Jakie funkcje w składzie pasty spełnia kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy od lat wykorzystuje się w medycynie estetycznej, w celu spłycenia blizn, wypełnienia policzków, czy generalnie odmłodzenia twarzy. Doskonale sprawdza się on jednak również w stomatologii, nierzadko wspomagając leczenie bruksizmu czy zabiegi liftingu stomatologicznego.

Funkcje odmładzające kwasu hialuronowego są znane ludzkości od lat. Wielu z Was posiada zapewne również świadomość, że za jego sprawą łatwo można przyspieszyć gojenie się ran, a co za tym idzie – zniwelować zapalenia dziąseł. To jednak nie wszystko, co jest nam w stanie zaoferować ten organiczny związek chemiczny. Kwas hialuronowy posiada również właściwości nawilżające, dzięki którym niweluje problem suchych ust czy urazów śluzówki, a także eliminuje bądź zmniejsza owrzodzenia jamy ustnej, afty, oraz pleśniawki. Właśnie dlatego stanowi ważny element niektórych past do zębów.

Czym konkretnie jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy występuje w naszym organizmie pod postacią hialuronianu sodu, czyli soli sodowej. W największej ilości znajduje się w skórze, w ciele szklistym oka, oraz w mazi stawowej. Stanowi również składnik płynów ustrojowych i tkanki łącznej, a także jest budulcem ścian naczyń krwionośnych.

Główną funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Wprawdzie organizm produkuje go cały czas, jednak wraz z wiekiem (o czym wspomnieliśmy już pokrótce wyżej) produkcja kwasu hialuronowego się zmniejsza, co prowadzi do degeneracji tkanek, a w konsekwencji widocznych, starczych zmian na skórze. Właśnie z uwagi na ten fakt, zdecydowana większość zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego polega na zaaplikowaniu go do organizmu z zewnątrz.

Niegdyś w zasadzie jedynym źródłem pozyskiwania kwasu hialuronowego były tkanki zwierzęce: skóra rekina, gałki oczne bydła, czy też grzebienie kogutów. Niestety, kwas otrzymywany z materiału zwierzęcego nierzadko wywoływał reakcje alergiczne, a zatem dziś tę metodę wydobywania kwasu zastąpiono zjawiskiem fermentacji mikrobiologicznej.

  1. SensiKin –zestaw z płynem do płukania jamy ustnej i pastą do zębów
    38,90 zł
  2. Kin Gingival Complex – duży zestaw z płynem do płukania jamy ustnej i pastą do zębów
    62,50 zł
  3. SPLAT INNOVA Sensitive Pasta do zębów wrażliwych Delikatne wybielanie 75 ml
    22,90 zł
  4. SEYSSO Color Refreshing Blackcurrant – odświeżająca pasta do zębów o smaku miętowo-porzeczkowym 75 ml
    24,90 zł
  5. Pasta do zębów na nieświeży oddech Marvis Aquatic Mint 25ml - 85ml
  6. Curasept Biosmalto Sensitive – pasta do zębów na nadwrażliwość zębów 75 ml
    32,90 zł

Zastosowanie kwasu hialuronowego w stomatologii

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w stomatologii już od ponad dziesięciu lat. Wszystko dlatego, że jest naturalnym składnikiem naszej skóry, co wiąże się z tym, że jego stosowanie nie powoduje żadnych działań ubocznych. Bezinwazyjność oraz skuteczność kwasu hialuronowego sprawiają, że często wykorzystuje się go w profesjonalnych gabinetach dentystycznych, jako substancję przyspieszającą gojenie się ran oraz łagodzącą ból związany z zabiegami chirurgicznymi jamy ustnej.

Aby złagodzić bądź wyeliminować dolegliwości związane z różnego rodzaju zabiegami, lekarz zazwyczaj wypełnia pusty zębodół specjalistycznym żelem na bazie kwasu hialuronowego, który przy okazji zapobiega powstawaniu późniejszych powikłań pooperacyjnych w postaci suchości jamy ustnej. Ponadto kwas hialuronowy wykorzystuje się w stomatologii do:

- rekonstrukcji brodawek dziąsłowych,
- leczenia bruksizmu (poprawy funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych),
- różnego rodzaju zabiegów liftingu stomatologicznego.

Kwas hialuronowy w pastach do zębów

Co ciekawe, kwas hialuronowy jest również istotnym składnikiem niektórych past do zębów. Spełnia on w nich głównie funkcje nawilżające, chroniąc nasze błony śluzowe przed podrażnieniami. Ponadto kwas hialuronowy do spółki z innymi składnikami pasty doskonale wspomaga:

- ochronę zębów przed powstawaniem kamienia nazębnego,
- działania bakteriobójcze,
- działania przeciwzapalne,
- odświeżanie oddechu.

Popularnymi pastami do zębów z kwasem hialuronowym są specyfiki marki Ecodenta.

Przeciwskazania do zastosowania kwasu hialuronowego

Pewne grupy osób szczególnie powinny uważać na zabiegi związane z kwasem hialuronowym, oraz specyfiki posiadające w swoim składzie ten organiczny związek chemiczny. Należy bowiem pamiętać, że przeciwskazaniami do korzystania z kwasu hialuronowego są takie czynniki jak:

- ciąża,
- karmienie piersią,
- wiek poniżej 18 lat,
- trądzik pospolity,
- opryszczka,
- choroby immunologiczne i nowotworowe,
- infekcje bakteryjne,
- nadwrażliwość na kwas hialuronowy.