Dlaczego nasze zęby ciemnieją?

Nasze zęby ciemnieją i przebarwiają się z wiekiem. Ich szkliwo, czyli naturalna warstwa ochronna, staje się cienkie i słabsze. Wkrótce przez zęby zaczyna prześwitywać zębina, która posiada ciemniejszy kolor, dlatego możemy odnieść wrażenie, że na pewnym etapie naszego życia zęby po prostu ciemnieją. Zmiana ich koloru jednak nie jest związana tylko i wyłącznie z procesem starzenia się. Przyczyny tego zjawiska klasyfikuje się jako zewnętrzne, inaczej powierzchniowe, oraz wewnętrzne.

Zewnętrzne ciemnienie zębów

Zęby najczęściej przebarwiają się z powodu spożywania niektórych pokarmów i napojów. Ciemniejszy kolor pokrywa zazwyczaj całą powierzchnię zęba, a najbardziej widoczny jest w obszarach, do których trudno jest dotrzeć podczas szczotkowania, np. w przestrzeniach międzyzębowych czy wzdłuż linii dziąseł. Najbardziej barwiące produkty spożywcze to:

  • buraki
  • coca-cola
  • sos sojowy
  • owoce leśne
  • kawa i herbata
  • czerwone wino
  • przyprawa curry
  • ocet balsamiczny.

 

Pamiętajmy, że przyczyną pojawiania się przebarwień może być również nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Ciemny ząb po leczeniu kanałowym

Podczas krwotoku z miazgi zęba krew przedostaje się do kanalików zębinowych, gdzie ulega rozkładowi, w efekcie czego hemosyderyna i hemina o ciemnych barwach odkładają się w zębinie. Przebarwienia jatrogenne mogą być skutkiem leczenia stomatologicznego, które polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z kanałów zęba. Oprócz tego ciemnienie zęba może być przyczyną stosowania preparatów do płukania kanału korzeniowego lub materiałów do jego odbudowy. Dodatkowo łączenie podchlorynu sodu i chlorheksydyny w trakcie płukania może doprowadzić do powstania osadu o czerwono-brązowej barwie. Wewnętrzne przebarwienia niekiedy związane są także ze stosowaniem środków endodontycznych zawierających tetracyklinę, takich jak ledermix, eugenol, endofil itd.

Leki i urazy zębów mogą być przyczyną przebarwień

Ciemne zęby mogą występować także po ogólnoustrojowym przyjmowaniu antybiotyków tetracyklinowych. Do zmiany zabarwienia zębów może dochodzić również z powodu martwicy miazgi czy jej zwapnienia, które polega na odkładaniu się twardej tkanki wewnątrz jamy zęba. Proces przebarwiania może być przyspieszony przez ścieranie, erozję, podrażnienia jatrogenne, urazy zębów oraz leczenie wad zgryzu aparatem ortodontycznym. Zwapnienie miazgi pojawia się w około 24% przypadków i jest ono obserwowane najczęściej w zębach przednich po urazach. 

Powstawanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny jest zmineralizowaną formą płytki nazębnej, która gromadzi się na zębach już kilka godzin po ich umyciu. Składa się z białka, bakterii próchnicowych, wspomnianej płytki, złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia i fosforu, a także z resztek jedzenia. Nieusuwany może powodować nadwrażliwość zębów i cofanie się dziąseł. Poznaj domowe sposoby na pozbycie się kamienia nazębnego.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Jak wspomniano wyżej, kamień nazębny to mieszanka resztek pożywienia, soli mineralnych i bakterii. Pojawia się jako brązowo-żółty nalot zazwyczaj na wewnętrznej stronie przestrzeni międzyzębowych, wzdłuż linii dziąseł. Jego długie utrzymywanie się na powierzchni szkliwa może skutkować pojawieniem się próchnicy. Kamień nazębny powoduje także nieprzyjemny oddech z jamy ustnej i stany zapalne. Panujące w nim warunki stanowią idealne podłoże do rozwoju drobnoustrojów wywołujących różne infekcje.

Główną przyczyną gromadzenia się kamienia nazębnego jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Na nieczyszczonych zębach pojawia się płytka nazębna, która po czasie twardnieje i mocno wiąże się ze szkliwem.

Usuwanie kamienia octem jabłkowym

Jednym ze sposobów na pozbycie się kamienia nazębnego jest usuwanie go przy użyciu octu jabłkowego. Substancja ta posiada właściwości przeciwpróchnicze i chroni zęby przed osadzaniem się złogów. Oprócz tego działa odkażająco i zabezpiecza dziąsła przed różnymi chorobami. Jak należy go stosować? To proste. Wystarczy raz w tygodniu nanieść na szczoteczkę trzy krople octu i następnie dokładnie przetrzeć zęby.

Usuwanie kamienia sodą i olejem kokosowym

Soda oczyszczona w połączeniu z olejem kokosowym wykazują działanie antybakteryjne. Mimo że samą sodę należy stosować ostrożnie, to wraz z drugim składnikiem nie stanowi ona zagrożenia dla zębów. Powstały środek bardzo skutecznie usuwa resztki pokarmowe zalegające w jamie ustnej, a także zabija bakterie i wybiela zęby. Aby stworzyć pastę do zębów, wystarczy pół łyżeczki sody i łyżka oleju. Dla lepszego smaku warto dodać kilka kropelek olejku eterycznego, np. miętowego. Przygotowaną pastę stosuj raz dziennie przez tydzień. Po tym czasie spodziewaj się widocznych efektów.

Usuwanie kamienia drożdżami piwnymi

Kolejną metodą usuwania kamienia nazębnego jest stosowanie pasty do zębów z drożdży piwnych, która zapobiega namnażaniu się bakterii. Aby sporządzić taki preparat, potrzebujesz łyżki drożdży, pół łyżeczki soli i minimalnej ilości wody w celu nadania odpowiedniej konsystencji. Stosuj go dwa razy dziennie przez tydzień, na zmianę ze swoją stałą pastą.

Usuwanie kamienia węglem aktywnym

Węgiel aktywny, inaczej aktywowany, to substancja stosowana m.in. w przypadku biegunek. Jako dodatek w produktach do higieny jamy ustnej pomaga usuwać resztki pożywienia i bakterie, a także posiada właściwości wybielające oraz antyseptyczne. Węgiel aktywny świetnie radzi sobie w walce z kamieniem nazębnym. Jak sporządzić pastę z jego dodatkiem? Do tego celu potrzebujesz jedną kapsułkę węgla oraz 30 ml wody. Powstałą pastę nanieś na szczoteczkę i dokładnie wyczyść zęby. Po szczotkowaniu nie wypluwaj piany od razu. Pozostaw ją w jamie ustnej na około pięć minut. Taką pastę stosuj dwa lub trzy razy w tygodniu.

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu?

Najważniejsza jest profilaktyka. Zastosuj się do kilku wskazówek, aby uniknąć gromadzenia się kamienia nazębnego:

- szczotkuj zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty

- stosuj płyny do płukania jamy ustnej lub domowe płukanki, aby pozbyć się bakterii

- stosuj nić dentystyczną lub irygator dentystyczny, aby wyczyścić przestrzenie międzyzębowe.

Sprawdź również: irygator do zębów RANKING

Domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego bywają skuteczne, ale nie zwalczą złogów znajdujących się w zaawansowanym stadium. W takim przypadku konieczna może okazać się wizyta u stomatologa i mechaniczne pozbywanie się kamienia. Nie zapominaj również o wizytach kontrolnych, podczas których specjalista oceni stan Twoich zębów i dziąseł.