Ząb zatrzymany – przyczyna silnego bólu.  Ile kosztuje usunięcie zatrzymanego zęba i czy to boli?

Zatrzymane zęby mogą przynosić wiele przykrych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej. Co tak naprawdę oznacza, że dany ząb jest zatrzymany? Jakie są objawy oraz przyczyny zatrzymanego zęba? Ile kosztuje usunięcie zatrzymanego zęba i czy wiążą się z tym jakieś dolegliwości bólowe?

Czym jest ząb zatrzymany?

Ząb zatrzymany jest zębem, który utknął w kości szczęki dolnej lub górnej. Wykształcił się prawidłowo, jednak nie zdołał wyrżnąć się nad dziąsło. Przeważnie dotyczy to zębów trzonowych, inaczej ósemek, choć inne zęby również mogą być zatrzymane, np.  przedtrzonowce i kły. Najrzadziej zatrzymywane są to jedynki i dwójki. Ząb w pełni otoczony przez kość określa się jako całkowicie zatrzymany, a jeśli poza dziąsło wystaje mała część korony, wówczas możemy mówić o zębie częściowo zatrzymanym.

Zatrzymany ząb – przyczyny

Najczęściej pojawiająca się przyczyna zatrzymanego zęba to ograniczenie miejsca w łuku zębowym, które nie pozwala na jego prawidłowy rozwój. Powodem tego może być zbyt późne wypadnięcie zęba mlecznego. W sytuacji, gdy inne zęby ułożone są bardzo ciasno, a odległości między nimi są niewielkie, niektóre z nich nie mogą swobodnie wyrastać. Odpowiedzialność za to ponoszą rodzice, którzy często nie przykładają zbyt dużej wagi do leczenia mleczaków u swoich własnych pociech. Wiele osób wciąż uważa, że zęby mleczne nie wymagają pielęgnacji, gdyż wkrótce i tak wypadną. To całkowicie błędne myślenie. Kondycja zębów stałych zależy bowiem właśnie od tego, w jaki sposób dbamy o nasze pierwsze zęby. Warto uczęszczać także na regularne wizyty do gabinetu stomatologicznego, ponieważ jedynie specjalista jest w stanie poprawnie ocenić relacje między zębami mlecznymi a stałymi w naszej jamie ustnej. Jeśli jeden mleczaków będzie zbyt długo znajdował się na swoim miejscu, konieczne może okazać się jego usunięcie.

Wypadanie zębów mlecznych we właściwym momencie nie gwarantuje jednak braku problemów z zębami stałymi w przyszłości. Zęby mogą zostać zatrzymane również z powodu działania czynników genetycznych, a także na skutek niedoborów witamin z grup A i D. Przyczynami zatrzymanego zęba mogą być też zmiany hormonalne, urazy szczęki oraz nieudane zabiegi stomatologiczne w przeszłości.

Zatrzymany ząb – objawy

Możemy wymienić następujące objawy zatrzymanego zęba:

  • przewlekły ból
  • widoczny brak zęba
  • nieprawidłowy zgryz
  • szczękościsk i trudności z otwieraniem ust
  • stan zapalny dziąsła nad zatrzymanym zębem
  • próchnica korony zęba częściowo zatrzymanego
  • paradontoza zęba sąsiedniego względem zatrzymanego.

Ile kosztuje usunięcie zatrzymanego zęba?

Cena usunięcia zatrzymanego zęba uzależniona jest od gabinetu stomatologicznego, w którym wykonywany jest zabieg. Zazwyczaj waha się ona między 500 a nawet 2000 złotych. Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na koszt usunięcia takiego zęba, jest także stopień trudności ekstrakcji.

Czy usunięcie i leczenie zatrzymanego zęba boli?

Usuwanie zatrzymanego zęba odbywa się poprzez podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego. Następnie wykonuje się nacięcie dziąsła, odwarstwia się płat śluzówkowo-okostnowy oraz odsłania kość. Z uwagi na znieczulenie jest to zabieg bezbolesny.