Czy pasta do zębów może się przeterminować?

Pasta do zębów to środek higieniczny stosowany każdego dnia przez większość ludzi na całym świecie. Jak każdy inny produkt, również ona posiada datę ważności. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakim symbolem określana jest przydatność danego produktu i czy pasta do zębów może się przeterminować. Ponadto przekonasz się, jak sprawdzić, czy pasta do zębów wciąż jest zdatna do użytku.

Data ważności pasty do zębów

Data ważności pasty do zębów znajduje się na jej opakowaniu. Określa czas przydatności, w którym możemy bezpiecznie spożyć dany produkt. Jest ona ustalana w oparciu o badania przeprowadzane przez producenta. Warto przy tym zaznaczyć, że data ważności jest wyznaczana z niewielkim marginesem bezpieczeństwa. Oznacza to, że dany produkt może zostać spożyty nawet po jej upływie.

Oto dwa najpopularniejsze oznaczenia daty ważności:

  • „spożyć przed …” (use before) – oznacza to, że pasta zachowuje swoją pełną skuteczność do dnia podanego na opakowaniu;
  • „najlepiej spożyć przed …” (best before) – oznacza to, że z pasty możemy skorzystać również po dacie jej ważności, lecz może zmienić wówczas swój smak i skład.

Symbol PAO na opakowaniu pasty do zębów

Na opakowaniach past do zębów i kosmetyków często umieszczany jest symbol PAO (Period After Opening). To mała ikonka pod postacią otwartego słoika bądź butelki z liczbą. Dzięki niej wiemy, jak długo możemy bezpiecznie stosować dany produkt po jego otwarciu. Symbol PAO określany jest przez producenta.

Czy pasta do zębów może się przeterminować?

Zastanawiasz się, czy pasta do zębów może się przeterminować, a więc stracić swoją skuteczność i bezpieczeństwo działania? Okazuje się, że jest to możliwe. Wszystko zależy jednak od następujących czynników:

  • składu pasty – jeśli zawiera ona składniki aktywne, to jej skuteczność w zapobieganiu próchnicy po czasie się zmniejsza;
  • daty ważności – ustalanej na podstawie badań przeprowadzonych przez producenta;
  • warunków przechowywania – pasta powinna być przechowywana w suchym
    i chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych oraz skrajnych temperatur.

Co dzieje się z pastą po upływie terminu ważności?

Po upływie terminu ważności w paście do zębów zachodzą następujące zmiany:

  • degradacja fluoru – w miarę upływu czasu fluor może ulegać degradacji, co osłabia jego właściwości remineralizujące;
  • zmiana konsystencji – pasta może stać się gęstsza lub rzadsza, co utrudnia jej stosowanie oraz skuteczne mycie zębów;
  • możliwość zakażenia – przy nieodpowiednim przechowywaniu pasty, np. w wilgotnym miejscu, może dojść do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi bakterii
  • utrata świeżości – substancje odświeżające, takie jak chociażby mentol, z czasem tracą swój intensywny zapach i smak.

Jak sprawdzić, czy pasta do zębów jest wciąż dobra?

Istnieje kilka sposobów, aby sprawdzić, czy pasta do zębów nie straciła swoich właściwości. Po pierwsze – należy ocenić jej zapach i smak. Po drugie – zwrócić uwagę na konsystencję past. Jeśli jest zbyt gęsta lub zbyt rzadka, może świadczyć to o zmianach w jej składzie. I w końcu po trzecie – warto upewnić się, czy opakowanie pasty nie jest uszkodzone. Jeśli jest, środek mógł być narażony na działanie czynników zewnętrznych wpływających na jego trwałość.