Wybielanie domowymi metodami kusi przede wszystkim swoją niską ceną. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów samodzielnego rozjaśniania uśmiechu jest stosowanie węgla aktywnego. Można zakupić go w aptece w postaci bezpiecznego preparatu, np. po proszku do wybielania zębów na bazie aktywnego węgla z drzewa kokosowego. Czy jest w stanie usunąć z zębów przebarwienia?

Działanie węgla aktywnego

Węgiel aktywny to substancja, która wiąże liczne związki chemiczne - toksyny roślinne, kwasy, osady garbnikowe i taninowe i inne zanieczyszczenia powstające na zębach. Doskonale poradzi sobie z usunięciem powierzchownych przebarwień, powstałych wskutek częstego picia kawy, herbaty czy wina oraz spożywania barwiących pokarmów.

Apteczne preparaty z węglem aktywnym w składzie są bezpieczniejsze, niż samodzielne tworzenie pasty do wybielania. Jest mniejsze ryzyko, że uszkodzą one szkliwo lub dziąsła, a ponadto zawierają różne dodatki (np. miętę czy glinkę bentonitową), które odświeżają oddech i zwiększają wytwarzanie śliny, pomagając utrzymać właściwy poziom pH w jamie ustnej. Dzięki temu nie tylko wybielają, ale i przeciwdziałają powstawaniu próchnicy, która dotyka ponad 90% dorosłych polaków.

Proszek do wybielania zębów na bazie aktywnego węgla z drzewa kokosowego stosuje się w bardzo prosty sposób. Wystarczy nałożyć go na pastę i przez około 3 minuty szczotkować nim uzębienie zwilżoną szczoteczką. Po oczyszczaniu, należy zostawić go na zębach dwie minuty (starać się nie połykać) i dokładnie wypłukać usta wodą. Na koniec warto wyszczotkować zęby zwykłą pastą. Czynność warto powtarzać dwa razy dziennie przez około tydzień - dwa, a następnie powtarzać co kilka tygodni, dla podtrzymaniu efektu. Wybielanie zębów proszkiem z węglem aktywnym jest metodą nieinwazyjną i nie powinno nieść za sobą dolegliwości bólowych.

Węgiel aktywny, mimo swojego intensywnego, czarnego koloru, nie pozostawia w jamie ustnej żadnych odbarwień i bardzo łatwo się wypłukuje.

Efekt z natury

Wybielanie zębów węglem aktywnym może przynieść zadowalające efekty i rozjaśnić barwę uzębienia nawet o 2 - 4 tony. Jeżeli masz jednak uzupełnienia protetyczne w zębach przednich, martwy ząb bądź głębokie przebarwienia (np. po lekach) - węgiel Ci nie pomoże.

Dla osób ceniących sobie naturalne metody wybielania zębów, rozjaśnianie uśmiechu węglem wydaje się być dobrą metodą. Pamiętaj jednak, by sięgnąć po produkt sprawdzonej firmy, który nie spowoduje, że twoje szkliwo ulegnie trwałemu uszkodzeniu.