recesja dziaslowa

W jaki sposób dostrzec, że w naszym przypadku zaczęła wykształcać się recesja dziąseł? Przede wszystkim, jak podkreślono wcześniej, znamienne jest obniżenie się ich linii. Poza tym, z uwagi właśnie na ten fakt, nasze zęby wydają się optycznie większe niż dotychczas, a w miejscu, w którym dziąsło styka się z uzębieniem, można wyczuć wyszczerbienie / ubytek.

Przyczyny recesji dziąseł - dlaczego dziąsła się cofają?

Recesja dziąsłowa, czyli cofające się dziąsła, może być wywołana kilkoma czynnikami. Możemy do nich zaliczyć:

  • niewłaściwą higienę jamy ustnej – tylko regularne szczotkowanie zębów połączone z nitkowaniem i stosowaniem płukanek może uchronić nas przed powstawaniem płytki nazębnej, która następnie przemienia się w kamień nazębny. Ten z kolei, jeśli nie zostanie w porę usunięty, może być przyczyną recesji dziąseł,
  • nieodpowiednie mycie zębów – zbyt mocny nacisk na szczoteczkę może prowadzić do uszkodzenia szkliwa, które grozi recesją,
  • zbyt twarda szczoteczka - agresywne, twarde i sztywne włosie szczoteczki również sprzyja rozwojowi recesji dziąseł,
  • stosowanie używek – w szczególności mowa tu o papierosach, które zanieczyszczają całą jamę ustną i 
  • zgrzytanie zębów i zaciskanie ich – silne ściski szczęki mogą w konsekwencji wywoływać nacisk na zęby i recesję,
  • zapalenie przyzębia i inne choroby przyzębia – podczas tego stanu chorobowego dziąsła mogą odsuwać się od zębów i tworzyć kieszonki, które mogą ulec zakażeniu, a następnie uszkadzać tkanki i kości utrzymujące zęby, czego rezultatem może być nawet utrata zębów - jeżeli macie problem z jakimikolwiek chorobami dziąseł, jak najszybciej biegnijcie do kliniki stomatologicznej, aby pozbyć się bolesnego problemu, 

Zależy wam na zdrowiu jamy ustnej? Unikajcie przyczyn i cieszcie się pięknym uśmiechem bez obniżającej się linii dziąseł. 

Jak rozpoznać recesję dziąseł — objawy recesji dziąseł

Cofające się dziąsła możemy dostrzec gołym okiem. Jednym z pierwszych objawów recesji dziąseł jest jednak nadwrażliwość zębów na zimne, gorące i słodkie produkty spożywcze. Inne popularne objawy to podrażnienia dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych oraz krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów lub spożywania posiłków. Niekiedy możemy poczuć także wyszczerbienie w miejscu, gdzie dziąsło spotyka się z zębem.

  1. Pasta na wrażliwe zęby i dziąsła Meridol Complete Care
    15,99 zł
  2. Biorepair PERIBIOMA – kojąca pianka na dziąsła z probiotykami 200 ml
    29,00 zł
  3. ELGYDIUM Clinic Perioblock Pro - pasta do zębów na podrażnione dziąsła 50 ml
    24,90 zł

Leczenie recesji dziąseł - jak walczyć z recesją dziąseł?

Mimo że istnieją pewne przesłanki świadczące o tym, że zaczęła się u nas wykształcać recesja dziąseł, czasem bywa ona trudna to zdiagnozowania. Szczególnie, gdy opieramy się wyłącznie na własnych przeczuciach. Dlatego od razu, gdy posiadamy pewne wątpliwości co do tego, czy nie zaczął się u nas wykształcać stan chorobowy, należy skonsultować się ze stomatologiem, który fachowo oceni nasz stan i ewentualnie zaproponuje metodę leczenia.

Pamiętajmy, że czym szybciej zorientujemy się, że mamy recesję dziąseł, tym łatwiej nam będzie eliminować jej skutki. A w jaki sposób można to robić?

Metody leczenia w przypadku recesji

 Poniżej lista metod, których używa się w walce z recesją dziąseł.

1. Zabieg usunięcia kamienia nazębnego.

Jeśli recesja znajduje się jeszcze na wczesnym etapie, stomatolog prawdopodobnie zaproponuje nam zabieg usunięcia kamienia nazębnego. Polega on na zredukowaniu kamienia nazębnego i płytki nazębnej z miejsc, w których dziąsła stykają się z zębami. Dentysta wygładza powierzchnię korzeni zębów, aby ułatwić dziąsłom do nich przyleganie.

Czasem (na życzenie pacjenta) zabieg ten odbywa się z miejscowym znieczuleniem. Cały proces usuwania kamienia nazębnego jest rozłożony na kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym.

2. Zabiegi chirurgiczne.

Podczas gdy recesja dziąsłowa znajduje się w bardziej zaawansowanym stanie, stomatolog zazwyczaj zaleca przeprowadzenie chirurgicznego zabiegu dziąseł. Wyróżniamy różne typy takich operacji, w tym usuwanie kamienia i wygładzanie powierzchni korzenia przy odsłonięciu płata dziąsła. Podczas tego zabiegu lekarz odwija chorą tkankę naszego dziąsła, umożliwiając sobie w ten sposób lepszy dostęp do korzenia. Po chwili płat zostaje ponownie przyczepiony do korzenia, jednak jego wnętrze jest już oczyszczone.

Drugim popularnym zabiegiem chirurgicznym jest tak zwana „regeneracja”. Ma ona na celu (a jakże) regenerację uszkodzonych kości i tkanek dziąsłowych za sprawą specjalnej membrany, która wymusza na organizmie naturalną ich odbudowę. Dziąsło zostaje najpierw odklejone od powierzchni zęba, a potem kompleksowo oczyszczone. Po tego typu zabiegach warto skorzystać z płynów do płukania zawierających chlorheksydynę - popularne produkty oferuje marka Curasept.

3. Przeszczepy dziąsła.

W ostateczności, w najbardziej zaawansowanych stanach recesji dziąseł, dentysta może się zdecydować na ich przeszczep. Polega on na przeszczepieniu tkanki znajdującej się wokół dziąseł, a następnie przyszyciu jej do dziąsła tak, aby zasłaniała ona i otaczała opieką obnażony korzeń zęba.

Czym jest pokrycie recesji dziąsła?

Pokrycie recesji dziąseł polega na odtworzeniu i znacznym pogrubieniu linii dziąsła. Taki zabieg jest bezbolesny, lecz dość czasochłonny. Przeprowadza się go w gabinecie stomatologicznym, przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Wymaga on od specjalisty precyzji na najwyższym poziomie.

Recesja a mycie zębów?

Mycie zębów przez dwie minuty przynajmniej dwa razy dziennie, używając do tego np. remineralizującej pasty do zębów, pomaga usunąć płytkę nazębną oraz inne szkodliwe bakterie, tym samym zapobiegając próchnicy oraz recesjom dziąseł. Gdy już mamy do czynienia z cofającymi się dziąsłami, nie powinniśmy szczotkować swoich zębów zbyt mocno, gdyż możemy doprowadzić do pogłębienia uszkodzeń. Warto stosować wtedy szczoteczki z miękkimi włóknami.

Jak zapobiegać recesji?

Recesji dziąseł możemy zapobiegać poprzez prawidłową higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdzie specjalista usunie zalegający kamień nazębny. Pamiętajmy, aby szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty. Warto także używać nici dentystycznej lub irygatora, a także płynu do płukania jamy ustnej. Mycie zębów za pomocą szczoteczki z twardszymi włóknami może podrażniać dziąsła, dlatego wybierajmy przyrządy delikatniejsze i bardziej miękkie. W profilaktyce cofających się dziąseł ważna jest też rezygnacja z nałogów, np. z palenia papierosów.

Podsumowując, recesja dziąseł to nie tylko defekt estetyczny, problem jest zdecydowanie szerszy. Recesja dziąseł to schorzenie, które może prowadzić nawet do utraty zębów. W skrajnych przypadkach recesja daje właśnie takie skutki. Jeśli jeszcze nie macie tego bolącego problemu i chcecie zapobiec recesji, pamiętajcie o kontrolowaniu swoich dziąseł, odpowiednim myciu zębów, regularnym usuwaniu kamienia i przeciwdziałaniu próchnicy. Tylko w ten sposób wygracie z problemem, zanim tak naprawdę się on pojawi. Jeśli macie do czynienia z zaawansowaną recesją, osuwanie się dziąsła jest ogromne — jak najszybciej odwiedźcie stomatologa, który przedstawi Wam możliwe sposoby leczenia.  W przeciwnym wypadku może się to skończy naprawdę tragicznie.