Wybielanie domowymi metodami kusi przede wszystkim swoją niską ceną. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów samodzielnego rozjaśniania uśmiechu jest stosowanie węgla aktywnego. Można zakupić go w aptece w postaci bezpiecznego preparatu, np. po proszku do wybielania zębów na bazie aktywnego węgla z drzewa kokosowego. Czy jest w stanie usunąć z zębów przebarwienia?

Czy każdy węgiel się nada?

Chociaż wybielanie węglem często przewija się pośród babcinych opowieści na temat dbania o wygląd i zdrowie naszego uzębienia, należy pamiętać, że nie tyczy się to takiego węgla, jakim palimy w piecu. Węgiel zwykły nie posiada bowiem właściwości, pozwalających mu na przyciągnięcie do siebie bakterii i barwiącego osadu, bez naruszania generalnej struktury szkliwa. Zamiast tego, zetrze on nam całą wierzchnią warstwę zębów. Wybielanie na poziomie mycia zębów pastą Szkorbudent Total z „Dnia Świra” – nie ma szkliwa, nie ma przebarwień.

Oczywiście, tyczy się to nie tylko węgla – zapewne część z Was słyszała o tym, jak to soda oczyszczona dobrze wpływa na zęby. W końcu wchodzi ona w skład past do zębów, prawda? Nic bardziej mylnego, przynajmniej w kwestii samego pocierania zębów czystą sodą. Chociaż faktycznie jest ona istotnym składnikiem w produkcji past do zębów, tak w ich przypadku jest ona dodatkowo otoczona innymi ingrediencjami, które zapobiegają jej szkodliwemu wpływowi na zęby, zachowując tylko te pozytywne. Szczotkując zęby czystą sodą, również możemy sobie zetrzeć szkliwo.

Generalna reguła jest więc taka, że babcine metody na domowe wybielanie zębów nie tyle pomagają, co najzwyczajniej w świecie szkodzą. Jeśli zależy nam na możliwości wybielenia zębów w domowym zaciszu, powinniśmy zastosować sprawdzone produkty, pochodzące od renomowanych, sprawdzonych marek. Tyczy się to także węgla aktywnego.

Działanie węgla aktywnego

Węgiel aktywny to substancja, która wiąże liczne związki chemiczne - toksyny roślinne, kwasy, osady garbnikowe i taninowe i inne zanieczyszczenia powstające na zębach. Doskonale poradzi sobie z usunięciem powierzchownych przebarwień, powstałych wskutek częstego picia kawy, herbaty czy wina oraz spożywania barwiących pokarmów.

Apteczne preparaty z węglem aktywnym w składzie są bezpieczniejsze, niż samodzielne tworzenie pasty do wybielania. Jest mniejsze ryzyko, że uszkodzą one szkliwo lub dziąsła, a ponadto zawierają różne dodatki (np. miętę czy glinkę bentonitową), które odświeżają oddech i zwiększają wytwarzanie śliny, pomagając utrzymać właściwy poziom pH w jamie ustnej. Dzięki temu nie tylko wybielają, ale i przeciwdziałają powstawaniu próchnicy, która dotyka ponad 90% dorosłych polaków.

Proszek do wybielania zębów na bazie aktywnego węgla z drzewa kokosowego stosuje się w bardzo prosty sposób. Wystarczy nałożyć go na pastę i przez około 3 minuty szczotkować nim uzębienie zwilżoną szczoteczką. Po oczyszczaniu, należy zostawić go na zębach dwie minuty (starać się nie połykać) i dokładnie wypłukać usta wodą. Na koniec warto wyszczotkować zęby zwykłą pastą. Czynność warto powtarzać dwa razy dziennie przez około tydzień - dwa, a następnie powtarzać co kilka tygodni, dla podtrzymaniu efektu. Wybielanie zębów proszkiem z węglem aktywnym jest metodą nieinwazyjną i nie powinno nieść za sobą dolegliwości bólowych.

Węgiel aktywny, mimo swojego intensywnego, czarnego koloru, nie pozostawia w jamie ustnej żadnych odbarwień i bardzo łatwo się wypłukuje.

Efekt z natury

Wybielanie zębów węglem aktywnym może przynieść zadowalające efekty i rozjaśnić barwę uzębienia nawet o 2 - 4 tony. Jeżeli masz jednak uzupełnienia protetyczne w zębach przednich, martwy ząb bądź głębokie przebarwienia (np. po lekach) - węgiel Ci nie pomoże. Tu konieczna już będzie wizyta u stomatologa i rozjaśnienie za pomocą specjalnego opatrunku lub poprzez zakrycie odbarwionego szkliwa licówką.

Jakie produkty z węglem aktywnym warto sprawdzić?

Pisząc o korzystnym działaniu węgla aktywnego, nie sposób jest nie wspomnieć o proszku Coco Glam, sprzedawanym także w Polsce. Ta popularna marka oferuje nam słoiki wypełnione po brzegi zdrową dawką aktywnego węgla, która ma więcej, niż jedno zastosowanie. Chociaż wybielanie zębów to główny powód, dla którego aktywny węgiel tak nas interesuje, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy przygotowali sobie specjalną maseczkę na cerę, która bez problemu poradzi sobie z dolegliwościami pokroju trądziku. Cena takiego słoiczka kosztuje swoje, lecz efekty końcowe są tego warte.

Inną interesującą pozycją jest nasze rodzime SEYSSO, a konkretnie serii SEYSSO Carbon. Mowa tu o szczoteczce, której końcówka antybakteryjna została wyposażona w bardzo miękkie włosie, w którym znajdziemy właśnie węgiel. Zależnie od preferencji, możemy kupić szczoteczkę elektryczną lub manualną. To jednak nie wszystko – seria Carbon oferuje nam też nić dentystyczną oraz pastę do zębów. Wszystkie te produkty przyciągają do siebie zanieczyszczenia, będąc bardzo delikatnymi dla naszych zębów.

Węgiel aktywny znajdziemy też u innych marek, takich jak Ecodenta, której czarna pasta wybielająca zawiera w sobie węgiel drzewny. Podobne pasty oferują nam też Beverly Hills, Argital, Curaprox czy też Splat. Na brak wyboru nie możemy zatem narzekać.

Wybielanie zębów za pomocą produktów z węglem aktywnym jest obecnie jednym z najlepszych domowych sposobów na rozjaśnienie koloru szkliwa. Pasty zawierające ten składnik nie są drogie, bo zakupimy je za niewiele ponad 20 złotych. Ich ścieralność jest mniejsza, niż w przypadku bardziej tradycyjnych past wybielających, zaś oferowana przez nie efektywność, połączona z ochroną zębów przed działaniem bakterii, stanowi dodatkowy atut. Nie bójmy się zatem eksperymentować i spróbujmy dać szansę takim pastom o nietypowym kolorze!