdy nie był on przez nas od dłuższego czasu użytkowany.

  1. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Black
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  2. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Pink
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  3. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Blue
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  4. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow White
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł

Czym czyścić irygator?

Oczyścić irygator dentystyczny możemy zarówno za pomocą domowych, tradycyjnych sposobów, jak i przy użyciu specjalistycznych, przeznaczonych do tego specyfików.

Najpopularniejszym domowym sposobem na oczyszczenie irygatora jest zastosowanie roztworu octu bądź kwasku cytrynowego z wodą. Taka mieszanina doskonale sprawdza się chociażby w odkamienianiu czajników, i w przypadku irygatorów również może okazać się skuteczna. Plusem tego typu rozwiązania z pewnością jest łatwość przygotowania i niewielka cena. Przed zastosowaniem metody związanej z kwaskiem cytrynowym i wodą, należy jednak dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi irygatora, by sprawdzić, czy podobne praktyki nie uszkodzą naszego sprzętu.

czyszczenie irygatora

Najskuteczniejszym i równocześnie najbezpieczniejszym sposobem na odkamienienie irygatora jest jednak zainwestowanie w specjalny środek służący do usuwania z tego typu urządzeń osadów. Godnym polecenia preparatem jest Redesept, który nie tylko eliminuje z irygatora zalegający kamień, ale również dezynfekuje nasz sprzęt i zabezpiecza go przed ponownym atakiem nalotów. Warto zaznaczyć, że przy użyciu płynu Redesept możemy również pozbyć się bakterii ze szczoteczek, kubków, czy też uchwytów do szczoteczek.

redesept

Jak powinno wyglądać czyszczenie irygatora?

Oczyszczanie irygatora powinno przebiegać w następujący sposób:

1. Najpierw należy wypełnić irygator ciepłą wodą i wsypać do niego odmierzoną ilość proszku. Zadbaj, aby preparat dobrze rozpuścił się w wodzie; w urządzeniu nie mogą pozostać widoczne grudki.

2. Kolejnym krokiem jest włączenie irygatora, aby stworzona mieszanina przebyła drogę przez cały układ wodny urządzenia (od wężyka do pompy).

3. W momencie, gdy roztwór zacznie przepływać przez końcówkę, irygator możemy wyłączyć i odstawić na mniej więcej pół godziny; taki czas powinien zmaksymalizować działanie proszku.

4. Następnie, gdy już minie 30 minut, wylewamy ze zbiornika całą mieszaninę i w zamian napełniamy go czystą wodą.

5. Na koniec ponownie uruchamiamy irygator i czekamy, aż jego zbiornik raz jeszcze się opróżni. Czynność wykonujemy dwukrotnie, aby wszystkie zalegające zanieczyszczenia zostały dogłębnie usunięte z urządzenia.

Podczas oczyszczania irygatora warto również przy okazji usunąć osady z końcówek wymiennych. W tym celu wystarczy wrzucić je do zbiornika z roztworem, co pozwoli nam wyczyścić zarówno dysze wymienne, jak i irygator.

  1. Irygator bezprzewodowy Waterpik WF-10 (Cordless Select)
    390,00 zł
  2. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-05 (Whitening Professional)
    529,99 zł
  3. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-06 (Whitening)
    479,99 zł
  4. Waterpik Cordless Advanced WP-563 – bezprzewodowy irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych
    Cena promocyjna 440,00 zł 499,00 zł
  5. Irygator stacjonarny Waterpik WP-70 (Classic)
    345,00 zł
  6. Irygator stacjonarny WATERPIK WP-160 Ultra Plus z 7 końcówkami
    Ocena:
    100%
    366,90 zł
  7. Waterpik WP-562 – bezprzewodowy irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych w kolorze czarnym
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 499,00 zł 559,00 zł
  8. Irygator bezprzewodowy – WATERPIK WP-450 E ULTRA
    Cena promocyjna 319,99 zł 329,00 zł

W jaki sposób konserwować irygator?

Aby nie dopuścić do wytworzenia się na irygatorze kamienia i osadów, należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących konserwacji i pielęgnacji urządzenia. Gwarantujemy, że jeśli będziecie ich przestrzegać, irygator zapewni wam najwyższej jakości czyszczenie jamy ustnej przez wiele długich lat.

Po każdej irygacji wylej z urządzenia wodę – pamiętajmy, by po każdym skorzystaniu z irygatora wylać z niego resztki wody, ponieważ pozostałości sprzyjają namnażaniu się bakterii i dają pole do wykształcania się kamienia. Jeśli zachodzi taka konieczność, nie wahaj się po irygacji też raz jeszcze włączyć urządzenie, by resztki wody mogły z niego swobodnie wypłynąć.

Zadbaj, by irygator zawsze był czysty i odpowiednio wysuszony – po każdej irygacji osusz urządzenie, a jego zbiornik przepłucz pod bieżącą wodą i następnie pozostaw w miejscu, w którym będzie mógł swobodnie wyschnąć. Niektórzy producenci umożliwiają również mycie pojemników irygatorów w zmywarce.

Stosuj wodę przefiltrowaną – nie wszyscy mają taką możliwość, ale jeśli dla ciebie nie stanowi to problemu, wypełniaj urządzenie wodą przefiltrowaną. Nie jest ona tak twarda jak „kranówka”, dlatego też niesie za sobą mniejsze ryzyko odkładania się w irygatorze osadów i kamienia.

Sprawdźcie: Irygatory do zębów Ranking

Czego używać do irygacji?

Irygatory do zębów należy wypełniać wyłącznie wodą. Wprawdzie niektórzy próbują wlewać do nich płyny do płukania jamy ustnej, ale z kilku powodów nie jest to dobry pomysł. Po pierwsze, zwykła woda z kranu, w przeciwieństwie do płukanek, właściwie nic nas nie kosztuje, więc jest to rozwiązanie znacznie ekonomiczniejsze. Po drugie, płyny do płukania znacznie lepiej się sprawdzają, gdy przepłukujemy nimi jamę ustną już po przeprowadzonej irygacji. No i wreszcie po trzecie – płukanki są w stanie negatywnie wpływać na trwałość urządzenia, gdyż niektóre zawarte w nich składniki mogą się stać przyczyną korozji wewnątrz irygatora. Z uwagi na te wszystkie fakty, zdecydowanie zaleca się używanie do irygacji wyłącznie wody.

W jaki sposób prawidłowo korzystać z irygatora?

Na koniec musimy pamiętać, że tylko prawidłowe korzystanie z irygatora zapewni nam właściwe efekty czyszczące, a także sprawi, że urządzenie nie ulegnie żadnemu uszkodzeniu. Poniżej lista wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób należy prawidłowo wykorzystywać irygator.

Przed przystąpieniem do irygacji zawsze przeprowadź nitkowanie – pozwoli ci to usunąć z przestrzeni międzyzębowych większe resztki pokarmu.

irygatory dentystyczne

Napełnij urządzenie letnią wodą, a następnie ustaw dyszę irygatora tuż nad linią dziąseł, pod kątem 90 stopni.
Włącz irygator. Proces czyszczenia zacznij od tylnych zębów, a następnie powoli przesuwaj strumień wody w równym tempie wzdłuż linii dziąseł. Zadbaj o to, by precyzyjnie zostały oczyszczone wszystkie przestrzenie międzyzębowe, a także miejsca styku dziąseł z zębami. Przy każdej przestrzeni na chwilę się zatrzymaj; taka praktyka pozwoli wyeliminować z newralgicznych, trudno dostępnych obszarów zalegające bakterie.

Tuż po zakończeniu irygacji, opróżnij zbiornik z resztek wody, a całe urządzenie pozostaw do osuszenia.

Osoby, które cierpią na wszelkiego rodzaju nadwrażliwości i krwawienia dziąseł, powinny rozpoczynać przygodę z irygatorami od pracy na możliwie niskim ciśnieniu. Aby uzyskać jak najlepsze efekty czyszczenia, zaleca się przeprowadzać irygację przed szczotkowaniem zębów.