Czyścik do języka – dlaczego warto codziennie używać skrobaczki do języka?

Od najmłodszych lat wpaja się nam, że higiena jamy ustnej powinna opierać się o szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, a także usuwanie naleciałości z trudno dostępnych obszarów przy pomocy nici dentystycznej. Wielu z nas zapomina przy tym o pielęgnacji języka, a to na nim gromadzi się przecież większość bakterii. Aby skutecznie oczyścić język z codziennych naleciałości, wymyślono specjalny czyścik do języka – dzięki niemu możemy wznieść swoją pielęgnację jamy ustnej na znacznie wyższy poziom, i tym samym uniknąć wielu groźnych chorób. Wśród groźnych konsekwencji zdrowotnych, do których mogą doprowadzić zalegające na języku bakterie, należy wyróżnić rozwój halitozy czy próchnicy.

W jakim celu powinno używać się czyścików do języka?

Nasz codzienny, współczesny tryb życia nie sprzyja zdrowiu jamy ustnej – pokarmy, które spożywamy, często bogate są w cukier, który prowadzi do rozwoju próchnicy. Aby uniknąć ubytków i groźnych chorób, szczotkujemy więc zęby dwa razy dziennie specjalnymi, antypróchniczymi pastami, zawierającymi w swoim składzie fluor czy ksylitol. Doskonale, jeśli oprócz szczotkowania, pamiętamy także o nitkowaniu – włosie szczoteczki nie jest przecież w stanie dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych obszarów. Samo szczotkowanie i nitkowanie to jednak również może okazać się zbyt mało.

Wiele z codziennych naleciałości osiada bowiem na języku, którego nie czyści się przecież ani szczoteczką do zębów, ani nicią dentystyczną. Co więcej, jest to przez stomatologów zabraniane – włókna szczoteczki nie są dostosowane do brodawkowej powierzchni języka, i mogłyby powodować jego okaleczenia. Jedynym wyjściem, aby skutecznie i bezpiecznie wyeliminować bakterie z języka, jest zatem skorzystanie z jednego ze specjalnie dostosowanych do tego przyrządów.

  1. Irygator bezprzewodowy Waterpik WF-10 (Cordless Select)
    390,00 zł
  2. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-05 (Whitening Professional)
    529,99 zł
  3. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-06 (Whitening)
    479,99 zł
  4. Waterpik Cordless Advanced WP-563 – bezprzewodowy irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych
    Cena promocyjna 440,00 zł 499,00 zł
  5. Irygator stacjonarny Waterpik WP-70 (Classic)
    345,00 zł
  6. Irygator stacjonarny WATERPIK WP-160 Ultra Plus z 7 końcówkami
    Ocena:
    100%
    366,90 zł
  7. Waterpik WP-562 – bezprzewodowy irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych w kolorze czarnym
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 499,00 zł 559,00 zł
  8. Irygator bezprzewodowy – WATERPIK WP-450 E ULTRA
    Cena promocyjna 319,99 zł 329,00 zł

Czyścik do języka – jak używać?

Czyścik do czyszczenia języka to podstawowy przyrząd do czyszczenia języka. Nie jest trudny w użytkowaniu, korzystanie z niego to rzecz intuicyjna. Mimo to, spróbujemy pokrótce nakreślić poszczególne etapy czyszczenia języka przy pomocy tego przyrządu pielęgnacyjnego.

Aby rozpocząć czyszczenie języka przy użyciu przyrządu do czyszczenia języka, należy najpierw otworzyć usta i wysunąć język. Następnie przesuwamy po języku czyścikiem od góry w dół, zbierając w ten sposób nagromadzony na nim nalot. Nie zapominamy o tyłach języka. Czynność najlepiej jest powtórzyć trzy-cztery razy. Początkowo czyszczenie języka czyścikiem może być dla nas dość niekomfortowe (u niektórych osób pojawiają się odruchy wymiotne), jednak z czasem powinniśmy do tego przywyknąć. Po oczyszczeniu języka, należy przepłukać usta wodą, i przeprowadzić tradycyjne szczotkowanie. Gwarantujemy, że czyszczenie języka i usuwanie z niego nalotu jest naprawdę prostą i nieskomplikowaną czynnością. Skrobaczka do języka to łatwy w użyciu przyrząd - na pewno poradzicie sobie z jego obsługą. 

Czyszczenie języka powinno być elementem codziennej higieny jamy ustnej

Czyszczenie języka czyścikiem powinno odbywać się tak często, jak szczotkowanie zębów, a zatem minimum dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a najlepiej po każdym posiłku. Dzięki regularnemu wykonywaniu tej czynności, znacznie zmniejszysz ilość zalegających w jamie ustnej bakterii, prowadzących do powstawania próchnicy czy halitozy.

Korzyści wynikające ze stosowania czyścika

Czyścik do języka powinien znaleźć się w łazience każdej osoby, której zależy na możliwie najskuteczniejszej higienie jamy ustnej, i uniknięciu tym samym wielu groźnych chorób. Wspomniano już, że dzięki czyścikowi jesteśmy w stanie pozbyć się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy czy halitozy.

Zainwestuj w skrobaczkę do języka i pożegnaj się z nieświeżym oddechem

Halitoza to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, mogąca znacząco wpływać na nasze relacje międzyludzkie. Prowadzą do niej lotne związki siarki, często bytujące właśnie na języku bądź w jego okolicach. Właśnie dlatego tak istotne jest, by regularnie oczyszczać język, i nie dawać im pola do manewru. Jeśli macie problem z nieprzyjemnym zapachem z ust, a nie dbacie o higienę swojego języka, przyczyna problemu tkwi prawdopodobnie w zalegającym na języku osadzie bakteryjnym. Usuwając regularnie warstwę nalotu z bakterii i toksyn, szybko zapomnicie o halitozie, z którą się borykacie. 

Nie chcesz mieć próchnicy? Pamiętaj, aby codziennie usuwać bakterie z powierzchni języka!

Nieusuwane z języka i okolic bakterie często ewoluują również w próchnicę. Namnażając się, powodują ubytki, a w dalszej kolejności nawet wypadanie zębów. Te same bakterie, oprócz próchnicy, wywołują również zapalenie dziąseł, które może z kolei skutkować paradontozą czy recesją dziąseł.

Regularnie oczyszczając język, mamy szansę nie tylko uniknąć próchnicy i halitozy, ale również poprawić pracę układu pokarmowego. Specjaliści są zdania, że czyścikiem jesteśmy w stanie dodatkowo pobudzić do działania ślinianki, i tym samym wspomóc proces trawienia pokarmów. Domniemuje się także, że odpowiednia higiena języka zmniejsza ryzyko chorób serca oraz poprawia odporność całego organizmu (wszak u źródła wielu infekcji leżą bakterie zalegające w jamie ustnej).

Dzięki temu, że nasz język będzie czysty, poprawi się też nasza zdolność odczuwania smaków – zalegające na języku bakterie i naloty potrafią bowiem zaburzać doznania smakowe, co sprawia, że nie możemy w pełni cieszyć się aromatem spożywanych przez nas potraw.

Miedź jest antybakteryjna - lepiej wybrać miedziany czyścik do języka czy czyścik plastikowy?

Miedź jest materiałem antybakteryjnym, co zostało wielokrotnie udowodnione klinicznie. Okazuje się, że nie tylko zabija bakterie, ale również zapobiega namnażaniu się nowych. Miedziany czyścik do języka jest więc lepszy niż czyścik plastikowy, ponieważ oprócz usuwania bakterii pełni także rolę w zapobieganiu ponownemu wchłanianiu się toksyn. Dzięki temu odświeża oddech, a także otwiera i pobudza kubki smakowe.

Alternatywne przyrządy do czyszczenia języka - czy szczoteczka do zębów 2w1 będzie lepszym wyborem?

Czyścik nie jest jedynym przyrządem, za pomocą którego możemy oczyścić swój język. Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio tak zwane szczoteczki do zębów 2w1, które po jednej stronie mają włosie, a po drugiej powierzchnię specjalnie dostosowaną do czyszczenia języka. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ jeden przyrząd służy nam zarówno do pielęgnacji zębów, jak i języka. Plusem zakupu szczoteczki do zębów 2w1 jest również fakt, że zazwyczaj inwestycja w nią wychodzi taniej niż osobny zakup szczoteczki i czyścika. Niewątpliwy minus stanowi za to nieco niższa niż w przypadku klasycznych czyścików do języka jakość czyszczenia.

Alternatywą dla czyścika do języka jest także inwestycja w skrobak do języka. Dzięki temu przyrządowi możemy oczyścić swój język niezwykle precyzyjnie i komfortowo. Skrobaki zazwyczaj posiadają tylko jedną stronę czyszczącą, a sam sposób postępowania z nimi jest – podobnie jak w przypadku czyścików – bardzo intuicyjny. Aby oczyścić języki skrobakiem, wystarczy przejechać nim po języku, zbierając cały zalegający na powierzchni, szkodliwy nalot.