W jaki sposób dostrzec, że w naszym przypadku zaczęła wykształcać się recesja dziąseł? Przede wszystkim, jak podkreślono wcześniej, znamienne jest obniżenie się ich linii. Poza tym, z uwagi właśnie na ten fakt, nasze zęby wydają się optycznie większe niż dotychczas, a w miejscu, w którym dziąsło styka się z uzębieniem, można wyczuć wyszczerbienie.

Przyczyny recesji dziąseł

Recesja dziąsłowa może być wywołana kilkoma czynnikami. Możemy do nich zalczyć:

niewłaściwą higienę jamy ustnej – tylko regularne szczotkowanie zębów połączone z nitkowaniem i stosowaniem płukanek może uchronić nas przed powstawaniem płytki nazębnej, która następnie przemienia się w kamień nazębny. Ten z kolei, jeśli nie zostanie w porę usunięty, może być przyczyną recesji dziąseł,

nieodpowiednie mycie zębów – zbyt mocny nacisk na szczoteczkę może prowadzić do uszkodzenia szkliwa, które grozi recesją,

stosowanie używek – w szczególności mowa tu o papierosach, które zanieczyszczają całą jamę ustną,

zgrzytanie zębów i zaciskanie ich – silne ściski szczęki mogą w konsekwencji wywoływać nacisk na zęby i recesję,

zapalenie przyzębia – podczas tego stanu chorobowego dziąsła mogą odsuwać się od zębów i tworzyć kieszonki, które mogą ulec zakażeniu, a następnie uszkadzać tkanki i kości utrzymujące zęby, czego rezultatem może być nawet utrata zębów.

Jak walczyć z recesją dziąseł?

Mimo że istnieją pewne przesłanki świadczące o tym, że zaczęła się u nas wykształcać recesja dziąseł, czasem bywa ona trudna to zdiagnozowania. Szczególnie, gdy opieramy się wyłącznie na własnych przeczuciach. Dlatego od razu, gdy posiadamy pewne wątpliwości co do tego, czy nie zaczął się u nas wykształcać stan chorobowy, należy skonsultować się ze stomatologiem, który fachowo oceni nasz stan i ewentualnie zaproponuje metodę leczenia.

Pamiętajmy, że czym szybciej zorientujemy się, że mamy recesję dziąseł, tym łatwiej nam będzie eliminować jej skutki. A w jaki sposób można to robić? Poniżej lista metod, których używa się w walce z recesją dziąseł.

1. Zabieg usunięcia kamienia nazębnego.

Jeśli recesja znajduje się jeszcze na wczesnym etapie, stomatolog prawdopodobnie zaproponuje nam zabieg usunięcia kamienia nazębnego. Polega on na zredukowaniu kamienia nazębnego i płytki nazębnej z miejsc, w których dziąsła stykają się z zębami. Dentysta wygładza powierzchnię korzeni zębów, aby ułatwić dziąsłom do nich przyleganie.

Czasem (na życzenie pacjenta) zabieg ten odbywa się z miejscowym znieczuleniem. Cały proces usuwania kamienia nazębnego jest rozłożony na kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym.

2. Zabiegi chirurgiczne.

Podczas gdy recesja dziąsłowa znajduje się w bardziej zaawansowanym stanie, stomatolog zazwyczaj zaleca przeprowadzenie chirurgicznego zabiegu dziąseł. Wyróżniamy różne typy takich operacji, w tym usuwanie kamienia i wygładzanie powierzchni korzenia przy odsłonięciu płata dziąsła. Podczas tego zabiegu lekarz odwija chorą tkankę naszego dziąsła, umożliwiając sobie w ten sposób lepszy dostęp do korzenia. Po chwili płat zostaje ponownie przyczepiony do korzenia, jednak jego wnętrze jest już oczyszczone.

Drugim popularnym zabiegiem chirurgicznym jest tak zwana „regeneracja”. Ma ona na celu (a jakże) regenerację uszkodzonych kości i tkanek dziąsłowych za sprawą specjalnej membrany, która wymusza na organizmie naturalną ich odbudowę. Dziąsło zostaje najpierw odklejone od powierzchni zęba, a potem kompleksowo oczyszczone. Po tego typu zabiegach warto skorzystać z płynów do płukania zawierających chlorheksydynę - popularne produkty oferuje marka Curasept.

3. Przeszczepy dziąsła.

W ostateczności, w najbardziej zaawansowanych stanach recesji dziąseł, dentysta może się zdecydować na ich przeszczep. Polega on na przeszczepieniu tkanki znajdującej się wokół dziąseł, a następnie przyszyciu jej do dziąsła tak, aby zasłaniała ona i otaczała opieką obnażony korzeń zęba.