Jak czytać składy kosmetyków naturalnych?

Producenci kosmetyków mają niemal pełną swobodę w nazywaniu swoich produktów przymiotnikami bio, eco czy natural. Zdarza się więc, że klient pada ofiarą oszustwa, sięgając po kosmetyk, który nie ma wiele wspólnego z naturalnością, ale etykieta na jego opakowaniu mówi co innego. Przeczytaj nasz artykuł, aby więcej nie dać się nabrać producentom kosmetyków. Dowiedz się, czym różni się kosmetyk naturalny od syntetycznego, czym są produkty organiczne, a także jakie składniki możemy spotkać w kosmetykach naturalnych.

Kosmetyk naturalny czy syntetyczny?

Trudno stwierdzić, kiedy możemy nazwać kosmetyk naturalnym, gdyż to określenie nie posiada jednej oficjalnej definicji. Wszystkie produkty kosmetyczne podlegają tym samym wymaganiom prawnym, które zostały określone w Rozporządzeniu nr 1223/2009 z 30.11.2009 r. W celu uporządkowania kryteriów podziału kosmetyków opracowano międzynarodową normę, według której możliwe jest określenie rodzaju konkretnego składnika danego preparatu. Dzięki tej metodzie można także obliczyć procent naturalności kosmetyku.

Kosmetyk naturalny powinien być oparty na naturalnych składnikach w 95%, a 75% takich składników musi posiadać organiczny charakter. Problem w tym, że z powodu braku precyzyjnego określenia pozostałe 5% zawartości produktu mogą stanowić silne detergenty, konserwanty oraz glikole. Z kolei Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy w 2009 roku określił, że kosmetyk naturalny może składać się ze składników pochodzenia naturalnego, mineralnego oraz zwierzęcego, które mogą zostać poddane następującym czynnościom: tłoczeniu i filtracji, destylacji, ekstrakcji oraz suszeniu. Opakowania takich kosmetyków muszą zostać stworzone z surowców wtórnych oraz nadawać się do recyklingu. Tego typu opakawonia posiadają oferowane w naszym sklepie naturalne pasty do zębów.

Czym jest kosmetyk organiczny?

Niekiedy to właśnie kosmetyki naturalne nazywane są organicznymi, jednak nie zawsze spełniają one właściwe kryteria. Przyjęło się, że kosmetyk organiczny powinien zostać stworzony co najmniej w 95% ze składników roślinnych pochodzących z zarejestrowanych upraw ekologicznych. Takie uprawy posiadają niezbędne certyfikaty i muszą spełniać odpowiednie warunki, aby je uzyskać. Jeśli dany produkt nie jest organiczny w 100%, producent jest zobowiązany do tego, aby precyzyjnie określić, które składniki są organiczne, a które naturalne.

Czy kosmetyk powinien posiadać certyfikat?

Najpopularniejsze certyfikaty to Ecocert, BDIH, NaTrue, Demeter, Cosmos, Soil Association oraz Vegan. Kosmetyki, które je posiadają, mogą cieszyć się większym zaufaniem klientów. Takie produkty są droższe, gdyż ich składniki pochodzą z kontrolowanych upraw. Należy pamiętać jednak o tym, że każda jednostka posiada inne kryteria w certyfikowaniu kosmetyków.

eko certyfikaty

Dokładne sprawdzanie etykiety

Producent wcale nie ma obowiązku, aby podawać procentową zawartość danego składnika w swoim produkcie. W większości kosmetyków głównym elementem jest woda, która stanowi nawet 80% specyfiku. Na końcu etykiety powinny widnieć substancje zapachowe, barwniki oraz konserwanty. Nie znajdziemy tam natomiast informacji o składzie kompozycji zapachowych, zanieczyszczeniach czy materiałach niezbędnych do produkcji kosmetyku, lecz niewystępujących w produkcie końcowym. Na etykiecie w pierwszej kolejności powinny znajdować się składniki, których zawartość jest największa.

Ważne składniki kosmetyków naturalnych

Ważne składniki kosmetyków naturalnych to:

  • oleje – roślinne, tłoczone na zimno i niepoddawane rafinacji
  • ekstrakty roślinne  – z kwiatów, owoców i ziół
  • esencje roślinne – ekstrahowane przy pomocy wody, alkoholu etylowego oraz roślinnych hydrolatów
  • antyoksydanty – naturalne przeciwutleniacze, które neutralizują działanie wolnych rodników oraz zapewniają właściwy poziom nawilżenia
  • masła – czyli inaczej oleje roślinne posiadające stałą konsystencję w temperaturze pokojowej
  • proteiny – szczególnie te pozyskiwane z roślin, mają działanie nawilżające, zmiękczające oraz filmotwórcze
  • olejki eteryczne – o właściwościach leczniczych, pielęgnujących oraz konserwujących
  • składniki łagodzące – np. panthenol, nagietek lekarski czy arnika górska
  • konserwanty – najczęściej ich rolę pełni alkohol pochodzący z procesu fermentacji cukrów roślinnych
  • naturalne barwniki – pigmenty pochodzące z minerałów i roślin, np. tlenki żelaza czy wyciągi z buraków.

Niepożądane składniki kosmetyków

Niepożądane i szkodliwe składniki kosmetyków naturalnych to:

  • parabeny – syntetyczne konserwanty, które mogą wywoływać podrażnienia skóry
    i zaburzać gospodarkę hormonalną
  • SLS – substancje pełniące funkcję pieniącą i myjącą, będące silnymi detergentami, które mogą uczulać i podrażniać skórę
  • oleje mineralne – pochodne ropy naftowej, pozbawiają skórę tlenu i zatykają pory
  • silikony – syntetyczne związki chemiczne, których nie potrafimy przetworzyć i wydalić
  • PEG-i – mieszaniny związków chemicznych, które nadają kosmetykom gładkość, jednak mogą także wywoływać stany zapalne i zatykać pory.