Higiena po wszczepieniu implantów

Implanty stworzone są z odpornych i twardych materiałów. Nie oznacza to jednak, że można je zaniedbywać. Choć są odporne na demineralizację szkliwa czy próchnicę, to w przypadku niewłaściwej i zbyt rzadkiej higieny mogą nie przyjąć się w jamie ustnej, a następnie wypaść. Przestrzegaj podstawowych zasad pielęgnacji od razu po wszczepieniu implantu. Rana, która powstanie podczas zabiegu, jest miejscem idealnym do przenikania bakterii w głąb organizmu, dlatego do momentu jej zagojenia właściwa higiena jamy ustnej jest wręcz niezbędna.

Szczotkowanie zębów i implantów

Zarówno naturalne, jak i sztuczne zęby należy czyścić szczoteczką. W pierwszych tygodniach po zabiegu wszczepienia implantu należy robić to jednak bardzo delikatnie, żeby nie podrażnić rany. Wybierz model szczoteczki z miękkimi włóknami, np. Curaprox 7600 Ultra Soft Cello. Jeśli posiadasz szczoteczkę elektryczną lub soniczną, na pewien czas zrezygnuj z intensywnych trybów czyszczenia zębów. Okolice implantu czyść za pomocą trybów delikatnych lub tych przeznaczonych specjalnie do takich przypadków. Z kolei jeśli jesteś posiadaczem szczoteczki ultradźwiękowej, możesz używać jej po zabiegu, gdyż ultradźwięki nie wprawiają włókien w ruch. Dodatkowo działają też antybakteryjnie oraz terapeutycznie, a oprócz tego błyskawicznie pozbywają się bakterii wywołujących stany zapalne i infekcje. Po dwóch tygodniach od wszczepienia implantu można zwiększyć intensywność szczotkowania.

Jesteś w trakcie wyboru odpowiedniej szczoteczki do czyszczenia swoich implantów? Dobrym rozwiązaniem będzie kupno szczoteczki soniczno-ultradźwiękowej, która łączy ruchy wymiatające z ultradźwiękami. Jest bardzo dokładna w czyszczeniu szczelin między implantami. Przykładami takich szczoteczek są modele Megasonex M8 oraz Braun Oral-B Genius X.

implanty

Płyny do płukania implantów

Stosowanie płynów do płukania to kolejny ważny element w procesie dbania o higienę jamy ustnej po wszczepieniu implantów, a zwłaszcza w pierwszych dniach po zabiegu, kiedy włosie szczoteczki może podrażniać ranę. Warto sięgać po płyny o właściwościach antybakteryjnych, np. Curaprox Perio Plus + Blance, w którego składzie można znaleźć chlorheksydynę, zmniejszającą ryzyko stanów zapalnych.

Pasty do mycia implantów

Skoro wyżej skupiliśmy się na szczoteczkach, teraz musimy przyjrzeć się pastom do zębów. Przy implantach zaleca się stosowanie produktów o działaniu antybakteryjnym. Taka jest choćby pasta Alfa Implant Care, zawierająca przeciwbakteryjne i antyseptyczne ekstrakty ziołowe, a także witaminę E, chlorheksydynę oraz panthenol, dzięki którym zmniejsza się ryzyko zapalenia tkanek, a proces gojenia przyspiesza.

Inną pastą tego typu jest Bluem – oparta na tlenie i naturalnych składnikach o pozytywnym działaniu dla dziąseł oraz implantów. Produkt ma właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne, a oprócz tego stymuluje proces regeneracji tkanek występujących przy implancie.

Podsumowując – posiadając implanty, warto wybierać pasty o działaniu antybakteryjnym oraz przyspieszającym gojenie się tkanek.

Higiena sztucznego uzębienia

Bardzo ważnym urządzeniem w kontekście dbania o jamę ustną u osób z implantami jest irygator. Zastępuje tradycyjne nici dentystyczne, lecz jest od nich delikatniejszy i nie powoduje mikrourazów. Nie powinniśmy jednak używać go bezpośrednio po wszczepieniu implantu, a dopiero kilka dni po zabiegu, zaczynając od najmniejszej możliwej mocy i doczyszczając trudno dostępne miejsca wokół sztucznego zęba. Strumień wody nie powinien być kierowany wprost na ranę. Niektóre irygatory masują dziąsła i redukują ich ból.

Sprawdź: jaki irygator do zębów OPINIE

Jeśli nie posiadasz irygatora, a jego zakup to dla Ciebie zbyt kosztowna inwestycja, możesz zastosować także pęczniejące nici dentystyczne o niewielkim ryzyku podrażnienia.