Czym jest diastema i jak wygląda leczenie przerwy między zębami?

Diastemę, w zależności od jej rozmiaru, traktujemy jako wadę zgryzu lub jedynie wadę estetyczną, która nie wpływa na funkcje jamy ustnej. Przerwa między zębami może być jednak przyczyną braku pewności siebie oraz kompleksów, choć czasami bywa także cechą, która wyróżnia nas od innych oraz dodaje nam pewnego rodzaju uroku. Z pewnością znasz popularnych aktorów czy piosenkarzy, którzy ze swojej wady uczynili znak firmowy. Poznaj przyczyny i rodzaje diastemy, a także sposoby na jej wyleczenie.

Na czym polega diastema i czy jest jedynie defektem estetycznym?

Diastemą nazywa się przerwę między „jedynkami”, czyli siekaczami przyśrodkowymi w górnym łuku zębowym. Jeśli jej szerokość nie przekracza dwóch milimetrów, mówimy jedynie o defekcie estetycznym. Leczenie nie jest wtedy konieczne. Inaczej jest w przypadku, gdy diastema okazuje się większa i przekracza 2 mm - wówczas traktowana jest jako wada zgryzu, która kwalifikuje się do terapii u dentysty. Diastema jest czymś naturalnym u niektórych gatunków, np. bobrów, małp czy gryzoni, jednak nie u ludzi.

Diastema u dzieci - czy diastema jest dziedziczna?

Diastema u dzieci, która nie jest leczona, może być bezpośrednią przyczyną wady wymowy w postaci seplenienia świszczącego. Może również sprzyjać chorobom przyzębia. Czy diastema jest dziedziczna? Okazuje się, że może taką być. Geny mają bowiem silny wpływ na niektóre cechy uzębienia, w tym szpary między zębami. Diastema może być dziedziczna wówczas, gdy jej przyczyną jest przerost wędzidełka wargi lub gdy występują zaburzone proporcje między szerokością siekaczy a rozmiarem kości szczęki i żuchwy.

Przyczyny powstawania diastemy i jej rodzaje

Przyczyny powstawania diastemy uzależnione są od rodzaju tej wady. I tak - w oparciu o przyczyny diastemy, możemy wyróżnić następujące typy przerwy między górnymi jedynkami:

  • diastema rzekoma – powstaje wtedy, gdy boczne siekacze są mniejsze lub nie ma ich
    w ogóle (hipodoncja), a także wskutek wyrośnięcia dodatkowego zęba, który jest ułożony nieprawidłowo (hiperdoncja)
  • diastema prawdziwa – jej przyczyną jest przerost wędzidełka górnej wargi, czyli pionowego fałdu łączącego górną wargę z dziąsłem
  • diastema fizjologiczna – to diastema występująca u dzieci między siódmym
    a dziewiątym rokiem życia, która ustępuje samoistnie po pewnym czasie.

Diastemy (szpary między jedynkami) dzielimy też, biorąc pod uwagę ustawienie jedynek względem siebie:

  • diastema równoległa – gdy jedynki ułożone są równolegle względem siebie
  • diastema zbieżna – gdy korzenie zębów siecznych przyśrodkowych są od siebie oddalone, a krawędzie zębów zbliżone
  • diastema rozbieżna – gdy korzenie jedynek są do siebie zbliżone, a krawędzie zębów oddalone.

Jak wygląda leczenie diastemy i czy, aby pozbyć się szpary między zębami, konieczny jest aparat ortodontyczny?

Diastema, tj. szczelina między zębami, wymaga leczenia ortodontycznego, gdy jej szerokość jest większa niż wspomniane dwa milimetry. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się tej wady. W przypadku diastemy prawdziwej najpierw należy podciąć wędzidełko, a w przypadku, gdy przyczyną występowania przerwy jest dodatkowy ząb, konieczna będzie jego ekstrakcja, czyli inaczej usunięcie.

Z kolei diastemę zbieżną wyleczymy tylko i wyłącznie za pomocą stałego aparatu ortodontycznego, natomiast diastemę rozbieżną można zlikwidować poprzez zastosowanie aparatu ruchomego. Jeśli mamy do czynienia z równoległą przerwą między jedynkami, gdzie korzenie i korony ustawione są prosto, ortodonta dobiera sposób leczenia do wieku pacjenta i wielkości diastemy. Przy diastemie spowodowanej hiperdoncją konieczne może okazać się umieszczenie implantu lub protezy.

Przerwa między zębami nie zawsze musi być leczona — pamiętajcie jednak o higienie

Nie ma wskazań do leczenia diastemy, której szerokość nie przekracza dwóch milimetrów. Należy wtedy jednak pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej, w tym o oczyszczaniu przestrzeni między zębami. W tym celu warto zaopatrzyć się w nici dentystyczne, irygator lub specjalne szczoteczki międzyzębowe.

Sprawdźcie także: irygatory do zębów RANKING

Bonding czy licówka, czyli o zamykaniu diastemy

Niektórzy jednak, nawet mimo tego, że diastema w ich przypadku nie wymaga leczenia, decydują się na zastosowanie licówek porcelanowych lub bondingu, aby zamaskować wadę estetyczną.

Najlepsze i jednocześnie najdroższe licówki wykonywane są z porcelany. To cienkie płytki, które wyglądem i barwą przypominają naturalne zęby. Z kolei bonding polega na doklejeniu materiału kompozytowego na obu siekaczach, co skutkuje zamknięciem szpary między zębami. Trzeba jednak pamiętać, że to najtańszy sposób na pozbycie się diastemy, a kompozyt może z czasem kruszyć się lub odbarwiać.

Sprawdźcie także: Licówki czy korony?

Diastema to przerwa między zębami, która jest przez wiele osób uważana za atut - znane osoby, które są dumne z obecności diastemy pomiędzy zębami

Ludzie, którzy posiadają diastemę, często uważają, że jest ona powodem do kompleksów. Dla wielu przerwa między zębami jednak nie jest kłopotliwa, a jeszcze inni traktują ją jak pewnego rodzaju atut i znak rozpoznawczy. Istnieje wiele znanych osób, które ani myślą o skorygowaniu diastemy. Dobrym przykładem jest aktor Tomasz Karolak, który mimo decyzji o zastosowaniu leczenia ortodontycznego nie pozbył się charakterystycznej cechy swoich zębów. Inne gwiazdy z diastemą to chociażby Madonna, Elton John czy Vanessa Paradis.